Putin mówi, że Rosja nie zaatakuje NATO, ale F-16 zostaną zestrzelone na Ukrainie

MOSKWA (Reuters) – Rosja nie ma planów wobec żadnego państwa członkowskiego NATO i nie zaatakuje Polski, krajów bałtyckich ani Czech, ale jeśli Zachód dostarczy Ukrainie myśliwce F-16, siły rosyjskie je zestrzelą. Prezydent Władimir Putin powiedział późnym wieczorem w środę.

Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. wywołała najgłębszy kryzys w stosunkach Rosji z Zachodem od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 r.

Putin powiedział pilotom rosyjskich sił powietrznych, że od upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. sojusz wojskowy pod przywództwem USA rozszerzył się na wschód, w kierunku Rosji, ale Moskwa nie planuje ataku na żadne państwo członkowskie NATO.

„Nie mamy żadnych agresywnych zamiarów wobec tych krajów” – stwierdził Putin, zgodnie z opublikowanym w czwartek tekstem Kremla.

„Pomysł, że zaatakujemy inny kraj – boją się też Polska, kraje bałtyckie i Czesi – to kompletny nonsens. To po prostu nonsens”.

Kreml, który oskarża Stany Zjednoczone o walkę z Rosją poprzez wspieranie Ukrainy pieniędzmi, bronią i wywiadem, twierdzi, że stosunki z Waszyngtonem mogły nigdy nie być gorsze.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące myśliwców F-16, które Zachód obiecał wysłać na Ukrainę, Putin stwierdził, że takie samoloty nie zmienią sytuacji na Ukrainie.

„Jeśli dostarczą F-16, będą o tym rozmawiać i najwyraźniej szkolić pilotów, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy” – powiedział Putin.

„Będziemy niszczyć samoloty tak, jak dzisiaj niszczymy czołgi, pojazdy opancerzone i inny sprzęt, w tym wiele wyrzutni rakiet”.

Putin powiedział, że F-16 mogą również przenosić broń nuklearną.

„Oczywiście, jeśli zostaną wykorzystane na lotniskach w państwie trzecim, staną się dla nas legalnymi celami, gdziekolwiek się znajdują” – powiedział Putin.

Wypowiedzi Putina pojawiły się po wcześniejszych wypowiedziach ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby, że samolot powinien przybyć na Ukrainę w nadchodzących miesiącach.

READ  Putin zaanektował regiony Ukrainy, co doprowadziło do nowych sankcji USA

Ukraina, która od ponad dwóch lat prowadzi totalną wojnę z Rosją, od kilku miesięcy poszukuje F-16.

Belgia, Dania, Norwegia i Holandia znalazły się wśród krajów, które zobowiązały się do przekazania samolotów F-16. Koalicja krajów obiecała pomóc w szkoleniu ukraińskich pilotów w ich obsłudze.

(Reportaż: Guy Faulconbridge w Moskwie i Ron Popeski; redakcja: Sandra Maler i Michael Perry)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *