Chiny utrzymują oprocentowanie kredytów na stałym poziomie; Kolejnym krokiem rynku jest obniżenie stopy rezerwy

  • Roczna LPR na poziomie 3,65%, pięcioletnia LPR na poziomie 4,3%
  • Zhakowany 7 juanów za dolara
  • Luka w rentowności chińskich i amerykańskich obligacji skarbowych jest największa od dwóch miesięcy
  • Ludowy Bank Chin (PBOC) może obniżyć oprocentowanie akcji swoim kolejnym ruchem politycznym – analitycy

SZANGHAJ/SINGAPUR (Reuters) – Zgodnie z oczekiwaniami rynku Chiny utrzymały w poniedziałek swoje referencyjne stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez dziewiąty miesiąc maja, ponieważ słabszy juan i rosnące różnice w rentowności w stosunku do Stanów Zjednoczonych ograniczają możliwości znacznego złagodzenia polityki monetarnej. .

Szereg danych z mniej więcej ostatniego miesiąca, w tym wskaźniki kwietniowe z zeszłego tygodnia, wskazywały, że gospodarka traci impet po początkowym odbiciu po pandemii COVID-19 i wzbudziły nadzieje na dalsze złagodzenie polityki.

Ale biorąc pod uwagę ryzyko odpływu kapitału, który może jeszcze bardziej zaszkodzić spadkowi juana, niektórzy analitycy spodziewają się teraz, że Ludowy Bank Chin (PBOC) zmniejszy ilość gotówki, którą banki muszą odkładać w ramach kolejnego posunięcia politycznego.

Wcześniej tego dnia główna stopa procentowa jednorocznego kredytu w Chinach została utrzymana na poziomie 3,65%, a pięcioletnia główna stopa procentowa pozostała niezmieniona na poziomie 4,30%.

W ankiecie przeprowadzonej przez Reuters w zeszłym tygodniu wśród 26 obserwatorów rynku, 23 obserwatorów spodziewało się braku zmian cen w tym miesiącu.

Grafika Reutera

„Pomimo słabości w kwietniu, nie spodziewamy się, że decydenci polityczni uruchomią znaczące bodźce, ponieważ cel wzrostu PKB na poziomie 5% pozostaje w zasięgu, a kwestie takie jak ryzyko związane z nieruchomościami i bezrobocie młodzieży wymagają podejścia” – napisali ekonomiści Goldman Sachs w komunikacie prasowym bardziej ukierunkowane. Uwaga.

„W ramach polityki pieniężnej symboliczne środki, takie jak obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej (RRR), będą prawdopodobnie bardziej prawdopodobne niż obniżki stóp procentowych w tym roku, biorąc pod uwagę i tak już dużą różnicę stóp procentowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz presję dewaluacyjną juana.

READ  Wall Street zamknął się wyżej, wspierany przez wzrosty akcji spółek technologicznych dzięki optymistycznym zyskom

Chiński juan osłabł, przekraczając w zeszłym tygodniu psychologicznie ważny poziom 7 dla dolara, osiągając najniższy poziom od pięciu miesięcy. Spadł o około 5 procent od szczytu z końca stycznia.

Tymczasem różnica rentowności między 10-letnimi obligacjami rządowymi Chin i ich amerykańskimi odpowiednikami utrzymuje się na najwyższym poziomie od dwóch miesięcy.

Stała fiksacja LPR nastąpiła również po tym, jak Ludowy Bank Chin (PBOC) refinansował niespłacone kredyty średnioterminowe (MLF), utrzymując stopę procentową na niezmienionym poziomie w zeszłym tygodniu.

Stopa MLF służy jako przewodnik po LPR, a rynki często wykorzystują stopę średnioterminową jako prekursor wszelkich zmian standardów kredytowych.

Ekonomiści z Capital Economics powiedzieli w zeszłym tygodniu, że celem banku centralnego jest zapewnienie, że wzrost akcji kredytowej, który zwolnił w kwietniu, nie spowolni zbytnio, ponieważ „pchnięcie do ponownego otwarcia popytu na kredyt zanika”.

„Można to prawdopodobnie osiągnąć bez obniżek stóp procentowych, których naszym zdaniem Ludowy Bank Chin będzie próbował uniknąć” – napisali.

„Wadą cięcia LPR jest to, że zmniejsza rentowność banków z ich istniejącego portfela kredytowego, co wywiera większą presję na ich marże odsetkowe netto, które są na rekordowo niskim poziomie”.

Powiedzieli, że Ludowy Bank Chin może korzystać z innych narzędzi, takich jak obniżki oprocentowania depozytów, wytyczne dotyczące okien oprocentowania depozytów i zastrzyki płynności, aby obniżyć koszty finansowania.

LPR, którą banki zwykle pobierają od swoich najlepszych klientów, jest ustalana przez 18 wyznaczonych banków komercyjnych, które co miesiąc przedstawiają sugerowane stopy bankowi centralnemu.

Większość nowych i niespłaconych pożyczek w Chinach opiera się na jednorocznym LPR, podczas gdy pięcioletnia stopa wpływa na wycenę kredytów hipotecznych. Chiny obniżyły oba LPR w sierpniu 2022 r., aby pobudzić gospodarkę.

(Raportowanie Winnie Zhou i Toma Westbrooka) Montaż autorstwa Toma Hogga

READ  Dlaczego akcje Apple wzrosły w piątek?

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *