Polska aktywuje swoje samoloty po tym, jak rosyjski pocisk manewrujący skierowany na Ukrainę wleciał w jej przestrzeń powietrzną

Gleb Jaranich – Reuters

Pocisk eksploduje nad panoramą Kijowa podczas rosyjskiego nalotu.CNN

Polska oświadczyła, że ​​uruchomiła swoje samoloty w niedzielę rano po tym, jak rosyjski pocisk manewrujący wycelowany w Ukrainę wleciał w jej przestrzeń powietrzną.

„24 marca o godzinie 4:23 doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jeden z rakiet manewrujących wystrzelonych dziś wieczorem przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” – poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP na portalu X. .

„Ciało przyleciało do Polski [air]Dowództwo Operacyjne poinformowało, że znajdowało się w przestrzeni kosmicznej w pobliżu wsi Userdo (gubernatorstwo lubelskie) i spędziło tam 39 sekund. „Wojskowe systemy radarowe wykryły go podczas całej podróży”.

Nastąpiło to po tym, jak ukraińscy urzędnicy poinformowali, że Rosja wystrzeliła około 20 rakiet i siedem dronów szturmowych Shahed, celując w obwód lwowski na zachodniej Ukrainie, w pobliżu polskiej granicy. Do kilku eksplozji doszło także w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy powiedział, że rakiety wycelowały w kluczową infrastrukturę, ale w samym Lwowie nie zgłoszono żadnych ofiar.

Dowództwo Operacyjne na X poinformowało, że samoloty polskie i alianckie zostały aktywowane.

Dowództwo dodało: „Wszystkie niezbędne środki zostały uruchomione dla zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej”.

Dodała, że ​​„Polskie wojsko stale monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w ciągłej gotowości, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej”.

Ostatni raz Rosja naruszyła polską przestrzeń powietrzną 29 grudnia 2023 r. Polskie wojsko oświadczyło wówczas, że z terytorium Ukrainy w jej przestrzeń powietrzną wleciał „niezidentyfikowany obiekt latający”, a najwyższy rangą oficer Polski powiedział później, że „wszystko wskazuje na to, że” że tak było. Rosyjska rakieta.

Tymczasem burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował za pośrednictwem aplikacji Telegram, że w stolicy Ukrainy doszło do serii eksplozji, a fragmenty rakiet spadły w rejonie Desnyanskim.

READ  Niemcy rejestrują ponad 27 000 uchodźców z Ukrainy

„Wybuchy w stolicy. Obrona powietrzna jest aktywna. „Nie opuszczajcie swoich schronów” – powiedział Kliczko.

Dodał, że na miejsce wypadku udały się jednostki straży pożarnej i ratownictwa medycznego.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *