Putin przysięga, że ​​jeśli Ukraina opuści terytoria okupowane przez Moskwę i porzuci ofertę NATO, będzie to nierozsądne dla Kijowa.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w piątek „natychmiastowe” nakazanie zawieszenia broni na Ukrainie i rozpoczęcia rozmów, jeśli Moskwa zrezygnuje z planów przystąpienia do NATO do 2022 roku i zacznie wycofywać wojska z czterech zaanektowanych regionów.

Takie porozumienie nie wydaje się korzystne dla Kijowa, który chce przystąpić do sojuszu wojskowego i żąda od Rosji wycofania sił ze wszystkich swoich terytoriów. Ukraina nie skomentowała natychmiast propozycji Putina.

„Zrobimy to natychmiast” – powiedział Putin w przemówieniu wygłoszonym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rosji w Moskwie.

Jego poglądy wyłoniły się jako przywódcy Grupa siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych Spotkałem się we Włoszech i byłem gotowy gościć Szwajcarię Wielu światowych przywódców – ale nie z Moskwy – spróbujcie w ten weekend zaplanować pierwsze kroki w kierunku pokoju na Ukrainie. W tym tygodniu podpisały je Stany Zjednoczone i Ukraina Umowa bezpieczeństwa na 10 lat Uznali to za kamień milowy w ich związku.

W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła pełną okupację Ukrainy. Po tym, jak siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcie na stolicę, większość walk skupiła się na południu i wschodzie – obszarach nielegalnie zaanektowanych przez Rosję na wschodzie i południu. Nie kontrolują całkowicie niczego.

Putin powiedział, że jego propozycja ma na celu „ostateczne rozwiązanie” konfliktu na Ukrainie i zapewnił, że Kreml jest „gotowy do bezzwłocznego rozpoczęcia negocjacji”.

Wśród szerokich żądań pokojowych wymienionych przez rosyjskiego przywódcę znajduje się status niejądrowy Ukrainy, ograniczenia jej siły militarnej i ochrona interesów rosyjskojęzycznej ludności kraju. Wszystko to powinno stać się częścią „podstawowych umów międzynarodowych” i należy znieść wszystkie zachodnie sankcje wobec Rosji – powiedział Putin.

„Wzywamy Was do przewrócenia tej smutnej karty historii i rozpoczęcia, krok po kroku, przywracania jedności między Rosją a Ukrainą i Europą w ogóle” – powiedział.

READ  Auburn Fires trener piłki nożnej Brian Harsin po 2 sezonach

Wypowiedzi Putina to rzadka okazja, w której jasno przedstawił warunki zakończenia wojny na Ukrainie, ale nie przedstawił żadnych nowych żądań. Kreml już wcześniej stwierdził, że Kijów powinien uznać jego zdobycze terytorialne i porzucić starania o członkostwo w NATO.

Rosja nie kontroluje w pełni żadnego z czterech nielegalnie zaanektowanych w 2022 roku regionów, ale Putin nalegał w piątek, aby Kijów całkowicie się z nich wycofał, przekazując je w zasadzie Moskwie w jej granicach administracyjnych. Rosja w dalszym ciągu nie kontroluje tytułowej stolicy administracyjnej obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie, liczącego przed wojną około 700 tys. mieszkańców, oraz w sąsiednim obwodzie chersońskim, gdzie Moskwa wycofała się z największego miasta i stolicy Chersoniu w listopadzie 2022 r. .

Jeśli „Kijów i stolice zachodnie” odrzucą jego ofertę, powiedział Putin, „to ich sprawa, ich polityczna i moralna odpowiedzialność za kontynuowanie rozlewu krwi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *