Pożar w Teksasie, wywołany przez silne wiatry, przyspiesza ewakuację

Strażacy w środkowym Teksasie walczyli o opanowanie ogromnego pożaru w piątek, który spalił domy, zniszczył kościół i zabił pomocnika szeryfa.

Pożar, spotęgowany przez suszę, w połączeniu z tym, co urzędnicy nazywają „kompleksem” płonącym w pobliżu Eastland, około 120 mil (195 kilometrów) na zachód od Dallas. W małych społecznościach ewakuowano setki domów.

Urzędnicy w hrabstwie Eastland ogłosili śmierć wiceprzewodniczącej szeryfa Barbary Fenley, która powiedziała, że ​​próbują ratować ludzi przed pożarem. Nie wiadomo, jak i kiedy zmarła. Nie zgłoszono żadnych innych ofiar.

Według Texas A&M Forest Service w piątek po południu pożar spalił około 70,9 mil kwadratowych (184 kilometry kwadratowe). Kontrolowano go tylko w 4%, a ogień płonął w gęstych zaroślach i trawiastych polach.

Hrabstwo Eastland liczy około 18 000 mieszkańców. Około 475 domów zostało ewakuowanych w mieście Gorman, ale urzędnicy nadal nie wiedzą, ile budynków mogło zostać spalonych, powiedział Matthew Ford, rzecznik Texas A&M Forest Service.

„Dopóki nie zdobędziemy więcej butów na ziemi, nie mamy oszacowania liczb” – powiedział Ford w piątek rano. „Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo życia, bezpieczeństwo i budowle.”

Jednak gubernator Greg Abbott powiedział, że co najmniej 50 domów zostało spalonych do piątkowego popołudnia. Można znaleźć więcej zniszczeń, powiedział po południu na konferencji.

Służba Leśna ostrzegła, że ​​„rzadki pożar o dużym wpływie” może dotknąć części Oklahomy i Kansas. Służba leśna Nebraska poinformowała, że ​​większość stanu będzie spędzać weekendy w skrajnym zagrożeniu pożarowym z powodu suszy.

Miesiące suchej, wietrznej pogody wywołały śmiertelne pożary w Kansas I OklahomaW tym jeden kilka tygodni temu. W oddali, na polach uprawnych zachodniej Nebraski, Wielki pożar Pali się od kilku dni. Meteorolodzy mają nadzieję, że ryzyko ulewnych deszczy na równinach na początku przyszłego tygodnia zmniejszy się.

READ  Trump Arch., były dyrektor generalny Alan Weiselberg domaga się oddalenia zarzutów karnych

Rob Lawson, meteorolog z National Weather Service w Wichita w stanie Kansas, powiedział: „Jesteśmy tak suchi, że nawet cal deszczu może zrobić różnicę.

W innych częściach Teksasu paliły się małe pożary, a niska wilgotność powietrza i silne wiatry w czwartek stworzyły najlepsze warunki, aby pożary szybko wymknęły się spod kontroli. Służba leśna Texas A&M ostrzegła przed pożarem w tym tygodniu z powodu prognozy.

Ewakuowano dom starców w Rising Star, a mieszkańców zabrano do domu kultury, donosi Eastland County Today.

National Weather Service w Fort Worth ostrzegł w piątek, że duża część zachodniego i środkowego Teksasu jest narażona na wysokie ryzyko pożaru z powodu silnych wiatrów i suszy. Służba Meteorologiczna wezwała mieszkańców do sprawdzenia, czy miejscowe poparzenia są zabronione i do zachowania ostrożności ze wszystkim, co może spowodować pożar trawy.

„W zeszłym roku mieliśmy bardzo suche lato, które trwało aż do jesieni i zimy” – powiedział meteorolog z National Weather Service, Madison Gordon. Gdy mija zima, „mamy teraz dużo paliwa na polach”.

Kościół baptystów w Downtown Ranger w Teksasie, 85 mil (140 kilometrów) na zachód od Fort Worth, został zniszczony w pożarze w czwartek w 103-letnim budynku. Spłonął też komisariat policji i inne zabytkowe budynki, w tym stacja telewizyjna Dallas WFAA Zgłoszono.

Roy Rodgers, diakon z Drugiego Kościoła Baptystów, powiedział, że zawaliło się trzecie piętro i dach, powodując rozległe uszkodzenia przez dym i wodę w pozostałej części budynku. Rodgers powiedział, że kościół planuje odbyć nabożeństwo w najbliższą niedzielę na parkingu ulicznym, gdzie rada zadecyduje, co zrobić.

Rodgers, członek Kościoła od 1969 roku, mówi: „To fascynujące.

Darrell Fox, szef straży pożarnej Ranger, powiedział, że pożar, który został spowodowany przez silne wiatry, mógł rozpocząć się od dołu do grillowania.

„Przygotowaliśmy wszystko w całej dzielnicy” – powiedział Fox. „Ale kiedy wiatr wieje tak, jakby tam był… i nie ma wilgoci, to właśnie dostaniesz”.

READ  Trump „pełny gaz”, aby zniwelować lukę pieniężną w stosunku do Bidena przed imprezą w Palm Beach

Pożar spowodował spustoszenie setki mil stąd, aw piątek rano straż pożarna w Houston i miejskie biuro zarządzania kryzysowego wysłały automatyczne wiadomości telefoniczne ostrzegające przed dymem i popiołem.

____

Terry Wallace, dziennikarz Associated Press z Dallas, przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *