Chińska inwazja na Tajwan może się nie powieść, ale analitycy gier wojennych dowiadują się o tym wielkim kosztem dla Stanów Zjednoczonych | Tajwan

chińska inwazja Tajwan Prawdopodobnie zakończyłby się niepowodzeniem, gdyby Stany Zjednoczone pomogły w obronie wyspy – ale według amerykańskiego think tanku kosztem osłabiającym samą armię amerykańską.

Zbierz wcześniej ekspertów wojskowych Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych W grze wojennej konflikt mówił, że każdy potencjalny bezpośredni uczestnik wojny – Stany Zjednoczone, Chiny, Tajwan i Japonia – poniósłby „ogromne” straty.

Chińskie rakiety mogą zniszczyć amerykańskie bazy lotnicze Japonia Jeśli chodzi o Guam, na początku inwazji zatopiono dwa amerykańskie lotniskowce oraz od 10 do 20 niszczycieli i krążowników.

Ale same chińskie siły inwazyjne zostałyby zniszczone, zanim zajęłyby jakąkolwiek znaczącą część Tajwanu, i ostatecznie uniemożliwiłyby im osiągnięcie celu, jakim było zdobycie stolicy wyspy, Tajpej, zgodnie z większością testowanych scenariuszy.

To, w połączeniu z uszkodzeniami celów na kontynencie przez tajwańskie kontrataki, może zdestabilizować rządy Komunistycznej Partii Chin, czytamy w raporcie.

„Doszliśmy do dwóch wniosków” — powiedział Eric Higginbotham, ekspert ds. bezpieczeństwa z MIT.

Po pierwsze, w większości przypadków Chiny Jest mało prawdopodobne, że uda jej się osiągnąć cele operacyjne lub zająć Tajpej.

„Po drugie, koszt wojny byłby ogromny dla wszystkich zaangażowanych i prawie na pewno obejmowałby Stany Zjednoczone”.

Manewry przetestowały 24 różne scenariusze, skupiając się na próbie przejęcia wyspy przez Chiny w 2026 r. Stany Zjednoczone były krytyczne: bez pomocy Ameryki Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zajęłaby Tajwan w ciągu trzech miesięcy lub krócej.

Gra wojenna zakładała, że ​​inwazja rozpocznie się od bombardowania przez Chiny, które zniszczy większość sił morskich i powietrznych Tajwanu w ciągu kilku godzin. Chińska marynarka wojenna zablokowałaby Tajwan i zaczęłaby przeprawiać przez Cieśninę Tajwańską siły desantowe składające się z tysięcy żołnierzy PLA i ich sprzętu.

W scenariuszu, który gracze wojenni opisali jako najbardziej prawdopodobny, tajwańska armia mogłaby powstrzymać najeźdźców na wybrzeżu.

READ  Ukraina dąży do „natychmiastowego zawieszenia broni” i wycofania się Rosji w pierwszych bezpośrednich rozmowach podczas trwającej inwazji Putina

„Tymczasem amerykańskie okręty podwodne, bombowce i samoloty myśliwsko-szturmowe, często wspierane przez japońskie Siły Samoobrony, szybko paraliżują chińską flotę desantową” – czytamy w raporcie.

„Chińskie ataki na japońskie bazy i amerykańskie okręty nawodne nie mogą zmienić wyniku: Tajwan pozostaje niezależny” – powiedziała.

Istnieją krytyczne zmienne, od których zależy ten sukces, powiedział Matthew Cancian z US Naval War College.

Po pierwsze, powiedział, sam Tajwan musi być zdeterminowany, by odpowiedzieć.

Po drugie, Japonia musi zezwolić Stanom Zjednoczonym na rozpoczęcie kontrataków ze swoich baz na japońskiej ziemi.

Bez tego Kansian powiedział, że „interwencja USA nie wystarczy, aby utrzymać autonomię Tajwanu”.

W takich przypadkach straty byłyby ogromne, około 10 000 w pierwszych tygodniach wojny. Gra wojenna ujawniła ważne niewiadome, takie jak to, czy Stany Zjednoczone zaryzykowałyby wojnę nuklearną, atakując bezpośrednio Chiny.

Zapytała również, czy społeczeństwo amerykańskie i japońskie jest skłonne zaakceptować straty związane z obroną Tajwanu, mówiąc, że straty amerykańskie mogą zaszkodzić zdolności Waszyngtonu do projekcji globalnej potęgi przez bardzo długi czas.

W raporcie stwierdzono, że „Stany Zjednoczone mogą odnieść pyrrusowe zwycięstwo i na dłuższą metę bardziej ucierpią od„ pokonanych ”Chińczyków”.

W raporcie napisano, że zarówno Tajwan, jak i armia USA muszą zmobilizować siły, koncentrując się na najskuteczniejszej i najskuteczniejszej broni, aby stworzyć większe odstraszanie w obliczu chińskiej inwazji.

„Pomimo retoryki o przyjęciu „strategii jeżozwierza”, Tajwan nadal wydaje większość swojego budżetu obronnego na drogie statki i samoloty, które Chiny szybko zniszczą” – powiedziała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *