Przedstawiciele Hamasu przybywają do Kairu na rozmowy o rozejmie w Gazie, ale nie widać żadnych oznak obecności Izraela | Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Według doniesień izraelskich mediów Izrael uniemożliwił swojej delegacji z Kairu, ponieważ Hamas odrzucił jedno z jego żądań.

Urzędnicy Hamasu przybyli do Kairu w Egipcie na rozmowy w sprawie zapewnienia rozejmu w wojnie w Gazie po tym, jak urzędnik amerykański wskazał, że Izrael zgodził się na ramy tymczasowego zawieszenia broni i wymiany izraelskich zakładników i więźniów palestyńskich.

Przedstawiciele Hamasu przybyli do Kairu w niedzielę, ale wczesnym wieczorem nie było już delegacji z Izraela, która mogłaby wziąć udział w rozmowach, w których pośredniczyli wysłannicy z Kataru, Egiptu i Stanów Zjednoczonych, a izraelskie media podały, że Izrael nie wysłał żadnego zespołu po ruchu palestyńskim odmówił udziału. Udostępnij listę jeńców, którzy nadal żyją na oblężonym terenie.

Izraelski portal Ynet zacytował wypowiedź niezidentyfikowanych izraelskich urzędników: „W Kairze nie ma izraelskiej delegacji”. Dodał: „Hamas odmawia udzielenia jasnych odpowiedzi i dlatego nie ma powodu wysyłać izraelskiej delegacji”.

Izraelscy urzędnicy nie otrzymali natychmiastowego komentarza.

Wyższy rangą urzędnik Hamasu powiedział Al Jazeerze, że delegacja ruchu przebywa w Kairze, „aby spotkać się z braćmi egipskimi i katarskimi oraz przedstawić wizję ruchu”. Powiedział, że dla nas nie ma znaczenia, czy delegacja okupacyjna przyjedzie do Kairu, czy nie.

Źródło zaznajomione z rozmowami powiedziało dzień wcześniej agencji prasowej Reuters, że Izrael może trzymać się z daleka od Kairu, chyba że Hamas najpierw przedstawi listę więźniów.

Źródło palestyńskie powiedziało agencji, że Hamas jak dotąd odrzucał tę prośbę.

Urzędnik amerykański powiedział wcześniej, że Izrael zgodził się na ramy porozumienia o rozejmie do omówienia w Kairze.

„Istnieje porozumienie ramowe. Izraelczycy zaakceptowali je w taki czy inny sposób” – powiedział w sobotę wyższy rangą urzędnik USA w administracji prezydenta Joe Bidena.

Amerykański urzędnik powiedział, że propozycja ramowa obejmuje sześciotygodniowe zawieszenie broni oraz uwolnienie przez Hamas więźniów uznawanych za bezbronnych, w tym chorych, rannych, osób starszych i kobiet.

READ  Tajwan donosi o rekordowym wtargnięciu chińskich bombowców


Izrael i Hamas wysunęły kilka żądań w obliczu rosnącej presji ze strony Stanów Zjednoczonych, aby zawrzeć porozumienie w sprawie rozejmu, który zacznie obowiązywać przed rozpoczęciem Ramadanu, spodziewanego około 10 lub 11 marca.

Ramy, o których wspomniał amerykański urzędnik, mogą doprowadzić do pierwszego przedłużonego rozejmu w wojnie, który trwa od 7 października, z zaledwie tygodniową przerwą w listopadzie. Nie spełni to jednak głównego żądania Hamasu dotyczącego trwałego zakończenia wojny.

Tariq Abu Azoum z Al Jazeery w Rafah w południowej Gazie powiedział, że Hamas w dalszym ciągu żąda, aby Izrael zgodził się na „pełne wycofanie wojsk ze Strefy Gazy, a także pełny powrót ludzi na północ”.

Potencjalne porozumienie o rozejmie oznaczałoby także uwolnienie więźniów przetrzymywanych przez Hamas w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich. Porozumienie może również doprowadzić do zwiększenia dostaw pomocy w czasie, gdy agencje pomocowe ostrzegają, że wielu Palestyńczyków w Gazie jest na skraju głodu.

Według izraelskich urzędników wojna rozpoczęła się 7 października, kiedy Hamas zaatakował Izrael, zabijając 1139 osób i biorąc 253 zakładników. Według urzędników palestyńskich Izrael odpowiedział niszczycielskim bombardowaniem i inwazją lądową na Gazę, w wyniku której zginęło ponad 30 400 osób. Izraelski atak doprowadził do zrównania z ziemią dużej części oblężonych terytoriów i wysiedlenia ponad 80% ludności.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *