Powodzie w Rosji: W miarę nasilania się powodzi następuje „masowa ewakuacja”.CNN

W rosyjskim mieście Orenburg trwa obecnie masowa ewakuacja Poważne powodzie Łzy w różnych częściach kraju i północnym Kazachstanie.

Burmistrz miasta Siergiej Salmin poinformował za pośrednictwem aplikacji Telegram, że „trwa masowa ewakuacja” i nakazał mieszkańcom wielu obszarów miasta, aby „zabrali ze sobą dokumenty, leki i podstawowe artykuły pierwszej potrzeby i natychmiast opuścili dom”. Burmistrz określił sytuację powodziową jako „bardzo poważną” i nalegał, aby lokalni mieszkańcy nie „marnowali czasu”.

Jak wynika z komunikatu rządu Orenburga, mieszkańcy co najmniej ośmiu dzielnic lub ulic w regionie zostali poproszeni o ewakuację. Na tym obszarze mieszka prawie dwa miliony ludzi, ale nie jest jasne, ile osób poproszono o opuszczenie domów.

Powodzie rozpoczęły się po tym, jak rzeka Ural, trzecia co do długości rzeka w Europie, została zalana przez topniejący śnieg, powodując wylanie jej brzegów i powodując powódź w dziesiątkach miast wzdłuż granicy.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Rzeka przepływa z Uralu w Rosji przez Kazachstan do Morza Kaspijskiego i wywołała działania ratownicze w obu krajach.

„Wszystkie służby miejskie i powiatowe działają w trybie awaryjnym. Jesteśmy gotowi pomóc mieszkańcom wydostać się z zalanych obszarów i zapewnić im bezpieczne warunki” – oznajmił rząd Orenburga, dodając, że dostępne są tymczasowe obiekty noclegowe.

Do tej pory w całym regionie wysiedlono ze swoich domów ponad 10 000 osób, w tym 2094 dzieci.

Władze miejskie podają, że w piątek poziom wody na rzece Ural przekroczył 11,47 m. Szczyt powodzi w Orenburgu spodziewany jest w piątek, po czym spodziewana jest „stabilna sytuacja”, powiedział pierwszy wiceprezydent Orenburga Aleksiej Kudinow.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Jomart Tokajew powiedział w czwartek, że powodzie „mogą być największą katastrofą pod względem skali i skutków od ponad 80 lat”.

READ  Ukraina otrzymuje nową obronę przeciwlotniczą, a sojusznicy pogłębiają swoją determinację po rosyjskich atakach

Telewizja Reutera

Szerszy region Orenburg jest domem dla około 2 milionów ludzi.

Maksym Szemetow – Reuters

Mężczyzna holuje gumową łódkę z bagażem po zalanej ulicy w regionie Orenburg.

Kreml informował już wcześniej, że prezydent Rosji Władimir Putin otrzyma raporty od gubernatorów trzech poważnie dotkniętych regionów: Orenburga, Kurganu i Tiumeń.

Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do prezydenta o pomoc. Filmy w mediach społecznościowych pokazują setki protestujących gromadzących się przed ratuszem w Orsku w stanie Orenburg, skandujących „Wstyd!” Wstyd!” i „Putin, pomóż mi!” Na innym materiale widać, jak demonstranci oskarżają państwo o „nic nierobienie” i krytykują burmistrza miasta Wasilija Kozubitsę.

„Karmimy pracowników Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ciastami i kluskami i przynosimy im termosy… Kozupitsa nie jest w stanie nawet zaspokoić potrzeb ratowników. Wstyd!” Słychać, jak mówi kobieta.

Julia Nawalna, wdowa po zmarłym przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksiej NawalnyKrytykował także Kreml.

„Wydaje się, że władze w naszym kraju nie są na nic przygotowane. Zimą nie są przygotowane na mrozy i zamieci, latem – na pożary, a wiosną – na powodzie. wtorek napisał Na X.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *