Prezydent Ukrainy krytykuje „załagodzenie” agresji Putina przez Zachód

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wypowiedział zjadliwą krytykę bezczynności Zachodu wobec rosyjskiej agresji, argumentując, że Ukraina od ośmiu lat służy jako „tarcza” i że architektura bezpieczeństwa Europy całkowicie zawiodła.

dlaczego to ma znaczenie: Uważnie obserwowane przemówienie Zełenskiego na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wyszło zaledwie dzień później Prezydent Biden ostrzegł Że prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę i planuje wziąć na cel Kijów.

  • Urzędnicy amerykańscy wezwali Zełenskiego, aby nie opuszczał kraju, ale po swoim przemówieniu powiedział, że ważne jest, aby nie okazywać „paniki” ani nie pozwalać na podejmowanie decyzji bez Ukrainy.
  • „Tylko włożenie się do trumny i czekanie na przybycie rosyjskich żołnierzy nie jest czymś, co zrobilibyśmy” – powiedział Zełenski w pytaniach i odpowiedziach po przemówieniu.
  • a niebezpieczna eskalacja W prorosyjskim separatystycznym regionie wschodniej Ukrainy wywołało to obawy, że Kreml będzie w najbliższych dniach wymyślał pretekst do inwazji.

Wielkie zdjęcie: Zełenski rozpoczął swoje przemówienie od wspomnienia Adres Putina na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w 2007 roku, podczas której rosyjski prezydent zaatakował ład światowy pod przywództwem USA i ekspansję NATO na wschód jako „wyjątkowo niebezpieczną”.

  • Rok później Putin zaatakował Gruzję, stosując wiele z tych samych taktyk, o których amerykańscy urzędnicy mówią, że teraz próbuje.
  • Następnie, w 2014 roku, Putin dokonał aneksji Krymu i wywołał prorosyjskie powstanie na wschodniej Ukrainie, które trwa do dziś.

Co oni mówią: „Jak znaleźliśmy się w największym kryzysie bezpieczeństwa od zakończenia zimnej wojny? Dla mnie, jako głowy państwa, które straciło część swojego terytorium, tysiące ludzi, kraju otoczonego 150 000 żołnierzy na naszych granicach, ta odpowiedź jest oczywista”.

  • Kontynuował: „To prawie zniszczyło architekturę bezpieczeństwa w Europie i poza nią. Teraz jest za późno, aby mówić o jej reformie. Nadszedł czas na nowe podejście”.
  • „15 lat temu to Federacja Rosyjska wydała tutaj oświadczenie rzucające wyzwanie globalnemu systemowi bezpieczeństwa. Jak zareagował świat? Ustępstwo”.
READ  Greta Thunberg przed sądem: Musimy pamiętać, kto jest prawdziwym wrogiem

Zełenski poszedł krytykować NATO Twierdząc, że prowadzi politykę „otwartych drzwi”, a jednocześnie odmawia wpuszczenia Ukrainy, wezwał sojusz do określenia ram czasowych dla ewentualnego członkostwa tego kraju.

  • „Bądź szczery” – powiedział Zełenski. „Otwarte drzwi są dobre, ale potrzebujemy otwartych odpowiedzi. Nie lata i lata zamkniętych pytań”. Dodał, że Ukraina nie będzie „strefą buforową” między Rosją a Zachodem.
  • Zełenski skrytykował także Zachód za twierdzenie, że Putin podjął decyzję o inwazji, ale nie nałożył sankcji, dopóki atak się nie rozpoczął: „Na co czekasz? tak ekonomia, więc po co nam to w takim razie?”

Konkluzja: – powiedział Zełenski przed otrzymaniem owacji na stojąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *