Powodzie w Kalifornii: całe Montecito objęte nakazem ewakuacji

LOS ANGELES (AP) – Zmęczeni deszczem Kalifornijczycy zmagali się z powodziami i lawinami błotnymi w poniedziałek, gdy seria potężnych burz nawiedziła stan, powodując powszechne ewakuacje, powalone drzewa i frustrujące kierowców, którzy uderzali w blokady drogowe z upadłymi gruzami.

Dziesiątki tysięcy ludzi było pozbawionych prądu, a niektóre szkoły były zamknięte na cały dzień.

W piątą rocznicę osuwiska wydano rozkaz ewakuacji całej społeczności Montecito i okolicznych dolin, które zostały dotknięte niedawnymi pożarami. Zabił 23 osoby i zniszczył ponad 100 domów wzdłuż wybrzeża.

Co najmniej 8 cali (20 centymetrów) deszczu spadło w ciągu 12 godzin, powiedział National Weather Service, i prognozuje się jeszcze kilka cali, zanim najnowszy system burzowy przejdzie przez drogi wijące się przez wysadzane drzewami zbocza z dużymi domami. Ekskluzywne Montecito przeciska się między górami a Pacyfikiem i jest domem dla takich celebrytów, jak Oprah Winfrey, Rob Lowe oraz Harry i Meghan, książę i księżna Sussex.

Szeryf hrabstwa Santa Barbara, Bill Brown, powiedział, że decyzja o ewakuacji prawie 10 000 osób była „oparta na utrzymujących się wysokich wskaźnikach opadów”. Powiedział, że strumienie są przepełnione, a wiele dróg jest zalanych.

Północne pasy US 101, głównej trasy przybrzeżnej, zostały zamknięte wraz z kilkoma innymi autostradami i drogami lokalnymi.

Nakazy ewakuacji zostały wydane dla około 32 000 mieszkańców nadmorskiego, przybrzeżnego, zalesionego hrabstwa Santa Cruz w pobliżu rzek i potoków przepełnionych deszczem, powiedziała zastępca administratora hrabstwa Melody Sereno. Zgłoszono, że rzeka San Lorenzo jest w stanie powodzi, a wideo w mediach społecznościowych pokazało, że jest zalana błotnistą wodą.

Duża lawina błotna zablokowała oba pasy południowej autostrady 17, głównej, ale wietrznej trasy z obszaru Zatoki San Francisco do Santa Cruz. Pojazdy zostały przekierowane na szczyt, gdy ekipy przybyły, aby posprzątać.

Pomimo śmiercionośnej natury burz, które zabiły co najmniej tuzin osób, mieszkańcy Felton zachowali spokój i optymizm podczas małej powodzi.

READ  Berkshire Hathaway BRK Przychody za drugi kwartał 2022 r

Christine Patracuola, właścicielka Rockies Cafe od 25 lat, zaoferowała bezpłatną kawę klientom, których domy były pozbawione prądu w poniedziałek. Jego personel nie mógł się dostać z powodu zamkniętych dróg, w tym mostu nad San Lorenzo.

– Mała kawa jeszcze nikomu nie zaszkodziła – powiedziała. „Naprawdę nie możesz zmienić Matki Natury; Musisz toczyć się z ciosami i mieć nadzieję, że nie zostaniesz w to wciągnięty.

Nicole Martin, właścicielka Fern River Resort w Felton w trzecim pokoleniu, powiedziała w poniedziałek, że jej klienci popijali kawę, siedzieli na werandach pośród wysokich sekwoi i „cieszyli się pokazem”, gdy stoły piknikowe i inne szczątki unosiły się na spuchniętej przepaści. Lorenzo.

Rzeka jest zwykle około 60 stóp (18 metrów) poniżej domków, powiedział Martin, ale sączyła się do 12 stóp (4 metry) od domków. Mimo to Martin powiedziała, że ​​się nie martwi – jej rodzina jest właścicielem nieruchomości od około 60 lat, a jej dziadek sprawdził warunki w poniedziałek, aby temu zapobiec.

Ośrodek przygotował się, pakując około 8 000 funtów piasku, przygotowując generatory i zapewniając oświetlenie gościom, którzy chcieli przetrwać burzę.

Kilka dystryktów w północnej Kalifornii zamknęło szkoły. Ponad 35 000 klientów było bez prądu w Sacramento, w porównaniu z 350 000 dzień wcześniej, po tym jak wiatr o prędkości 60 mil na godzinę (97 km/h) przewrócił majestatyczne drzewa na linie energetyczne, poinformował Okręg Miejski w Sacramento.

National Weather Service ostrzegło przed „nieustannym marszem atmosferycznych rzek” – długim odcinkiem wilgoci na Pacyfiku, która szokuje deszczem i śniegiem. W ciągu najbliższych dwóch dni spodziewane są opady deszczu po tym, jak w zeszłym tygodniu burze pozbawiły prądu tysiące ludzi, zalały ulice i uderzyły w obszary przybrzeżne.

Prezydent Joe Biden wydał w poniedziałek oświadczenie nadzwyczajne, aby wesprzeć działania ratownicze i humanitarne w kilkunastu hrabstwach, w tym w Sacramento, Santa Cruz i Los Angeles.

READ  Liczba hospitalizacji bardzo małych dzieci ze szczepionką COVID jest wysoka

Gubernator Gavin Newsom powiedział, że 12 osób zmarło z powodu gwałtownych warunków pogodowych w ciągu ostatnich 10 dni i wezwał ludzi do pozostania w domu, ponieważ burze w tym tygodniu mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne.

Pierwsza z nowych, cięższych burz skłoniła służbę pogodową do wydania ostrzeżenia powodziowego dla większości północnej i środkowej Kalifornii, z 6 do 12 cali (15 do 30 centymetrów) deszczu oczekiwanymi do środy w już nasyconym obszarze Sacramento. Pogórze.

W rejonie Los Angeles w poniedziałek i wtorek u podnóża wzgórz może spaść do 8 cali (20 centymetrów) deszczu. Więcej surfowania spodziewano się na zachodnich plażach.

Od 26 grudnia w San Francisco spadło 10 cali (25 centymetrów) deszczu, a prawie 10 stóp (3 metry) śniegu spadło na Mammoth Mountain, popularny ośrodek narciarski we wschodniej Sierra Nevada, podała National Weather Service.

Burze mogły nie wystarczyć, aby oficjalnie zakończyć suszę w Kalifornii, ale pomogły.

Daniel Swain, klimatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, przewiduje, że po 18 stycznia spadnie deszcz.

„To moje najlepsze przypuszczenie w tej chwili, co jest dobre, ponieważ daje rzekom w północnej Kalifornii, a teraz w środkowej Kalifornii, szansę na zejście” – powiedział.

___

Associated Press Stephanie Tasio w Los Angeles, Johnny Harr w San Francisco i Olga R. Amy Daxin z Rodriguez w hrabstwie Orange, Nick Coury z Aptos, Martha Mendoza z Santa Cruz i Haven Daly z Felton przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *