Zełenski i Biden domagają się większej pomocy podczas spotkania w Białym Domu
Podczas dwustronnego spotkania Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Joe Bidenowi za dodatkową pomoc wojskową, ale jednocześnie poprosił o dalsze wsparcie.
Prezydent Rosji Władimir Putin prywatnie sygnalizuje gotowość do zawieszenia broni na Ukrainie. Poinformował o tym „The New York Times”. w sobotę, mimo że publicznie oświadczył, że nie wycofa się z trwającego od początku ubiegłego roku konfliktu.
Od początku wojny zginęło ponad 10 000 cywilów, a ponad 18 500 zostało rannych. Organizacja Narodów ZjednoczonychOprócz dziesiątek tysięcy żołnierzy.
Putin sygnalizował co najmniej od września, że jest skłonny zakończyć walki wzdłuż obecnych linii granicznych – podaje „Los Angeles Times”, cytując dwóch byłych wysokich rangą urzędników rosyjskich bliskich Kremlowi oraz innych urzędników amerykańskich i międzynarodowych.
Jest to dalekie od deklarowanego przez Putina celu wyprzedzenia Ukrainy. 24 lutego 2022 roku Rosja najechała sąsiednią Ukrainę i szybko zaanektowała duże części kraju. Jednak siły ukraińskie zostały mocno odepchnięte i skutecznie zmusiły Rosję do wycofania się z jej północnych flanek. Od października 2022 r. istnieją linie bitew W większości było to samoRosja jest właścicielem części południowej i wschodniej części Ukrainy.
Według „Los Angeles Times” Putin „wysłał wyrazy uznania” w związku z zawieszeniem broni zeszłej jesieni i oświadczył, że jest zadowolony z zajętego terytorium. Źródła cytowane przez „Los Angeles Times” ostrzegają jednak, że może to być wysiłek „w złym kierunku” lub że Putin może zmienić zdanie, jeśli jego wojska odzyskają impet. Nie jest również jasne, czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaakceptuje porozumienie, ponieważ Rosja nadal posiada część kraju.
Na początku 2023 r. armia rosyjska była wyczerpana, ponieważ żołnierzy zawodowych zastąpiono poborowymi i jeńcami, którzy nie radzili sobie dobrze z siłami Ukrainy. Tylko niewielka część Rosjan popiera wysiłek wojenny, a Putin spotyka się z zawstydzającą reakcją ze strony przywódcy najemników Jewgienija Prigożyna.
Ukrainie nie udało się jednak odzyskać utraconych terytoriów. Spotyka się ze słabnącym poparciem na Zachodzie i konkuruje o uwagę międzynarodową wojną w Gazie.
Zełenski lobbował wśród przywódców USA, aby sfinalizowali większą pomoc dla jego kraju, m.in. w zeszłym tygodniu udał się do Waszyngtonu, aby spotkać się z przywódcami Kongresu i prezydentem Joe Bidenem.
Biden zażądał 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, 14 miliardów dolarów dla Izraela, 10 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i 14 miliardów dolarów na granicę z USA. Pakiet utknął w Kongresie, a klub republikanów jest podzielony co do tego, czy nadal wspierać walkę Ukrainy z Rosją.
Administracja Bidena ostrzegła, że finansowanie wysiłków wojennych Ukrainy może wkrótce się wyczerpać, jeżeli Kongres nie zatwierdzi dodatkowego finansowania. Republikanie odmówili głosowania w sprawie wniosku o dodatkowe finansowanie bez znaczących zmian w polityce azylowej i granicznej.
Od tygodni w Senacie trwają dwustronne rozmowy, w których uczestniczą urzędnicy Białego Domu i sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkas. Senat ma nadzieję osiągnąć porozumienie i głosować nad nim, gdy Kongres powróci na początku przyszłego roku.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.