Norwegia aresztuje aktywistów blokujących rosyjski tankowiec

OSLO (Reuters) – Norweska policja poinformowała, że ​​aresztowała 20 działaczy Greenpeace i Extinction Rebellion, którzy w poniedziałek uniemożliwili rosyjskiemu tankowcowi transport rosyjskiej ropy do terminalu ExxonMobil.

W proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywiści zakotwiczyli swoją czerwoną gumową łódź w łańcuchu kotwicznym Ust-Luga, powiedział Greenpeace, aby zapobiec wyładowaniu około 95 000 ton ropy.

„Ropa jest nie tylko główną przyczyną kryzysu klimatycznego, ale także wojen i konfliktów. Byłem zszokowany, że Norwegia służy jako wolny port dla rosyjskiej ropy, o której wiemy, że finansuje wojnę Putina” – powiedział Frode Plame, szef norweskiego Greenpeace .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Grupa wezwała norweski rząd do zakazu importu rosyjskich paliw kopalnych i powiedziała ExxonMobil (XOM.N) Norweska jednostka Esso powinna anulować wszelkie kontrakty na taki import z Rosji z powodu inwazji na Ukrainę, którą Moskwa określa jako „specjalną operację wojskową”.

Norweska policja powiedziała później, że wszyscy aktywiści zostali usunięci z tego obszaru.

Zarejestrowany w Hongkongu statek Ust Luga jest zacumowany przed terminalem naftowym Esso w Slagen, około 70 kilometrów (43 mile) na południe od stolicy, Oslo, jak podaje Marine Traffic.

Rzecznik firmy powiedział Reuterowi, że Esso Norway zgodziło się kupować ropę przed rozpoczęciem konfliktu i nie ma planów na dalsze zakupy z Rosji.

„Norweskie Esso w pełni przestrzega wszystkich sankcji nałożonych przez Norwegię i wspieramy skoordynowane międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia niesprowokowanego rosyjskiego ataku” – powiedział Esso w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Firma dodała, że ​​ładunek tankowca jest wykorzystywany do mieszania morskiego oleju napędowego dla sektora transportu morskiego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie: Terry Solsvik) Montaż: Louise Heavens, David Goodman i Alexander Smith

READ  Czy premier Liz Truss nadal kieruje rządem Wielkiej Brytanii?

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *