Pożar w Teksasie, wywołany przez silne wiatry, przyspiesza ewakuację

Strażacy w środkowym Teksasie walczyli o opanowanie ogromnego pożaru w piątek, który spalił domy, zniszczył kościół i zabił pomocnika szeryfa.

Pożar, spotęgowany przez suszę, w połączeniu z tym, co urzędnicy nazywają „kompleksem” płonącym w pobliżu Eastland, około 120 mil (195 kilometrów) na zachód od Dallas. W małych społecznościach ewakuowano setki domów.

Urzędnicy w hrabstwie Eastland ogłosili śmierć wiceprzewodniczącej szeryfa Barbary Fenley, która powiedziała, że ​​próbują ratować ludzi przed pożarem. Nie wiadomo, jak i kiedy zmarła. Nie zgłoszono żadnych innych ofiar.

Według Texas A&M Forest Service w piątek po południu pożar spalił około 70,9 mil kwadratowych (184 kilometry kwadratowe). Kontrolowano go tylko w 4%, a ogień płonął w gęstych zaroślach i trawiastych polach.

Hrabstwo Eastland liczy około 18 000 mieszkańców. Około 475 domów zostało ewakuowanych w mieście Gorman, ale urzędnicy nadal nie wiedzą, ile budynków mogło zostać spalonych, powiedział Matthew Ford, rzecznik Texas A&M Forest Service.

„Dopóki nie zdobędziemy więcej butów na ziemi, nie mamy oszacowania liczb” – powiedział Ford w piątek rano. „Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo życia, bezpieczeństwo i budowle.”

Jednak gubernator Greg Abbott powiedział, że co najmniej 50 domów zostało spalonych do piątkowego popołudnia. Można znaleźć więcej zniszczeń, powiedział po południu na konferencji.

Służba Leśna ostrzegła, że ​​„rzadki pożar o dużym wpływie” może dotknąć części Oklahomy i Kansas. Służba leśna Nebraska poinformowała, że ​​większość stanu będzie spędzać weekendy w skrajnym zagrożeniu pożarowym z powodu suszy.

Miesiące suchej, wietrznej pogody wywołały śmiertelne pożary w Kansas I OklahomaW tym jeden kilka tygodni temu. W oddali, na polach uprawnych zachodniej Nebraski, Wielki pożar Pali się od kilku dni. Meteorolodzy mają nadzieję, że ryzyko ulewnych deszczy na równinach na początku przyszłego tygodnia zmniejszy się.

READ  Wizyta Yellen w Chinach ma na celu złagodzenie napięć w obliczu głębokich podziałów

Rob Lawson, meteorolog z National Weather Service w Wichita w stanie Kansas, powiedział: „Jesteśmy tak suchi, że nawet cal deszczu może zrobić różnicę.

W innych częściach Teksasu paliły się małe pożary, a niska wilgotność powietrza i silne wiatry w czwartek stworzyły najlepsze warunki, aby pożary szybko wymknęły się spod kontroli. Służba leśna Texas A&M ostrzegła przed pożarem w tym tygodniu z powodu prognozy.

Ewakuowano dom starców w Rising Star, a mieszkańców zabrano do domu kultury, donosi Eastland County Today.

National Weather Service w Fort Worth ostrzegł w piątek, że duża część zachodniego i środkowego Teksasu jest narażona na wysokie ryzyko pożaru z powodu silnych wiatrów i suszy. Służba Meteorologiczna wezwała mieszkańców do sprawdzenia, czy miejscowe poparzenia są zabronione i do zachowania ostrożności ze wszystkim, co może spowodować pożar trawy.

„W zeszłym roku mieliśmy bardzo suche lato, które trwało aż do jesieni i zimy” – powiedział meteorolog z National Weather Service, Madison Gordon. Gdy mija zima, „mamy teraz dużo paliwa na polach”.

Kościół baptystów w Downtown Ranger w Teksasie, 85 mil (140 kilometrów) na zachód od Fort Worth, został zniszczony w pożarze w czwartek w 103-letnim budynku. Spłonął też komisariat policji i inne zabytkowe budynki, w tym stacja telewizyjna Dallas WFAA Zgłoszono.

Roy Rodgers, diakon z Drugiego Kościoła Baptystów, powiedział, że zawaliło się trzecie piętro i dach, powodując rozległe uszkodzenia przez dym i wodę w pozostałej części budynku. Rodgers powiedział, że kościół planuje odbyć nabożeństwo w najbliższą niedzielę na parkingu ulicznym, gdzie rada zadecyduje, co zrobić.

Rodgers, członek Kościoła od 1969 roku, mówi: „To fascynujące.

Darrell Fox, szef straży pożarnej Ranger, powiedział, że pożar, który został spowodowany przez silne wiatry, mógł rozpocząć się od dołu do grillowania.

„Przygotowaliśmy wszystko w całej dzielnicy” – powiedział Fox. „Ale kiedy wiatr wieje tak, jakby tam był… i nie ma wilgoci, to właśnie dostaniesz”.

READ  Tysiące nakazano ewakuację 3 miast przed pożarami w Kalifornii

Pożar spowodował spustoszenie setki mil stąd, aw piątek rano straż pożarna w Houston i miejskie biuro zarządzania kryzysowego wysłały automatyczne wiadomości telefoniczne ostrzegające przed dymem i popiołem.

____

Terry Wallace, dziennikarz Associated Press z Dallas, przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *