Przeklasyfikowana galaktyka jest teraz supermasywną czarną dziurą skierowaną bezpośrednio na Ziemię

Nie chcemy cię ostrzegać, ale jest tam czarna dziura, która kieruje Ziemię prosto w twoją twarz.

Naukowcy przeklasyfikowali galaktykę po odkryciu, że supermasywna czarna dziura w jej centrum zmieniła kierunek i teraz celuje prosto w nas.

Wspomniana galaktyka znajduje się 657 milionów lat świetlnych od Ziemi i nosi chwytliwą nazwę PBC J2333.9-2343.

Zaczęliśmy badać tę galaktykę, ponieważ wykazywała dziwne właściwości. Nasza hipoteza była taka, że ​​relatywistyczny dżet jego supermasywnej czarnej dziury zmienił kierunek i aby potwierdzić ten pomysł, musieliśmy przeprowadzić wiele obserwacji”. Powiedział.

Subskrypcja Do naszego nowego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Badanie, opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, zawiera szczegółowe informacje na temat tej zmiany.

PBC J2333.9-2343 została wcześniej sklasyfikowana jako gigantyczna galaktyka radiowa, ponieważ w pewnym momencie wysłała strumień materii po obu stronach, który ma zdumiewającą średnicę czterech milionów lat świetlnych – około 40 razy większą od naszej własną galaktykę.

iStock

To był więc szok, gdy astronomowie spojrzeli na PBC J2333.9-2343 i zdali sobie sprawę, że wskazuje ona dokładnie na nas.

Oznacza to, że galaktyka przesunęła się o 90 stopni i jest teraz „blazarem” – czyli galaktyką punktową z punktami strumieniowymi skierowanymi w stronę Ziemi.

Strumień materii z czarnej dziury wytworzył dwa masywne płaty po obu stronach galaktyki, które są obiektami najbardziej natychmiast zauważalnymi podczas obserwacji na falach radiowych.

„Fakt, że widzimy, że rdzeń nie zasila już płatów, oznacza, że ​​są one bardzo stare. Są pozostałością po dawnej aktywności, podczas gdy struktury w pobliżu rdzenia reprezentują młode, aktywne dżety” – kontynuuje Hernandez-García.

Nie jest jasne, jak to się mogło stać. Można przypuszczać, że PBC J2333.9-2343 zderzyła się z inną galaktyką, co może wyjaśniać, jak zmienił się kąt osi.

READ  Latać swoim imieniem za darmo wokół Księżyca podczas misji NASA Artemis I

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *