Prezesi Intela i OpenAI mówią o przyszłości sztucznej inteligencji i „niesamowitym” zapotrzebowaniu na chipy

SAN JOSE, Kalifornia — Dwóch dyrektorów generalnych ds. technologii, którzy chcą produkować bardziej najnowocześniejsze chipy potrzebne do sztucznej inteligencji, spotkało się w środę podczas burzy mózgów, gdy pierwszy lider dynamicznie rozwijającego się rynku ogłosił kolejny kwartał oszałamiającego wzrostu.

Korporacja intelektualna

jesteś K

,
Wiodąca firma z Doliny Krzemowej, która borykała się z problemami w ostatnich latach, poczyniła plany dogonienia Nvidii

NVDA

Podczas konferencji, która trwała cały dzień. Gelsinger rozpoczął wystąpienie przemówieniem wstępnym, w którym wyobraził sobie gorączkowy popyt na chipy wyposażone w sztuczną inteligencję, który pobudzi jego firmę na fali, którą nazwał „gospodarką krzemową”.

„Sposób, w jaki te maleńkie chipy umożliwiają nowoczesny cykl gospodarczy, w którym dziś żyjemy, jest po prostu magiczny” – powiedział Gelsinger.

OpenAI, startup z San Francisco wspierany przez Microsoft

MSFT

,
Od czasu wypuszczenia pod koniec 2022 r. najsłynniejszej innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, ChatGPT, stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd technologii. Altman zamierza teraz jeszcze bardziej popchnąć poprzeczkę, konkurując z Alphabet.

Google

Google

Google i inne firmy, takie jak Anthropic i Inflection AI. Jednak kolejne skoki, jakie chce podjąć, będą wymagały znacznie większej mocy obliczeniowej, niż jest obecnie dostępna.

Brak równowagi między podażą a nienasyconym apetytem na chipy AI wyjaśnia, dlaczego Altman jest tak zainteresowany zabezpieczeniem większej ilości pieniędzy, aby pomóc w zwiększeniu mocy produkcyjnych branży. Podczas rozmowy z Gelsingerem uniknął pytania, czy tak jak ostatnio próbował zebrać aż 7 bilionów dolarów – więcej niż łączna kapitalizacja rynkowa Microsoftu i Apple’a. Jak donosi „Wall Street Journal”.

„Podstawowa prawda jest taka, że ​​wierzymy, że świat będzie potrzebował więcej (chipów) do obliczeń AI” – powiedział Altman. „Będzie to wymagało globalnych inwestycji w wiele rzeczy, które wykraczają poza to, o czym myślimy. Nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym nie mamy jeszcze liczb. „

READ  Akcje Bed Bath & Beyond spadają, ponieważ firma ostrzega przed głębszymi problemami finansowymi

Czytaj więcej: Opinia: Sam Altman z OpenAI ma plany dotyczące sztucznej inteligencji, które mogą oznaczać duże pieniądze dla Intela

Altman podkreślił znaczenie przyspieszenia rozwoju sztucznej inteligencji w zeszłym roku w celu opracowania technologii, która jego zdaniem doprowadzi do lepszej przyszłości ludzkości, choć przyznał, że po drodze pojawią się negatywne aspekty.

„Zmierzamy do świata, w którym sztuczna inteligencja będzie tworzyć więcej treści niż ludzi” – powiedział Altman. „To byłaby nie tylko dobra historia, ale byłaby to całkowicie dobra historia”.

Być może żadna firma nie czerpie teraz większych korzyści z gorączki AI niż Nvidia. 31-letni producent chipów wskoczył na czoło technologii dzięki rozpoczęciu produkcji jednostek przetwarzania grafiki, czyli procesorów graficznych, niezbędnych do zasilania popularnych produktów AI, takich jak ChatGPT i chatbot Google Gemini.

W ciągu ostatniego roku Nvidia osiągnęła niesamowity rozwój, który w niecałe 14 miesięcy wygenerował majątek akcjonariuszy o wartości ponad 1,3 biliona dolarów. Dzięki temu stała się piątą co do wielkości spółką notowaną na giełdzie w Stanach Zjednoczonych pod względem wartości, po Microsoft i Apple

Wielbłąd

,
Amazonka

Amzn

I alfabet.

W zamian Intel próbuje przekonać inwestorów, że Gelsinger jest właścicielem firmy z Santa Clara w Kalifornii, która powróciła trzy lata po tym, jak został mianowany dyrektorem generalnym.

Od czasu swojego przybycia Gelsinger wciągnął już firmę w działalność związaną z produkcją chipów dla innych firm i przeznaczył 20 miliardów dolarów na budowę nowych fabryk w Ohio w ramach swojej ekspansji polegającej na prowadzeniu tak zwanych „odlewni” na rzecz stron trzecich.

Podczas środowej konferencji Gelsinger przewidział, że do 2030 roku Intel będzie nadzorował drugą co do wielkości firmę odlewniczą na świecie, prawdopodobnie za obecnym liderem, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

TSM

,
lub TMSC, głównie poprzez zaspokajanie zapotrzebowania na chipy sztucznej inteligencji.

READ  Związek stewardów lotniczych atakuje Deltę za opłaty za wejście na pokład

„Toczy się swego rodzaju wyścig kosmiczny” – powiedział Gelsinger reporterom w środę po wygłoszeniu przemówienia programowego konferencji. „Wygląda na to, że ogólny popyt (na chipy AI) nie zostanie zaspokojony przez kilka nadchodzących lat”.

Wysiłki Gelsingera nie zrobiły jak dotąd wrażenia na inwestorach. W przypadku jego zegarka cena akcji Intela spadła o 30%, podczas gdy akcje Nvidii wzrosły w tym samym okresie prawie pięciokrotnie.

Intel chce także pozyskać część z 52 miliardów dolarów, które Departament Handlu USA planuje rozdystrybuować w celu zwiększenia mocy produkcyjnych kraju na rynku procesorów o wartości 527 miliardów dolarów, na podstawie globalnej sprzedaży w zeszłym roku.

Do tej pory przyznano mniej niż 2 miliardy dolarów funduszy dostępnych w ramach ustawy o chipach i nauce z 2022 r., ale sekretarz handlu Gina Raimondo w wystąpieniu wideo na środowej konferencji obiecała „ciągły bęben” ogłoszeń o dystrybucji większej ilości pieniędzy.

Raimondo powiedział także Gelsingerowi, że po ostatnich dyskusjach z Altmanem i innymi dyrektorami kierującymi ruchem AI, mieli trudności z oszacowaniem, jak duży może być rynek.

„Ilość żetonów, których według nich potrzebują, jest zdumiewająca” – stwierdziła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *