Kim jest Sorovikin, nowy przywódca Rosji w wojnie na Ukrainie? | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Rosyjski generał słynął z „absolutnego okrucieństwa”, służył w Tadżykistanie i Czeczenii, a także w Syrii.

Prezydent Władimir Putin wyznaczył generała Siergieja Surowykina do kierowania wysiłkiem wojennym na Ukrainie w obliczu serii niepowodzeń wojskowych i rosnącego niezadowolenia w Rosji z powodu inwazji sąsiada.

Sobotnia nominacja nastąpiła po zwolnieniu dwóch czołowych rosyjskich dowódców wojskowych, gdy Kijów odzyskał utracone dla Rosji terytoria w północno-wschodniej i południowej Ukrainie. Wynika to również z poważnego ciosu Moskwy po częściowym zniszczeniu Mostu Kerczeńskiego – głównego łącznika między Rosją a Krymem, który Rosja anektowała w 2014 roku.

Kim jest Soroviken?

Generał, urodzony w 1966 roku w syberyjskim Nowosybirsku, został ogłoszony dowódcą południowego ugrupowania wojskowego Rosji w wojnie z Ukrainą w czerwcu.

Odznaczony tytułem Bohatera Rosji oraz Medalem za służbę w Syrii w 2017 roku, gdzie prowadził rosyjską kampanię wojskową jako dowódca sił powietrznych.

Według raportu jest on całkowicie „bezwzględny” w rosyjskim wojsku (PDF) przez Jamestown Foundation, amerykański think tank w zakresie polityki obronnej.

„Sorovikin miał imponującą karierę na wyższych szczeblach Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony po 2008 roku, podczas radykalnej reformy wojskowej, która wymagała bezwzględności”, czytamy w raporcie, dodając, że jego „chęć do zdecydowanego wykonywania wszelkich rozkazów neguje wszelki potencjalny pytania o niego.” „.

Surovikin był dwukrotnie więziony. Pierwszy raz miał miejsce sześć miesięcy po tym, jak żołnierze pod jego dowództwem zabili trzech protestujących w stolicy Rosji, Moskwie, podczas puczu w sierpniu 1991 roku, który poprzedzał upadek Związku Radzieckiego. Został później zwolniony bez procesu. Cztery lata później otrzymał wyrok (później uchylony) za nielegalny handel bronią.

Najbardziej wydajny

Generał został oskarżony o nadzorowanie ciężkich bombardowań, które zniszczyły większość miasta Aleppo w Syrii, gdzie Rosja interweniowała po stronie Baszara al-Assada. w Raport Opublikowany w październiku 2020 r. Human Rights Watch wymienił go jako jednego z przywódców, „który może ponosić odpowiedzialność za nadużycia” podczas ofensywy 2019-2020 na syryjskie Idlib.

READ  Bruksela podejmuje kroki prawne przeciwko kontrowersyjnej węgierskiej „prawie o suwerenności”.

W rzadkim publicznym komentarzu Jewgienij Prigożyn, założyciel Wagnerowskiej grupy najemników, która szeroko rozprzestrzeniła się w Syrii, został zacytowany jako opisujący Sorovikina jako „legendarną osobę”, za pomocą Agencja informacyjna Live24. „Surowkin jest najskuteczniejszym dowódcą w armii rosyjskiej” – dodał.

Seria miażdżących porażek

Rosja rekonfigurowała swoje siły na Ukrainie, próbując powstrzymać straty poniesione w wyniku potężnego ukraińskiego kontrataku.

Niektórzy obserwatorzy uważają, że nominacja Sorovikina wskazuje, że Rosja skoncentruje swoje wysiłki wojenne na jednym regionie.

„Może to być Ługańsk lub Donieck, a może na południu. To, co widzimy, to kurczenie się rosyjskich operacji” – powiedział Alexander Votravers ze Swiss Military Review.

Siły rosyjskie zostały wyparte z większości północno-wschodniego regionu Charkowa na początku września z powodu ukraińskiego kontrataku, który pozwolił Kijowowi odzyskać tysiące kilometrów kwadratowych terytorium.

Siły rosyjskie utraciły także terytorium w południowym regionie Chersoniu oraz węzeł transportowy Lyman we wschodniej Ukrainie.

A wspierany przez Kreml urzędnik ogłosił w Chersoniu w sobotę częściową ewakuację ludności cywilnej z południowej prowincji.

Kirill Strimosov powiedział rosyjskiej państwowej agencji RIA Novosti, że małe dzieci i ich rodzice, a także osoby starsze, mogą zostać przeniesione do dwóch regionów w południowej Rosji w oczekiwaniu na „trudny okres” dla Chersonia.

W piątek Moskwa poinformowała, że ​​jej siły zdobyły ziemię we wschodnim regionie Doniecka, po raz pierwszy od czasu udanej kontrofensywy Kijowa, która zdestabilizowała moskiewską kampanię wojskową.

Donieck, od lat częściowo kontrolowany przez wspieranych przez Kreml separatystów, jest główną nagrodą dla sił rosyjskich, które 24 lutego rozpoczęły inwazję na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *