Putin Gorbaczow zaprzecza organizacji państwowego pogrzebu i trzyma się z daleka

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

1 września (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin opuści pogrzeb Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego, odmawiając człowiekowi, któremu nie udało się zapobiec upadkowi sowieckiego imperium, pełnego honoru państwowego przyznanego Borysowi Jelcynowi.

Gorbaczow, ubóstwiany na Zachodzie za to, że pozwolił Europie Wschodniej uciec od sowieckiej kontroli komunistycznej, ale niekochany w domu z powodu chaosu, jaki wywołał reformami pierestrojki, zostanie pochowany po publicznej ceremonii w moskiewskiej Sali Kolumnowej.

W Wielkiej Sali, w zasięgu wzroku Kremla, odbyły się pogrzeby sowieckich przywódców Władimira Lenina, Józefa Stalina i Leonida Breżniewa. Gorbaczow otrzyma wartę honoru wojskowego – ale jego pogrzeb nie będzie państwowy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W czwartek telewizja państwowa pokazała, że ​​Putin oficjalnie kładzie czerwone róże obok trumny Gorbaczowa – która jak zwykle w Rosji była otwarta – w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie, gdzie zmarł we wtorek w wieku 91 lat.

Putin przeżegnał się po rosyjsku prawosławnym, po czym na chwilę dotknął krawędzi trumny.

„Niestety, harmonogram prac prezydenta nie pozwala mu na to 3 września, więc zdecydował się zrobić to dzisiaj” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Powiedział, że ceremonie Gorbaczowa będą zawierać państwowe „elementy” pogrzebowe i że państwo pomaga je zorganizować.

Byłoby to jednak w wyraźnym kontraście z pogrzebem Jelcyna, który odegrał kluczową rolę w marginalizacji Gorbaczowa po upadku Związku Radzieckiego i wybrał Putina, oficera wywiadu zawodowego w KGB, jako człowieka najbardziej odpowiedniego na jego następcę.

READ  Śmierć Darii Duginy: Stany Zjednoczone uważają, że elementy w ukraińskim rządzie pozwoliły na zamach pod Moskwą, podają źródła

Kiedy Jelcyn zmarł w 2007 roku, Putin ogłosił dzień żałoby narodowej i wraz ze światowymi przywódcami wziął udział w wielkim państwowym pogrzebie w katedrze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Wydaje się, że rosyjska interwencja na Ukrainie miała przynajmniej częściowo odwrócić upadek Związku Radzieckiego, któremu Gorbaczowowi nie udało się zapobiec w 1991 roku.

Decyzja Gorbaczowa, by pozwolić krajom powojennego bloku sowieckiego na pójście własną drogą i zjednoczenie Niemiec Wschodnich i Zachodnich, pomogła uruchomić ruchy nacjonalistyczne w 15 republikach sowieckich, których nie był w stanie stłumić.

Pięć lat po objęciu władzy w 2000 roku Putin nazwał rozpad Związku Radzieckiego „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”.

Putinowi zajęło ponad 15 godzin po śmierci Gorbaczowa opublikowanie restrykcyjnego listu kondolencyjnego, w którym stwierdzono, że Gorbaczow miał „wielki wpływ na bieg historii świata” i „głęboko zrozumiał, że reformy są konieczne” w celu rozwiązania problemów Związku Radzieckiego . w latach osiemdziesiątych.

Fundacja Gorbaczowa poinformowała, że ​​pogrzeb rozpocznie się o godzinie 12 w południe (0900 GMT), a nie o 10 rano (0700 GMT), jak wcześniej zapowiadano.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Montaż przez Kevina Levy’ego i Petera Graf

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *