Radar planetarny NASA rejestruje asteroidę zbliżającą się do Ziemi

Dzień przed zbliżeniem się do Ziemi asteroidy 2008 OS7 2 lutego ta seria zdjęć została wykonana przez potężną antenę radarową Układu Słonecznego Goldstone o długości 230 stóp (70 m) w pobliżu Barstow w Kalifornii. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Gdy 2 lutego 2008 OS7 zbliżyła się do Ziemi, należący do tej agencji radar planetarny Deep Space Network zebrał pierwsze szczegółowe zdjęcia asteroidy wielkości stadionu.

2 lutego duża asteroida przeleciała bezpiecznie w pobliżu Ziemi w odległości około 2,9 miliona kilometrów, czyli 7-krotności odległości między Ziemią a Księżycem. Nie było zagrożenia ze strony asteroidy – tzw 2008OS7 – Wpływ na naszą planetę, ale naukowcy w NASALaboratorium Napędów Odrzutowych w południowej Kalifornii wykorzystało potężną antenę radiową, aby lepiej określić rozmiar, rotację, kształt i szczegóły powierzchni tego obiektu bliskiego Ziemi (NEO). Do chwili tak bliskiego podejścia asteroida 2008 OS7 znajdowała się zbyt daleko od Ziemi, aby planetarne systemy radarowe mogły ją sfotografować.

Odkrycia i obserwacje

Asteroida została odkryta 30 lipca 2008 roku podczas rutynowych poszukiwań obiektów bliskich Ziemi w ramach finansowanego przez NASA badania Catalina Sky Survey z siedzibą na Uniwersytecie Arizony w Tucson. Po odkryciu obserwacje ilości światła odbitego od powierzchni asteroidy wykazały, że ma ona średnicę od 200 do 500 metrów i że obraca się stosunkowo powoli, wykonując jeden obrót co 29 i pół godziny.

Okres rotacji 2008 OS7 został określony przez Petra Praveca z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk w Ondrejowie w Czechach, który obserwował krzywą blasku asteroidy – czyli zmianę jasności obiektu w czasie. Gdy asteroida się obraca, zmiany w jej kształcie zmieniają jasność odbitego światła dostrzeganego przez astronomów, a zmiany te są rejestrowane w celu zrozumienia okresu rotacji asteroidy.

Układ radarowy układu słonecznego DSS 14

Radar Układu Słonecznego Goldstone (GSSR) to duży system radarowy używany do badania obiektów w Układzie Słonecznym. Znajduje się na pustyni w pobliżu Barstow w Kalifornii i składa się z nadajnika o mocy 500 kW (8500 MHz) i niskoszumnego odbiornika na 70-metrowej antenie DSS 14 w kompleksie Goldstone Deep Space Communications Complex. Źródło: NASA

Obrazowanie radarowe ujawnia szczegóły

Gdy zbliża się 2 lutego, Laboratorium Napędów OdrzutowychDo sfotografowania asteroidy grupa radarowa NASA wykorzystała potężną antenę radarową Goldstone Solar System o długości 230 stóp (70 m) w ośrodku Deep Space Network w pobliżu Barstow w Kalifornii. Naukowcy odkryli, że jego powierzchnia zawiera mieszankę bardziej okrągłych i bardziej kanciastych obszarów z małymi wklęsłościami. Odkryli również, że asteroida jest mniejsza niż wcześniej szacowano – ma średnicę około 150 do 200 metrów – i potwierdzili jej niezwykle powolną rotację.

READ  Gwiazdy zakłócające zaproponowane jako rozwiązanie ogólnej teorii względności

Potencjalnie niebezpieczne, ale na razie bezpieczne

Obserwacje radarowe Goldstone'a dostarczyły również podstawowych pomiarów odległości asteroidy od Ziemi w momencie jej przelotu. Pomiary te mogą pomóc naukowcom z Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi NASA (Zatoka) Poprawa obliczeń toru orbity asteroidy wokół Słońca. Asteroida 2008 OS7 okrąża Słońce raz na 2,6 roku, przemieszczając się z orbity Słońca. Wenus A przeszłość to orbita Mars W najdalszym punkcie.

CNEOS, zarządzany przez JPL, oblicza każdą znaną orbitę obiektów bliskich Ziemi, aby zapewnić ocenę potencjalnego ryzyka kolizji. Ze względu na bliską orbitę i rozmiar 2008 OS7 jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida, ale jej zbliżenie się do naszej planety 2 lutego jest najbliższe od co najmniej 200 lat.

Choć NASA donosi o obiektach wszelkich rozmiarów znajdujących się w pobliżu Ziemi, Kongres zlecił jej wykrycie i śledzenie obiektów o średnicy 140 metrów lub większych, które w przypadku zderzenia z naszą planetą mogłyby spowodować znaczne szkody na Ziemi.

Zestaw radarowy Układu Słonecznego Goldstone i CNEOS są wspierane przez program obserwacji obiektów bliskich Ziemi NASA w ramach… Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej W siedzibie agencji w Waszyngtonie. Deep Space Network podlega programowemu nadzorowi od Łączność satelitarna i nawigacja (SCaN) Biuro Programowe w Dyrekcji Misji Operacji Kosmicznych, a także w siedzibie agencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *