Putin zaanektował regiony Ukrainy, co doprowadziło do nowych sankcji USA

gra

Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał przemówienie wygłoszone w piątek w Moskwie, by fałszywie ogłosić, że cztery ukraińskie regiony są teraz częścią Federacji Rosyjskiej. rezerwiści. .

Putin twierdził, że nielegalne aneksje były „wolą milionów ludzi” na owacje na stojąco podczas ceremonii podpisania w Sali św.

Nielegalna okupacja może zwiększyć ryzyko trwającej od siedmiu miesięcy wojny Rosji na Ukrainie, ponieważ Putin obiecał bronić anektowanych terytoriów „wszelkimi dostępnymi sposobami”, co jest zawoalowanym odniesieniem do jego uporu, że byłby skłonny użyć broni jądrowej, gdyby Rosja terytorium było zagrożone.

Rosja włącza ukraińskie regiony Donieck, Ługańsk, Zaporoże i Chersoń – które stanowią około 15% terytorium Ukrainy – po szeroko zdyskredytowanych referendach, które odwróciły podobny ruch dotyczący aneksji ukraińskiego regionu Krymu w 2014 roku.

Podczas swojego szeroko zakrojonego przemówienia Putin wezwał Ukrainę do negocjacji wojny, która rozpoczęła Rosję i sparafrazował długą listę skarg na Zachód, takich jak to, że „nie chce, abyśmy byli wolnym społeczeństwem” i chce, aby Rosja była . „Kolonia”. Jego przemówienie pełne było nieścisłości historycznych dotyczących upadku Związku Radzieckiego. Putin oskarżył też Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię o sabotowanie gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim.

Inne zmiany:

► W odpowiedzi Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję szeroko zakrojone nowe sankcje, a prezydent Joe Biden powiedział, że działanie Putina jest pozbawione zasadności. „Będziemy nadal wspierać wysiłki Ukrainy, aby odzyskać kontrolę nad jej terytorium, wzmacniając jej rękę militarnie i dyplomatycznie” – powiedział prezydent USA w oświadczeniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że zwrócił się do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) o przyspieszenie złożenia wniosku jego kraju o przystąpienie do sojuszu wojskowego.

Aby uczcić powstanie, które ukraińscy i amerykańscy urzędnicy określili jako nielegalne i bezprawne, oczekiwany jest również wieczorny koncert na Placu Czerwonym w Moskwie.

Ukraińska prokuratura poinformowała w nocy, że co najmniej 25 osób zginęło po tym, jak rosyjska rakieta uderzyła w konwój pojazdów cywilnych w Zaporożu, który próbował nieść pomoc humanitarną.

Kraje zachodnie, w tym Kanada, nałożyły także nowe sankcje na rosyjskich oligarchów, elity finansowe i urzędników zainstalowanych przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan opisał nielegalną aneksję części Ukrainy przez Rosję jako rażące naruszenie prawa międzynarodowego i część książki Władimira Putina „Oszustwo, dezinformacja i agresja”.

READ  Centryści prezydenta Macrona utrzymują większość: oczekiwania | Wiadomości wyborcze

„W oparciu o nasze informacje, każdy aspekt tej operacji jest z góry przemyślany i fałszywy” – powiedział Sullivan dziennikarzom w Białym Domu w piątek.

Wcześniej w piątek Putin fałszywie ogłosił, że cztery kontrolowane przez Rosję regiony Ukrainy są teraz częścią Federacji Rosyjskiej po przymusowych wyborach w tych prowincjach w zeszłym tygodniu. Putin przysiągł bronić anektowanych terytoriów „wszelkimi dostępnymi sposobami” – zawoalowane odniesienie do broni jądrowej – i oskarżył Zachód o „szataństwo”.

Sullivan powiedział, że groźby Putina i „brzęczenie mieczy” na Ukrainie stanowią niebezpieczeństwo, ale nic nie wskazuje na „nadchodzące użycie broni jądrowej”.

Sullivan powiedział, że odniesienie Putina do satanizmu jest równoznaczne z „przesadną retoryką i krzykiem” i wyjaśnia, że ​​nie ma podstaw do usprawiedliwienia tego, co w istocie było „zawłaszczaniem ziemi kolonialnej i imperialnej” na Ukrainie.

„Zamiast wypełniać jakąkolwiek logikę lub moralną obronę tego, co zrobił, powinien uciekać się do tego rodzaju głupich argumentów” – powiedział Sullivan.

– Michael Collins i Joey Garrison

Co: ’mistrz. Putin, nie zrozum źle tego, co mówię, Biden mówi, że USA będą chronić przestrzeń NATO

gra

Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt zwrotny? Oto, co wiemy.

Putin zapowiedział częściową mobilizację wojskową, mającą na celu spowolnienie kontrataku Ukrainy. Oto, co wiemy o sytuacji konfliktowej.

Tylko FAQ, USA DZIŚ

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek, że przecieki w dwóch gazociągach między Rosją a Europą wynikały z „celowego aktu sabotażu”.

Biden powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO pracują nad dokładnym ustaleniem, co stało się z rurociągami Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Dwie podwodne eksplozje zostały zarejestrowane na Morzu Bałtyckim na krótko przed odkryciem wycieków w poniedziałek. Urzędnicy europejscy stwierdzili również, że eksplozje wydawały się być wynikiem celowych działań, chociaż nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny za przecieki.

Biden powiedział, że Rosjanie „pompują dezinformację i kłamstwa” na temat przecieków, co jest oczywistym odniesieniem do oskarżeń Putina wobec Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników o wysadzenie linii.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone już zaczęły pomagać swoim sojusznikom w ochronie krytycznej infrastruktury. „W odpowiednim momencie, kiedy sytuacja się uspokoi, wyślemy nurków, aby dokładnie dowiedzieli się, co się stało” – powiedział.

– Tego jeszcze nie wiemy dokładnie – powiedział Biden. Ale: „Po prostu nie słuchaj tego, co mówi Putin. Ponieważ to, co mówi, wiemy, że to nieprawda”.

– Michael Collins

Administracja Bidena usankcjonowała w piątek 278 rosyjskich prawodawców, 14 osób blisko związanych z wojskiem Władimira Putina po tym, jak Putin ogłosił, że ogłasza cztery regiony na Ukrainie.

READ  Wybory w Turcji: Porażką Erdogana opozycja osiąga ogromne zyski w wyborach lokalnych

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że wśród osób objętych sankcjami było dwóch międzynarodowych dostawców, trzech kluczowych liderów rosyjskiej struktury finansowej oraz członkowie rodzin najwyższych rosyjskich bezpośrednich urzędników.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że ​​sankcje były częścią „silnych i skoordynowanych wysiłków, aby pociągnąć Putina i jego zwolenników do odpowiedzialności za jego niesprowokowaną inwazję i zmniejszyć ich zdolność do wspierania gospodarki”.

Departament Handlu zapowiedział również, że nałoży sankcje na 57 podmiotów, które naruszają amerykańską kontrolę eksportu, a Departament Stanu nałożył ograniczenia wizowe na Ushura Soga Mongusza, obywatela Rosji oskarżonego o torturowanie ukraińskiego jeńca wojennego.

Departament Stanu poinformował również, że podejmuje kroki w celu nałożenia ograniczeń na łącznie 910 pracowników, w tym członków rosyjskiego wojska, białoruskich urzędników wojskowych i rosyjskich agentów na Ukrainie.

– Francesca Chambers

Prezydent Joe Biden ostrzegł w piątek Władimira Putina, że ​​Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie będą się bać „lekkomyślnych słów i gróźb” rosyjskiego przywódcy.

„Nie przestraszy nas, nie przestraszy nas” – powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu.

Komentarze Bidena pojawiły się zaledwie kilka godzin po tym, jak Putin fałszywie ogłosił, że cztery ukraińskie regiony są teraz częścią Federacji Rosyjskiej i obiecał bronić anektowanych terytoriów „wszelkimi dostępnymi sposobami”. Wcześniej Putin zagroził użyciem broni jądrowej, jeśli zagrożone będzie terytorium Rosji.

Zwracając się bezpośrednio do Putina, Biden powiedział, że świat nigdy nie zaakceptuje aneksji ukraińskich prowincji przez Rosję i że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi do obrony „każdego centymetra terytorium NATO”.

„Panie Biden, powiedział Putin, nie zrozumcie źle tego, co mówię: każdy cal.

– Michael Collins

Przewodniczący Senatu ds. Spraw Zagranicznych Bob Menendez powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone nie uznają rosyjskiej władzy nad terytorium Ukrainy.

Będziemy żądać odpowiedzialności za okrucieństwa w miejscach pod nielegalną rosyjską okupacją, takich jak Bucha i Izyum. Menendez, DNJ powiedział. „Nigdy nie pomyślimy o urojonych próbach Putina przepisania mapy Europy” – powiedział w oświadczeniu.

Menendez powtórzył, że próba Putina przyłączenia części Ukrainy do Rosji z powodu strat na polu bitwy skłaniała przywódcę do podjęcia bardziej niebezpiecznych i desperackich kroków.

Kongres był bliski zatwierdzenia ustawodawstwa, które obejmowałoby dodatkowe 12,4 miliona dolarów pomocy ukraińskiej, a Menendez obiecał dalsze wsparcie.

– Francesca Chambers

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał w piątek oświadczenie wideo krótko po tym, jak prezydent Władimir Putin ogłosił, że wezwał NATO do przyspieszenia wniosku jego kraju o przystąpienie do sojuszu wojskowego.

READ  Iran zaprzecza zarzutom, że dostarczał drony do Rosji

„Podejmujemy zdecydowane kroki, podpisując wniosek Ukrainy o szybkie przystąpienie do NATO” – powiedział Zełenski w komentarzach zamieszczonych również w aplikacji mediów społecznościowych Telegram.

Ukraina przyznała NATO status „ambicji” w marcu, miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę. Wszystkie 30 członków NATO będzie musiało zgodzić się na wejście Ukrainy do sojuszu, a proces ten trwa zwykle latami.

Na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ominął pytanie dziennikarza, czy nadszedł czas, aby zaakceptować wejście Ukrainy do NATO, mówiąc tylko, że do tego konieczna jest „jednomyślność” obecnych członków.

Kim Helmgaard

Ukraińscy i zachodni urzędnicy opisali ten ruch jako nic innego jak zawłaszczenie ziemi i desperacką taktykę Putina, aby ukryć narastające straty na polu bitwy na Ukrainie.

Rosja dokonała aneksji Krymu od Ukrainy w 2014 roku. Tylko kilka krajów, takich jak Korea Północna i Syria, uznało tę aneksję.

Senatorowie Richard Blumenthal z Connecticut i Lindsey Graham z Republiki Serbskiej przedstawili w czwartek ustawę, która uniemożliwi krajom, które uznają aneksję czterech nowych regionów przez Rosję, otrzymywanie pomocy gospodarczej lub wojskowej ze Stanów Zjednoczonych.

Ta ponadpartyjna para naciska również na ustawodawstwo, które uczyniłoby Rosję państwowym sponsorem terroryzmu z powodu jej działań na Ukrainie. Tylko cztery kraje – Korea Północna, Syria, Kuba i Iran – Ma umówione spotkanie.

– Francesca Chambers i Kim Helmgaard

Odkąd Putin ogłosił 21 września, że ​​wzywa rezerwistów do walki na Ukrainie, dziesiątki tysięcy mężczyzn uciekło z Rosji do sąsiednich krajów, takich jak Gruzja, Kazachstan, a nawet Mongolia, gdzie mogą wjechać bez wizy.

Niektóre rosyjskie media twierdzą, że mobilizacja mogłaby pozwolić na rekrutację miliona osób, choć Kreml temu zaprzecza, a rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że rzeczywista liczba jest bliższa 300 tys. Niektóre kraje europejskie, takie jak Niemcy i Finlandia, podjęły kroki w celu ograniczenia wjazdu obywateli rosyjskich, powołując się na obawy, że nie każdy, kto opuszcza Rosję, robi to, ponieważ sprzeciwia się reżimowi Putina.

Analitycy wojskowi z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, waszyngtońskiego think tanku, uważają, że Putin został zmuszony do dalszej mobilizacji z powodu strat rosyjskich na polu bitwy dla Ukrainy w czasie, gdy w Rosji kończą się siły do ​​rozmieszczenia. Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) szacuje, że przy początkowej sile inwazyjnej liczącej 190 000 rosyjskich żołnierzy armia rosyjska poniosła około 80 000 ofiar.

– Kim Helmgaard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *