Poszukiwania w Meksyku mają na celu odnalezienie najbardziej zagrożonego morświna na świecie

Meksykańscy urzędnicy i grupa ochrony przyrody Sea Shepherd powiedzieli w poniedziałek, że eksperci zaokrętują się na dwóch statkach, aby zlokalizować kotwicę vaquita, najbardziej zagrożonego ssaka morskiego na świecie.

Minister środowiska Meksyku powiedział, że eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku użyją lornetek, urządzeń wizyjnych i monitorów akustycznych, aby spróbować zlokalizować nieuchwytne małe morświny. Gatunek ten nie może być chwytany, trzymany ani hodowany w niewoli.

Rejs potrwa od 10 do 27 maja w Zatoce Kalifornijskiej, znanej również jako Morze Corteza, jedyne miejsce, w którym żyje vaquita. Grupa będzie podróżować w Sea Shepherd i meksykańskiej łodzi, aby spróbować obserwować vaquitas; Uważa się, że co najmniej osiem z pozostałych stworzeń.

Nielegalne połowy przy użyciu sieci skrzelowych zabijają vaquitę. Rybacy zastawiają sieci, aby złapać tupi, rybę, której pływający pęcherz jest przysmakiem w Chinach i może przynieść tysiące dolarów za funt (kilogram).

Sea Shepherd pracuje w Zatoce wraz z meksykańską marynarką wojenną, aby zniechęcić do nielegalnych połowów w obszarze, w którym ostatnio widziano Vaquitas. Obszar ten jest znany jako strefa „zerowej tolerancji”, w której polowanie jest zabronione. Jednak nielegalne łodzie rybackie są tam regularnie widywane, więc Meksyk nie był w stanie ich całkowicie zatrzymać.

Połączenie patrolowania i planu meksykańskiej marynarki wojennej polegającego na zatapianiu betonowych bloków z haczykami na nielegalne sieci zmniejszyło liczbę godzin spędzanych przez łodzie rybackie na obszarze objętym ograniczeniami o 79% w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, Pritam Singh, szef Sea Shepherd , powiedział.

„Ostatnie 18 miesięcy było niesamowicie wzruszające i zachęcające” – powiedział Singh, zauważając jednocześnie, że „przed nami długa droga, aby ocalić ten gatunek”.

Ostatnia taka wyprawa w 2021 r. przyniosła możliwe obserwacje od 5 do 13 vaquitas, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednim badaniem w 2019 r. Morświny są bardzo małe i bardzo nieuchwytne i zwykle są widoczne z bardzo dużej odległości, co utrudnia ich wykrycie. . Sprawdź, czy obserwatorzy widzieli vaquita, ile ich widzieli lub czy dwa razy widzieli to samo zwierzę.

READ  Putin mówi, że Rosja nie zaatakuje NATO, ale F-16 zostaną zestrzelone na Ukrainie

Ale samo kłusownictwo powstrzymywało konta mieszkańców w przeszłości.

Według raportu ekspertów opublikowanego w 2022 r., zarówno badania z 2019 r., jak i 2021 r. „były utrudnione przez obecność na wodzie wielu nielegalnych łodzi rybackich z sieciami skrzelowymi. Niektóre obszary nie mogły być w ogóle badane w niektóre dni ze względu na intensywność nielegalnych łowić ryby”.

Wysiłki rządu w zakresie ochrony były co najwyżej nierówne i często spotykały się również z gwałtownym sprzeciwem miejscowych rybaków.

Administracja prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora w dużej mierze odmówiła wydawania pieniędzy na rekompensaty dla rybaków za przebywanie poza ostoją vaquita i zaprzestanie używania sieci skrzelowych lub monitorowanie ich obecności lub obszarów, z których pochodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *