Putin mógł chcieć odbudować Imperium Rosyjskie, ale jego władza nad byłymi państwami sowieckimi słabnie, gdy jego inwazja na Ukrainę słabnie.

Prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w corocznym nieformalnym szczycie głów państw Wspólnoty Niepodległych Państw w prezydenckiej rezydencji Pałacu Konstantyna w Strelnej pod Petersburgiem w Rosji, piątek 7 października 2022 r.Aleksiej Daneszew, Sputnik, Kreml Polfoto / Associated Press

  • Kiedy Putin najechał na Ukrainę, eksperci spekulowali, że jego ostatecznym celem jest odbudowa Imperium Rosyjskiego.

  • Jednak w miarę jak wojna się przeciągała, uwaga i potęga militarna Putina skupiły się na Ukrainie.

  • Teraz niektórzy z jego postsowieckich sojuszników wyrażają frustrację brakiem pomocy Moskwy.

Kiedy w lutym prezydent Rosji Władimir Putin przypuścił niesprowokowany atak na Ukrainę, eksperci powiedzieli, że spodziewa się szybkiego zwycięstwa i może podjąć próbę odbudowy Imperium Rosyjskiego lub Związku Radzieckiego.

Zamiast tego, siedem miesięcy później, władza Putina nad obszarem postsowieckim może być bardziej chwiejna niż kiedykolwiek, ponieważ jego uwaga i siła militarna pozostają skupione na Ukrainie.

Brak rosyjskiego przywództwa w Azji Środkowej i na Kaukazie, które rozciągają się na Morzu Czarnym i Kaspijskim, doprowadził do gwałtownych starć granicznych i sfrustrował sojuszników Putina w regionie, wynika z nowego raportu opublikowanego w New York Times.

Według Tarasa Kozyu, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Kijowsko-Mohylańskim, od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, a nawet przed dojściem Putina do władzy, Rosja nalegała na utrzymanie wpływów w krajach postsowieckich.

Kosio napisał w artykule dla Rada Atlantycka.

Pragnienie Putina, by Zachód pozostał z dala od byłego Związku Radzieckiego, było oczywiste, zwłaszcza na Ukrainie. jeden z Przyczyną inwazji Putina była ekspansja NATO na wschód”.. Domagał się, aby Ukraina – uważana za ambitnego członka NATO – nie mogła przystąpić do sojuszu.

Eksperci spekulują, że Putin był motywowany głębszym pragnieniem: Odbudowa Związku Radzieckiego lub historycznego Imperium Rosyjskiegoktóre w tym czy innym czasie poprzedzały Związek Radziecki Ukraina, Finlandia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan..

READ  KATASTROFA ŁODZI W GRECJI: BBC poinformowało, że na wywróconej łodzi było 100 dzieci

„Dowody na spadek wpływów Rosji są teraz widoczne w całym postsowieckim świecie” – powiedział Cosio. „Na liniach frontu na Ukrainie siły inwazyjne Putina cierpią z powodu rosnącego braku siły roboczej, co jest kpiną z prób przedstawiania Rosji jako drugiej potęgi militarnej świata”.

Rosja w dużej mierze nie rozwiązała brutalnego sporu granicznego między Kirgistanem a Tadżykistanem, które są członkami sojuszu wojskowego z Putinem. „Oczywiście, Ukraina ich rozprasza” – powiedział niedawno Sadir Gaberov, prezydent Kirgistanu, według The Times.

Gazeta donosiła, że ​​Armenia, inny członek sojuszu wojskowego, jest w konflikcie z Azerbejdżanem i prosi o pomoc Moskwę, ale bez powodzenia.

Sojusz, Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, składa się z sześciu państw postsowieckich i jest wspierany przez Putina jako odpowiednik NATO. Ale wydaje się również, że jest zagrożony, ponieważ premier Armenii Nikol Paszynian jest zły na brak pomocy Moskwy i zagroził opuszczeniem sojuszu, donosi The Times.

Aby zrekompensować ciężkie straty, Rosja musiała również wycofać wojska stacjonujące w niektórych krajach postsowieckich, aby przekierować je na linię frontu na Ukrainie, po raz kolejny sygnalizując tym krajom, że potęga Moskwy słabnie, powiedział Kozio.

Tymczasem brak przywództwa Kremla w regionie stwarzał okazję do interwencji innych krajów.

„Poniżające militarne niepowodzenia Rosji na Ukrainie i gospodarcza izolacja od świata zachodniego potwierdziły jej pozycję jako młodszego partnera Chin”, napisał Kozio, dodając: „Chiny zastąpiły Rosję jako dominujące mocarstwo w Azji Środkowej”.

Oprócz spadku wpływów w państwach postsowieckich, stosunki Rosji z potężnymi partnerami stoją również na niepewnym gruncie. W zeszłym miesiącu przywódcy Chin i Indii publicznie przyznali się do obaw związanych z wojną na Ukrainie.

Putin od tego czasu eskalował wojnę, ale Rosja nadal ponosi upokarzające porażki, takie jak sobotnia eksplozja Główny most łączący Krym z kontynentem rosyjskim.

READ  Strategia Bidena z Putinem była w toku od dziesięcioleci

Czy masz wskazówkę dotyczącą nowości? Skontaktuj się z tym reporterem pod adresem [email protected].

Przeczytaj oryginalny artykuł na zainteresowany handlem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *