Przed konsulatem USA w Dżuddzie doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęły dwie osoby

W środę oficjalna saudyjska agencja prasowa poinformowała, że ​​w pobliżu budynku konsulatu USA w Dżuddzie doszło do wymiany ognia z zamachowcem i nepalskim ochroniarzem.

„Osoba zatrzymała się w samochodzie w pobliżu budynku konsulatu USA w prowincji Dżudda i wysiadła z bronią palną w ręku, więc władze bezpieczeństwa podjęły inicjatywę, aby zająć się nim zgodnie z wymaganiami, a wymiana ognia zakończyła się jego śmiercią”. – powiedział rzecznik policji regionu Mekka.

Saudyjska agencja prasowa poinformowała, że ​​nepalski pracownik ochrony konsulatu został ranny, a później zmarł.

Trwają śledztwa w sprawie strzelaniny.

Departament Stanu USA powiedział, że żaden Amerykanin nie został ranny, gdy uzbrojony bandyta wymienił ogień z saudyjskimi władzami bezpieczeństwa w pobliżu budynku konsulatu USA w Jeddah, zabijając bandytę i ochroniarza.

„Ambasada i konsulat USA pozostają w kontakcie z władzami Arabii Saudyjskiej podczas badania incydentu” – powiedział rzecznik departamentu w pisemnym oświadczeniu.

Stosunki amerykańsko-saudyjskie

Amerykańska misja w Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się jako poselstwo w Dżuddzie w 1942 roku, jak podaje strona internetowa konsulatu. Pełne stosunki dyplomatyczne zostały jednak nawiązane dopiero w 1949 roku.

tak jak Poczta jerozolimska Wcześniej informowano, że doszło do napięć między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi. Styczniowa wizyta sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena nie została dobrze opisana przez saudyjskie media.

Rijad skorzystał również na zacieśniających się powiązaniach z Rosją i Chinami, ponieważ administracja Bidena wycofała się z niektórych żądań Arabii Saudyjskiej, w tym zniesienia ograniczeń w sprzedaży broni i pomocy we wrażliwych branżach zaawansowanych technologii.

READ  Alarm tsunami anulowany po trzęsieniu ziemi w pobliżu Fukushimy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *