Popyt banku centralnego na złoto osiągnął rekordowy poziom w pierwszym kwartale i zwiększył inwestycje

Wydobycie złota odbywa się w Krastsvetmet, jednym z największych na świecie producentów metali szlachetnych w Moskwie, Rosja, 31 stycznia 2023 r.

Aleksander Manziuk | Agencja Anadolu | Obrazy Getty’ego

Według Światowej Rady Złota popyt na złoto wśród banków centralnych osiągnął rekordowy poziom w pierwszym kwartale w ciągu trzech miesięcy do końca marca, a ogólny globalny popyt przedstawia „mieszany obraz”.

złoto Ceny przekroczyły w tym tygodniu barierę 2000 USD za uncję i osiągnęły rekordowy poziom, ponieważ globalna niepewność gospodarcza, potencjalna przerwa w podwyższeniu stóp procentowych przez Fed oraz perspektywa dalszych problemów w amerykańskim sektorze bankowym skłaniają inwestorów do zakupu tego szlachetnego metalu.

Kwartalny raport WGC dotyczący trendów popytu na złoto, opublikowany w piątek, wykazał, że popyt (z wyłączeniem OTC) spadł w pierwszym kwartale o 13% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, chociaż podstawowe efekty miały wpływ na wzrost popytu w tym kwartale w związku z ucieczką inwestorów. Ryzykowne aktywa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jednak całkowity popyt na złoto wzrósł o 1% od pierwszego kwartału 2022 r. dzięki ożywieniu na rynku OTC.

W ciągu trzech miesięcy do końca marca banki centralne dodały 228 ton do światowych rezerw, co stanowi najwyższy wskaźnik zakupów w pierwszym kwartale od rozpoczęcia serii danych w 2000 r., choć w tempie wolniejszym niż w ostatnich kwartałach.

Była to kontynuacja trendów, w których zakupy złota przez banki centralne wzrosły do ​​11-letniego maksimum w 2022 r., powiedziała w czwartek CNBC Louise Street, starszy analityk rynku w Światowej Radzie Złota.

„Wierzchołek drzewa złota, jeśli chodzi o to, dlaczego formalne instytucje sektora trzymają złoto, zawsze znajdował się na przykład w roli dywersyfikacji aktywów, długoterminowego magazynu wartości, ale w ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej widzieliśmy, jak przywiązują dużą wagę do jego działania w czasach kryzysu”.

READ  Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego wydaje ostrzeżenie dotyczące wymiany kryptowalut FTX

WGC spodziewa się, że popyt wśród banków centralnych zmniejszy się w tym roku po rajdzie w 2022 r., chociaż zauważa, że ​​w obszarach, w których wcześniej zakupy koncentrowały się na rynkach rozwijających się, obecnie zaawansowane centra finansowe zwiększyły swój popyt.

Urząd Monetarny Singapuru (MAS) był największym pojedynczym nabywcą w tym kwartale, dodając 69 ton złota do swoich rezerw, które są obecnie o 45% wyższe niż na koniec 2022 roku.

Ludowy Bank Chin (PBoC) dodał 58 ton złota w ciągu kwartału i obecnie posiada 2068 ton złota w swoich rezerwach, co stanowi 4% wszystkich zgłoszonych rezerw złota na całym świecie. Turcja znów była dużym nabywcą, zwiększając swoje rezerwy o 30 ton, podczas gdy bank centralny Indii dodał skromne 7 ton.

Chińscy konsumenci kupili 198 ton złotej biżuterii w ciągu kwartału, co stanowi 41% całości globalnej, a popyt powrócił po zniesieniu zerowych środków Covid, chociaż wysokie i niestabilne ceny osłabiły popyt w Indiach, które miały najsłabszy pierwszy kwartał od trzech lat. . Ogólnie rzecz biorąc, biżuteria była stosunkowo płaska w pierwszym kwartale, ponieważ Chiny zrównoważyły ​​spadek w Indiach.

Zawirowania w bankach prowadzą do wzrostu inwestycji

Na froncie inwestycyjnym Street powiedział CNBC, że Światowa Rada Złota odnotowała znaczny wzrost popytu na złoto w marcu po upadku banku w Dolinie Krzemowej, pierwszym z serii niepowodzeń w amerykańskim systemie bankowym wśród instytucji regionalnych ujawnionych przez wzrost zainteresowania. stawki.

Więcej bólu można się spodziewać po ostatnim kryzysie, nagłym ratowaniu First Republic Bank, ekonomiści powiedzieli CNBC w tym tygodniu. C. B. Morgana Chase’a ostatni weekend.

Duże napływy ETF-ów zabezpieczonych złotem w marcu, spowodowane obawami o ryzyko systemowe w gospodarce USA, częściowo zrekompensowały odpływy w pierwszych dwóch miesiącach roku.

Popyt na monety i monety wzrósł o 5% rok do roku do 302 ton, chociaż nastąpiły zauważalne zmiany na kluczowych rynkach, przy czym popyt w USA osiągnął najwyższy kwartalny poziom od 2010 r. w związku z obawami przed recesją i ucieczką w bezpieczne miejsce wśród usług bankowych. niepokojenie.

READ  Firma Bissell wycofuje ponad 150 000 odkurzaczy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Z kolei popyt osłabł w Europie, w szczególności w Niemczech, gdzie spadek popytu wyniósł 73%, co WGC przypisuje dodatnim realnym stopom procentowym i wzrostowi ceny złota w euro, co doprowadziło do realizacji zysków przez inwestorów.

Jednak Street ujawnił, że WGC obserwowało ciągłe transmisje w Ameryce Północnej na początku drugiego kwartału, które teraz rozszerzają się na Europę.

„W otoczeniu rosnących i rosnących cen złota kryzys mikrobankowości, który obserwowaliśmy w marcu, utrzymywał wysoką inflację i obawy o globalne ożywienie gospodarcze, które miało różny wpływ na różne sektory popytu i różne regiony” – powiedział Street.

„Wszystko to składa się na taki mieszany obraz, a coś, o czym dużo mówimy o złocie, to taka różnorodność źródeł popytu, że mają one tendencję do reagowania w różny sposób na różne rzeczy, i to wyraźnie pomaga to zrobić. tak dobry atut dla strategicznej dywersyfikacji”.

Całkowita podaż złota wzrosła o 1% rok do roku, napędzana rekordowo wysoką produkcją górniczą w pierwszym kwartale 856 ton i wyższym recyklingiem o 310 ton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *