Przed potencjalnymi objawami zorzy polarnej należy spodziewać się silnej burzy geomagnetycznej

Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC) NOAA ostrzega. Zbliżająca się potężna burza geomagnetyczna może spowodować spektakularny pokaz zorzy polarnej nad półkulą północną, a także powodować sporadyczne problemy z łącznością.

Centrum podało, że w piątek satelity zarejestrowały co najmniej jeden rozbłysk słoneczny i koronalny wyrzut masy emanujący ze Słońca.

Zorza polarna pojawia się, gdy naładowane cząstki słoneczne wchodzą w interakcję z ziemską atmosferą, powodując pojawienie się tak zwanych zorzy polarnej i południowej.

Eksperci kosmiczni uważają, że w 5-punktowej skali burz geomagnetycznych pierwszą falę energii można sklasyfikować jako G1 lub G2, ale w poniedziałek wzrośnie ona do G3.

Burza geomagnetyczna G1 jest najsłabsza i zazwyczaj powoduje zorzę polarną nad Alaską i Kanadą. Klasyfikacja G3 prawdopodobnie umożliwi dostrzeżenie zorzy tak daleko na południe, jak Waszyngton, Wisconsin i Nowy Jork, jeśli niebo będzie czyste.

W sobotę SWPC poinformowało, że zaobserwowano umiarkowany poziom burz geomagnetycznych (G2). Umiarkowane poziomy są ponownie oczekiwane w niedzielę wieczorem, a mocne poziomy (G3) prawdopodobnie w poniedziałek.

Wystąpił błąd podczas pobierania tweeta. Być może został usunięty.

Co warto wiedzieć o zorzy polarnej

Wielkość aktywności geomagnetycznej jest również monitorowana za pomocą geomagnetometrów, a zdarzenie jest mierzone w skali współczynnika Kp, która mieści się w zakresie od 0 do 9.

Zdarzenie G3 o wysokiej wartości wskaźnika Kp spowodowało, że w grudniu zorza została wykryta aż na południe, aż do Las Vegas.

Eksperci kosmiczni uważają, że nadchodzące wydarzenie może osiągnąć wartość Kp co najmniej 6, co spowoduje umieszczenie w polu widzenia takich miast jak Seattle, Minneapolis, Green Bay i Syracuse w stanie Nowy Jork.

Instytut Geofizyczny Alaski Fairbanks spodziewa się wysokiej aktywności zorzy polarnej na poziomie Kp-6 przez całą poniedziałkową noc.

READ  Enigmatyczny zielony laser dostrzeżony przez japońskiego astronoma NASA

„Opinia publiczna nie powinna być zaniepokojona, ale może chcieć być na bieżąco informowana” – stwierdził SWPC.

Centrum prognoz FOX spodziewa się, że w niedzielne i poniedziałkowe wieczory na niebie będzie wiele przeszkód, które mogą utrudnić obserwację.

Przez serce kraju przejdzie duży system burzowy, powodując opady śniegu i burze.

Oprócz zwiększonego zachmurzenia marcowy robak w pełni rozświetli niebo, zasłaniając widok innych ciał niebieskich.

Słabe zaćmienie Księżyca rozpocznie się tuż przed godziną 1 w nocy czasu wschodniego w poniedziałek i potrwa do około 5:30 rano, kiedy przejdzie przez cień Ziemi.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) przewiduje silniejszy szczyt aktywności słonecznej w 2024 r., niż pierwotnie oczekiwano

Eksperci kosmiczni przyznają, że określenie dokładnej siły aktywności geomagnetycznej jest wyzwaniem, choć zdarza się często.

Burze geomagnetyczne stały się liczniejsze w ciągu ostatniego roku, gdy Słońce zaczyna osiągać maksymalną fazę swojego cyklu słonecznego.

Cykl słoneczny to sekwencja, przez którą pole magnetyczne Słońca przechodzi co 11 lat, podczas której pole to ulega odwróceniu. Cykl słoneczny 25 rozpoczął się w 2019 r. i może trwać do 2030 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *