Raport: Putin może być otwarty na zawieszenie broni z Ukrainą

Aktualności


Prezydent Rosji Władimir Putin po cichu dał do zrozumienia w komunikacji dyplomatycznej, że może być otwarty na zawieszenie broni w trwającej prawie dwuletnią wojnie z Ukrainą, pomimo publicznych przechwałek dotyczących kontroli nad Kijowem.

Według poinformowanego źródła Putin od września ubiegłego roku sygnalizował za pośrednictwem mediatorów, że być może byłby skłonny zaakceptować porozumienie, które „zamraża walkę według obecnych linii”. Raport New York TimesaCytując dwóch byłych wyższych urzędników rosyjskich oraz urzędników amerykańskich i międzynarodowych.

Nie jest jasne, czy przywódcy Ukrainy, którzy zadeklarowali odzyskanie całego terytorium kraju, zaakceptują takie porozumienie.

„Mówią: «Jesteśmy gotowi na negocjacje w sprawie zawieszenia broni»” – powiedział dziennikowi „The Times” jeden z wyższych urzędników międzynarodowych, który spotkał się tej jesieni z wyższymi urzędnikami rosyjskimi.

„Chcą pozostać tam, gdzie są na polu bitwy”.

Nie jest jasne, czy przywódcy Ukrainy zaakceptują porozumienie wymagające od nich oddania terytorium okupowanego obecnie przez siły rosyjskie. Paul/AFP za pośrednictwem Getty Images
Ukraińscy żołnierze strzelają z haubicy L119 w kierunku sił rosyjskich w pobliżu miasta Bachmut na linii frontu, podczas rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, w obwodzie donieckim na Ukrainie, 21 grudnia 2023 r. REUTERS/Wiaczesław Ratynski
21 grudnia ukraińscy żołnierze strzelają z haubicy L119 w kierunku sił rosyjskich w pobliżu miasta Bachmut na linii frontu. Reutera

Dla Putina rozejm może być idealny teraz, gdy wojna faktycznie znalazła się w impasie, długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa okazała się rozczarowująca, a pomoc z Zachodu może nie nadejść – twierdzą urzędnicy.

Choć publicznie obstaje przy swoim celu, jakim jest kontrolowanie Ukrainy, za zamkniętymi drzwiami Putin dał do zrozumienia, że ​​chce po prostu, aby Rosja ogłosiła zwycięstwo i ruszyła dalej, jak podaje „Los Angeles Times”.

Rosyjski przywódca mówił już wcześniej o możliwości osiągnięcia porozumienia jesienią 2022 roku, po tym jak armia ukraińska zaczęła wypierać siły Moskwy i odzyskiwać terytoria na północnym wschodzie.

Niektórzy amerykańscy urzędnicy ostrzegli jednak, że Putinowi może nie zależeć na zawarciu porozumienia i że może to być po prostu taktyka dywersyjna, podczas gdy byli urzędnicy rosyjscy dali do zrozumienia, że ​​może on również wycofać się z idei rozejmu, jeśli Moskwa siły zaczynają nabierać rozpędu na polu bitwy. .

READ  Agencja Energii Atomowej: pracownicy Czarnobyla przetrzymywani jako zakładnicy przez siły rosyjskie od tygodni
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2023/12/23/news/putin-may-be-open-to-cease-fire-with-ukraine-report/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *