WHO w rzadkim głosowaniu potępia rosyjską agresję na Ukrainie, odrzuca kontrpropozycję Moskwy

  • Pierwsza rezolucja potępia rosyjską agresję
  • Rosja odpowiada dyplomatyczną wzajemnością
  • Chiny wspierają Moskwę w głosowaniu WHO
  • Światowa Organizacja Zdrowia zgłosiła 235 ataków na opiekę zdrowotną na Ukrainie

GENEWA (Reuters) – Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia w czwartek zatwierdziło wniosek potępiający regionalny stan zagrożenia zdrowia spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę i odrzucający konkurencyjną rezolucję Moskwy, która nie wspomniała o jej roli w kryzysie.

ten oryginalna propozycjawniesiony przez Stany Zjednoczone i około 50 innych, potępił działania Rosji, ale powstrzymał się od natychmiastowego zawieszenia jej prawa do głosowania w agencji zdrowia ONZ, czego niektórzy wcześniej pragnęli.

Obie rezolucje wyrażały „poważne zaniepokojenie trwającym stanem zagrożenia zdrowia na Ukrainie i wokół niej”, ale jedyna propozycja kierowana przez Zachód mówi, że stan wyjątkowy jest „spowodowany agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewnija Filipenko określiła rosyjską kontrpropozycję jako „pokręconą alternatywną rzeczywistość”. „Federacja Rosyjska nie powiodła się w swojej śmiesznej próbie oszukania tego forum” – powiedziała o wyniku. Czytaj więcej

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ w Genewie Aleksander Alimow określił zachodnią propozycję jako „upolitycznioną, stronniczą i stronniczą” w stosunku do własnej. Sugestia „buduj”. „Manipulacja Światową Organizacją Zdrowia jest nie do przyjęcia” – powiedział o wyniku.

Chiny poparły Moskwę w obu głosowaniach, a ich wysłannik Yang Qilun powiedział, że WHO jest niewłaściwym forum do omawiania problemów zdrowotnych Ukrainy. Czytaj więcej

wiele nieobecności

Podwójne głosowanie, co jest rzadkością na spotkaniach WHO, raczej nie będzie miało bezpośredniego wpływu na konflikt, ale są postrzegane jako coraz rzadsze wielostronne poparcie stanowiska Kijowa ponad trzy miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Ale chociaż popierany przez Zachód wniosek przeszedł 88 głosami i 12 przeciw, nie odbił się echem, a wśród 194 członków WHO było dziesiątki wstrzymujących się i nieobecności.

Państwa członkowskie WHO w Europie podjęły już decyzję, która może doprowadzić do zamknięcia biura regionalnego dla Rosji. Czytaj więcej

Tym razem dyplomaci powiedzieli, że obawiają się popychania Rosji zbyt daleko, biorąc pod uwagę potrzebę współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia w zakresie nadzoru nad chorobami. Poparcie dla politycznych potępień Rosji, jak powiedzieli, również osłabło, a niektórzy widzą, że kraje zachodnie są zbyt skupione na atakowaniu Rosji kosztem innych spraw.

Decyzje te towarzyszą raportowi dyrektora generalnego WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który podkreśla „niszczące” konsekwencje zdrowotne rosyjskiej inwazji, w tym 235 ataków na opiekę zdrowotną, a także większą liczbę ofiar i zagrażające życiu zakłócenia w służbie zdrowia.

Moskwa opisuje swoje działania jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i pozbycie się tego, co nazywa napędzanym przez Zachód antyrosyjskim nacjonalizmem. Ukraina i Zachód twierdzą, że Rosja rozpoczęła nieuzasadnioną wojnę agresywną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Emmę Farge. Montaż przez Franka Jacka Daniela i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *