Prezydent Ukrainy Zełenski prowadzi rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ, przywódcą Turcji

Lwów, Ukraina (AP) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wykorzysta swoją pierwszą wizytę na Ukrainie od wybuchu wojny prawie sześć miesięcy temu, aby znaleźć sposoby na zwiększenie eksportu zboża, aby dostarczyć europejski spichlerz potrzebującym na świecie . Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wykorzysta swoją wizytę do skupienia się na opanowaniu niestabilnej sytuacji w elektrowni atomowej okupowanej przez Rosję.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski gości w czwartek dwóch mężczyzn poza liniami frontu we Lwowie na zachodzie Ukrainy, gdzie trwają starania dyplomatyczne mające na celu zakończenie wojny. Będzie to również na porządku dziennym.

Tymczasem krzyki nadlatujących pocisków wciąż przyćmiewały szepty dyplomacji.

Co najmniej 11 osób zginęło, a 40 innych zostało rannych w intensywnych uderzeniach rosyjskich rakiet na ukraiński obwód charkowski w środę wieczorem i w czwartek rano. Władze poinformowały, że w środę pod koniec ataku na Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, zginęło co najmniej siedem osób, 20 zostało rannych, a budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna zostały uszkodzone.

W czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że zaatakowało „tymczasową bazę dla zagranicznych najemników” w Charkowie, zabijając 90 z nich.

Dodając do napięć międzynarodowych, Rosja rozmieściła samoloty bojowe z zaawansowanymi rakietami naddźwiękowymi w obwodzie kaliningradzkim, enklawie otoczonej przez dwa państwa NATO.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział, że trzej przywódcy omówią również sytuację w kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże na południu Ukrainy, największej w Europie. Moskwa i Kijów oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie kompleksu.

W swoim wieczornym wystąpieniu wideo Zełenski ponowił żądanie, by rosyjskie wojsko opuściło elektrownię, podkreślając, że „tylko absolutna przejrzystość i kontrola sytuacji” m.in. przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej ONZ może zagwarantować powrót do atomu. bezpieczeństwo.

Rosja przesadziła z zagrożeniami, jakie w czasie wojny stwarzała fabryka. Generał broni Igor Kirilłow, dowódca sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej armii rosyjskiej, oskarżył siły ukraińskie o planowanie kolejnego ataku na fabrykę w piątek, podczas gdy Guterres nadal odwiedza Ukrainę, aby oskarżyć Rosję o terroryzm nuklearny. Ukraina zdecydowanie zaprzeczyła, jakoby celowała w fabrykę.

miniatura wideo na youtube

Kirillov powiedział, że awaria w zakładzie może doprowadzić do „wyładowania materiału radioaktywnego do atmosfery i jego rozprzestrzenienia się na setki kilometrów… Tego rodzaju sytuacja awaryjna doprowadziłaby do masowego exodusu i miałaby bardziej katastrofalne skutki niż zbliżający się gaz- kryzys energetyczny w Europie.” .”

READ  Mariupol: Ocaleni i nagrania z drona ujawniają rozmiary zniszczeń

Przy takim ryzyku rola mediatora takiego jak Erdogan może stać się ważniejsza niż kiedykolwiek.

Erdogan, którego kraj jest członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, która wspiera Ukrainę w wojnie, nadzoruje również zmienną gospodarkę, która jest coraz bardziej zależna od handlu z Rosją. Takie tło zamienia czwartkowe spotkania we Lwowie w dyplomatyczny spacer po linie. Na początku tego miesiąca turecki przywódca spotkał się w południowej Rosji w tych samych sprawach z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Erdogan ma odbyć spotkanie z Zełenskim przez godzinę, zanim dołączy do nich Guterres.

W zeszłym miesiącu Turcja i ONZ pomogły wynegocjować umowę, która toruje Ukrainie drogę do eksportu 22 milionów ton kukurydzy i innych zbóż, które utknęły w portach Morza Czarnego od rosyjskiej inwazji 24 lutego. Odrębne memorandum między Rosją a ONZ ma na celu usunięcie przeszkód w dostawach rosyjskiej żywności i nawozów na rynki światowe.

Wojny i zakazy eksportu znacznie zaostrzyły światowy kryzys żywnościowy, ponieważ Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami.

Ceny zbóż osiągnęły najwyższy poziom po inwazji rosyjskiej. Od tego czasu spadła, ale nadal jest znacznie wyższa niż przed pandemią COVID-19. Kraje rozwijające się szczególnie mocno ucierpiały z powodu niedoborów dostaw i rosnących cen, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​wiele krajów afrykańskich jest zagrożonych głodem.

Ale nawet dzięki umowie udało się do tej pory niewiele ukraińskiego eksportu zboża. Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało, że od czasu zawarcia umowy z ukraińskich portów przetransportowano ponad 622 000 ton zboża.

Jeśli transfery zboża i bezpieczeństwo nuklearne są kwestiami, w których można poczynić pewne postępy w czwartek, rozmowy o całkowitym zakończeniu wojny, która zabiła niezliczone tysiące i zmusiła ponad 10 milionów Ukraińców do opuszczenia swoich domów, nie przyniosła niczego istotnego …

W marcu Turcja była gospodarzem rundy rozmów w Stambule między negocjatorami rosyjskimi i ukraińskimi, którzy omawiali możliwe porozumienie w celu zakończenia działań wojennych. Rozmowy się załamały, obie strony obwiniały się nawzajem.

READ  Ekstremalne zimno pozbawia tysiące ludzi prądu w krajach skandynawskich, gdy powodzie ponownie nawiedzają Niemcy

Erdogan zaangażował się w delikatny balans, utrzymując dobre stosunki zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Turcja dostarczyła Ukrainie drony, które odegrały ważną rolę w powstrzymywaniu rosyjskich postępów na początku konfliktu, ale z powodu wojny zrezygnowała z przystąpienia do zachodnich sankcji przeciwko Rosji.

Turcja, która stoi w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego z oficjalną inflacją bliską 80%, jest coraz bardziej uzależniona od Rosji pod względem handlu i turystyki. Rosyjski gaz pokrywa 45% potrzeb energetycznych Turcji, a Rosyjska Agencja Atomowa buduje pierwszą w Turcji elektrownię atomową.

Sinan Ulgen z EDAM ze Stambułu uważa, że ​​polityka dyplomatyczna Turcji jest „proukraińska, ale nie antyrosyjska”.

Podczas spotkania w Soczi w tym miesiącu Putin i Erdogan zgodzili się wzmocnić więzi energetyczne, finansowe i inne między swoimi krajami, wzbudzając obawy na Zachodzie, że Ankara może pomóc Moskwie ominąć sankcje USA i Unii Europejskiej.

„Turcja myślała, że ​​nie ma luksusu całkowitego odizolowania Rosji” – powiedział Ulgen, zauważając, że Turcja potrzebuje również wsparcia Rosji w Syrii, aby uniknąć nowego kryzysu uchodźczego. Turcja jest zależna od Rosji pod względem bezpieczeństwa narodowego.

Zaznaczył, że Turcja nie uznała aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku od Ukrainy, ale „jest jednocześnie jedynym krajem NATO, który nie wdrożył sankcji wobec Rosji”.

___

Susan Fraser zgłosiła się z Ankary w Turcji. Robert Badendyk przyczynił się ze Stambułu.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *