Próba: Ostatni test rakiety księżycowej NASA przed startem

Rakieta Artemis NASA stoi wraz ze statkiem kosmicznym Orion na platformie 39B w Kennedy Space Center na Cape Canaveral na Florydzie, 18 marca. NASA rozpoczyna decydujący test odliczania swojej nowej rakiety księżycowej. Dwudniowa próba rozpoczęła się w piątek w Kennedy Space Center na Florydzie i zakończy się w niedzielę załadowaniem zbiorników paliwa do rakiety. (John Rao, Associated Press)

Szacowany czas czytania: 2-3 minuty

CAPE CANAVERAL, Floryda — NASA uruchomiła w piątek kluczowy test odliczania swojej nowej rakiety księżycowej, 30-piętrowego giganta, który latem może wykonać swój pierwszy lot testowy na Księżycu.

Dwudniowa demonstracja – ostatni ważny kamień milowy przed startem na Księżyc – zakończy się w niedzielę, gdy zespoły załadują prawie milion galonów ultrazimnego paliwa do rakiety na platformę. Odliczanie zatrzyma się na 9-sekundowym znaku przed zapłonem silników.

NASA planuje zaplanować start po przeanalizowaniu wyników prób rakiety SLS w pigułce.

Urzędnicy wskazali, że rakieta może eksplodować już w czerwcu, wyrzucając dołączoną kapsułę Oriona w kierunku Księżyca. Kapsuła spędzi co najmniej miesiąc w kosmosie przed powrotem na Ziemię.

Nikt nie będzie na pokładzie podczas pierwszego startu księżyca od czasu lądowania na księżycu NASA Apollo pół wieku temu. Astronauci przygotują się do drugiego lotu testowego zaplanowanego na 2024 r., który okrąży Księżyc iz powrotem. Według NASA, utorowałoby to drogę astronautom do lądowania na Księżycu około 2025 roku.

Jednak US Government Accountability Office ostrzegło niedawno, że nadal istnieją wyzwania techniczne – głównie z lądownikiem księżycowym i skafandrami kosmicznymi – które mogą jeszcze bardziej opóźnić lądowanie na Księżycu, które jest już opóźnione o lata. Rządowe Biuro Odpowiedzialności również powołało się na miliardowe koszty eskalacji.

Rakieta ma 322 stopy wysokości i po raz pierwszy pojawiła się w Kennedy Space Center wyrzutnia 2 tygodnie temu. Od tego czasu wszystkie jej systemy są gotowe do testów w ten weekend. Urzędnicy podkreślali, że możliwość wystąpienia burzy lub problemów technicznych może doprowadzić do wstrzymania szkolenia.

NASA obiecała dostarczać aktualizacje przez cały weekend, ale opinia publiczna nie będzie mogła słuchać. Agencja kosmiczna powołała się na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

„Jesteśmy ostrożni – bardzo ostrożni – i to jest dokładnie w środowisku, w jakim się obecnie znajdujemy” – powiedział Tom Whitmaier, szef Działu Rozwoju Systemów Eksploracji NASA.

NASA spodziewa się ogłosić załogi na pierwsze loty księżycowe tego lata. Pula kandydatów obejmuje dziewięciu mężczyzn i dziewięć kobiet; Dwóch znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dwa mają przybyć tam za kilka tygodni.

Dwudziestu czterech astronautów poleciało na Księżyc podczas lotu Apollo od 1968 do 1972; 12 wylądowało na Księżycu.

W przeciwieństwie do Apollo, NASA współpracuje z prywatną firmą przy swoim programie księżycowym, nazwanym Artemis na cześć siostry bliźniaczki Apollo w mitologii greckiej. Podczas gdy rakieta i kapsuła NASA wyniosą astronautów na orbitę księżycową, wciąż rozwijany statek SpaceX przeniesie ich na powierzchnię Księżyca, przynajmniej na pierwszą misję. NASA poszukuje dodatkowych firm do wylądowania w późniejszym czasie.

Celem agencji kosmicznej jest rozwinięcie trwałej obecności na Księżycu, a następnie wycelowanie w Marsa. Administrator NASA Bill Nelson niedawno podał rok 2040 jako cel podróży na Marsa z astronautami.

Powiązane historie

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Najlepsze miejsca do oglądania z Volusii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *