Dlaczego upadek „bramy” Myawaddi w Birmie jest tak ważny | Komunikaty konfliktowe

Bojownicy przeciwni zamachowi stanu twierdzą, że przejęli kontrolę nad miastem przy wschodniej granicy i starają się odeprzeć ostatnich żołnierzy.

Miasto Myawadi zawsze było ważniejsze niż jego mały rozmiar.

Położony na wschodniej granicy Birmy, naprzeciwko tajskiego miasta Mae Sot po drugiej stronie rzeki Moi, był ośrodkiem wielu grup etnicznych i prodemokratycznych, które od dziesięcioleci walczyły z kolejnymi administracjami wojskowymi.

Jednak w tamtym czasie brak równowagi sił w mieście, z wyjątkiem kilku drobnych potyczek, był w rękach rządu i przy zrozumieniu pobliskich etnicznych grup zbrojnych zagrażał kluczowej bramie gospodarczej dla wszystkich. Myanmar.

Miasto padło teraz w ręce sił dowodzonych przez etniczną armię Karenów, co sygnalizuje, że w toczącej się wojnie domowej wytyczono nowe linie bitwy.

Na razie miasto jest stosunkowo nietknięte walkami, które miały miejsce w zeszłym miesiącu, ale tysiące mieszkańców ucieka do Tajlandii w obawie przed ponownymi nalotami armii pod dowództwem starszego generała Min Aung Hlainga po odejściu sił lądowych.


Odwiedzam Mae Chot po drugiej stronie granicy, odkąd po raz pierwszy przyjechałem do Tajlandii 20 lat temu.

Ale dopiero w maju 2008 roku po raz pierwszy przekroczyłem granicę z Myawaddy, udając turystów, wraz z kolegami z Al Jazeery, aby zdać relację z ogólnokrajowego referendum zorganizowanego przez inny reżim wojskowy, aby uspokoić międzynarodowe wezwania do demokratycznych zmian w Birmie. .

Znaleźliśmy miasto z niewielką liczbą podstawowych usług i ludnością, która była bardzo sceptyczna wobec zamierzeń ówczesnego rządu wojskowego, aby zapewnić ludziom prawdziwą demokrację.

Referendum otworzyło jednak niewielkie możliwości, które ostatecznie doprowadziły do ​​wyborów w 2015 r., w wyniku których do władzy doszła Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) pod rządami Aung San Suu Kyi.

W tym okresie Myawadi rozkwitło.

Pod koniec lat 80. 40 procent produktu krajowego brutto (PKB) Birmy przechodziło przez Myawaddy, a większość z nich przemieszczała się nielegalnie przez granicę.

READ  Włochy zdobywają łódź rosyjskiego miliardera Melnishenko
Kobieta z Myawaddy czeka na granicy, próbując przeprawić się przez rzekę z Birmy do Tajlandii. [Manan Vatsyayana/AFP]

Niedawno dodano nową infrastrukturę. Mosty, terminale cargo i szybkie procedury celne dla pojazdów ciężarowych umożliwiają co roku przepływ przez granicę legalnego handlu o wartości 1 miliarda dolarów.

W czwartek kontenery z żywnością i cysterny z paliwem nadal podróżowały przez most z Tajlandii, gdy resztki sił bojowych armii uciekły do ​​terminalu cargo w poszukiwaniu bezpiecznego przejazdu do Tajlandii, a miasto przetoczyły się naloty.

Gospodarka desperacko potrzebuje tego kompromisu po zamachu stanu w lutym 2021 r.

Jednak miliony ludzi w kraju zostały wysiedlone w wyniku walk, a kiedy siedzę pod Mostem Przyjaźni nr 2, słucham samolotów bojowych w powietrzu i obserwuję grupy zbrojne patrolujące ulice, trudno mi wyobrazić sobie Maiwadi w akcji. Jako brama do Birmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *