Poszukiwanie modelu ośmiornicy, która nie umrze po złożeniu jaja

Roy Caldwell, ekolog behawioralny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, po raz pierwszy spotkał chierchiae, znaną również jako najmniej pasiasta ośmiornica Pacyfiku, w połowie lat 70. w Panamie. Wyciągał skały z oceanu, aby znaleźć krewetki modliszkowe ukrywające się w szczelinach. „Od czasu do czasu wychodziła ta urocza, mała ośmiornica w paski” – powiedział.

Przynieś ośmiornice do Berkeley. Wkrótce „jedna z samic złożyła jaja i pomyślałem, że to trochę nieprzyjemne, ponieważ wiedziałem, że umrze” – powiedział dr Caldwell. – I nie umarł. Dwa miesiące później jaja są ponownie składane.

a papier 1984 Arcadio Rodaniche, naukowiec z Panamy, potwierdził obserwację dr Caldwella: samice tego gatunku, w przeciwieństwie do prawie wszystkich innych ośmiornic, mogą rozmnażać się kilka razy.

Ta cecha, wraz z odpowiednią wielkością, uczyniła z niej atrakcyjny przedmiot badań laboratoryjnych. Niestety, dr Caldwell nie mógł znaleźć więcej w Panamie. Żaden z biologów ani kolekcjonerów, o które pytał, również niczego nie widział.

Ten mały głowonog był tylko wspomnieniem do około 2010 roku, kiedy „otrzymałem e-mail od ucznia szkoły średniej”, powiedział dr Caldwell, „który chciał wiedzieć, jak może zająć się swoją nową ośmiornicą”. Student przesłał zdjęcie. Paski ośmiornicy zebry były nie do pomylenia.

Dr Caldwell wyśledził ośmiornicę do kolekcjonera w Nikaragui. W końcu może zdobyć kilka pasiastych ośmiornic z Pacyfiku i postarać się o kolonię w swoim laboratorium. Ale przez trzy lub cztery lata prób nigdy nie przekroczył drugiego pokolenia. Po tym, jak powiedział dr Caldwell, jaja samic nie wykluły się. Podejrzewano, że problemem jest chów wsobny, podobnie jak dieta. „Nie wiedzieliśmy dokładnie, czym je karmić”.

To pytanie wciąż pozostawało bez odpowiedzi w 2016 roku, kiedy dr Rosenthal przybył do Laboratorium Biologii Morskiej z marzeniem o zbudowaniu modelu głowonoga do pomocy w badaniach naukowych. Zwerbował pana Grassa, który był znany jako zaklinacz głowonogów, z akwarium Monterey Bay w Kalifornii. Taylor Sackmar, również z akwarium Monterey Bay, przybył do Cape Cod, aby pomóc w budowie nowego typu obiektu dla wielu uzbrojonych zwierząt.

READ  Regulacja genów może być kluczem do dłuższego życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *