Rada Bezpieczeństwa ONZ, w tym Rosja, wyraża zaniepokojenie Ukrainą

ONZ (Reuters) – Rada Bezpieczeństwa ONZ, w tym Rosja, wyraziła w piątek „głębokie zaniepokojenie utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie” i poparła wysiłki Sekretarza Generalnego na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania w pierwszym oświadczeniu organizacji. od podboju Moskwy.

Oświadczenia Rady Bezpieczeństwa są uzgadniane jednogłośnie. Tekst podsumowujący przyjęty w piątek został przygotowany przez Norwegię i Meksyk.

„Rada Bezpieczeństwa wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu. „Rada Bezpieczeństwa przypomina, że ​​zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do pokojowego rozstrzygania sporów międzynarodowych”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Rada Bezpieczeństwa wyraża silne poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania” – napisano w oświadczeniu, a także wezwała Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa do ponownego poinformowania Rady „w odpowiednim czasie”.

Guterres z zadowoleniem przyjął wsparcie rady w piątek, mówiąc, że „nie będzie szczędzić wysiłków, aby ratować życie, zmniejszać cierpienie i znaleźć drogę do pokoju”.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ zasiadają podczas spotkania na temat sytuacji podczas inwazji Rosji na Ukrainę, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych na Manhattanie, Nowy Jork, Nowy Jork, USA, 5 maja 2022 r. REUTERS / Shannon Stapleton

Guterres spotkał się w zeszłym tygodniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Jego wizyty utorowały drogę do wspólnych operacji ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, które doprowadziły w zeszłym tygodniu do ewakuacji około 500 cywilów z ukraińskiego miasta portowego Mariupol i oblężonej huty żelaza Azowstal.

Oświadczenie Rady Bezpieczeństwa zostało uzgodnione pomimo postaw dyplomatycznych, które nasiliły się od czasu rozpoczęcia przez Rosję 24 lutego tego, co nazywa ona „specjalną operacją wojskową”, a co Guterres określił jako „daremną wojnę” Rosji.

Rosja zawetowała 25 lutego projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa, który żałowałby inwazji na Moskwę. Chiny, ZEA i Indie wstrzymały się od głosu. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa potrzebuje dziewięciu głosów na jej korzyść, a Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja czy Wielka Brytania jej nie wetują. Czytaj więcej

READ  Nowa rosyjska kampania próbuje zwabić mężczyzn do walki na Ukrainie

Od tego czasu Zgromadzenie Ogólne ONZ składające się z 193 członków, w którym żaden kraj nie ma prawa weta, przytłaczającą większością głosów przyjęło dwie rezolucje, ilustrujące międzynarodową izolację Rosji nad Ukrainą. Takie decyzje nie są wiążące, ale mają wagę polityczną.

Zgromadzenie Ogólne potępiło „rosyjską agresję na Ukrainę” i zażądało od wojsk rosyjskich zaprzestania walki, wycofania się, udzielenia pomocy i ochrony ludności cywilnej. Skrytykowała też Rosję za spowodowanie „strasznej” sytuacji humanitarnej. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Michelle Nichols; Edytowanie przez Diane Craft i Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *