Ramadan: Miesiąc postu dla muzułmanów rozpoczyna się po zobaczeniu półksiężyca

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – W niedzielę wieczorem urzędnicy zobaczyli półksiężyc w Arabii Saudyjskiej, gdzie znajdują się najświętsze miejsca islamu, oznaczający początek świętego miesiąca. Post w świętym miesiącu Ramadan Dla wielu z 1,8 miliarda muzułmanów na świecie.

Święty miesiąc, podczas którego wierni wstrzymują się od jedzenia i wody od wschodu do zachodu słońca, stanowi okres kontemplacji religijnej. Spotkania rodzinne I dawanie w całym świecie islamskim. Widzenie księżyca w niedzielę wieczorem oznacza, że ​​poniedziałek jest pierwszym dniem postu.

Oficjalna telewizja saudyjska podała, że ​​tamtejsze władze widziały półksiężyc. Wkrótce potem kilka krajów Zatoki Perskiej, oprócz Egiptu, Sudanu, Syrii i Jemenu, podążyło za ogłoszeniem, potwierdzając, że rozpoczną post w poniedziałek. W poniedziałek muzułmanie z Ameryki Północnej również rozpoczną post.

Na początku miesiąca przywódcy wymienili wiadomości gratulacyjne.

Są jednak kraje Azji i Pacyfiku, takie jak Australia, Brunei, Indonezja, Malezja i Singapur, które Ramadan rozpoczną się we wtorek po tym, jak nie uda im się dostrzec półksiężyca. Oman, położony na dalekim wschodzie Półwyspu Arabskiego, ogłosił, że Ramadan rozpocznie się we wtorek. Jordania również rozpocznie Ramadan we wtorek.

W tym roku Ramadan przypada w czasie, gdy Bliski Wschód wciąż pogrążony jest w kryzysie Wojna Izrael-Hamas W Strefie Gazy. Wzbudziło to obawy, że konflikt może wywołać niepokoje poza obecnymi granicami wojny.

Saudyjski król Salman wyraźnie odniósł się do wojny między Izraelem a Hamasem w oświadczeniach podanych do wiadomości publicznej po ogłoszeniu Ramadanu.

„Ponieważ jesteśmy zasmuceni nadejściem w tym roku miesiąca Ramadan oraz w świetle ataków, jakich doświadczyli nasi bracia w Palestynie, podkreślamy potrzebę, aby społeczność międzynarodowa wzięła na siebie odpowiedzialność, zaprzestała tych brutalnych zbrodni i zapewniła bezpieczne korytarze pomocy humanitarnej i pomocy.”

Prezydent USA Joe Biden również potwierdził początek świętego miesiąca, mówiąc: „Jill i ja przekazujemy najlepsze życzenia i modlitwy muzułmanom w naszym kraju i na całym świecie”, ale odniósł się także do konfliktu w Gazie.

READ  Hamza Yousaf nie złoży rezygnacji ze stanowiska Pierwszego Ministra Szkocji

„Kiedy muzułmanie na całym świecie zbiorą się w nadchodzących dniach i tygodniach, aby przerwać post, cierpienie narodu palestyńskiego będzie na pierwszym planie w umysłach wielu osób. Jest to jeden z moich priorytetów” – powiedział Biden.

Tymczasem inflacja i rosnące ceny żywności na całym świecie w dalszym ciągu spadają.

W Arabii Saudyjskiej Królestwo wezwało społeczeństwo, aby począwszy od niedzielnego wieczoru obserwowało niebo w ramach przygotowań do zobaczenia sierpa księżyca. Miesiąc Ramadanu zależy od kalendarza księżycowego, a metody obserwacji księżyca często różnią się w zależności od kraju, co oznacza, że ​​niektóre kraje ogłaszają początek miesiąca wcześniej lub później.

Jednak wiele krajów na Bliskim Wschodzie z większością sunnicką podąża śladami Arabii Saudyjskiej, ojczyzny Mekki i sześciennej Kaaby, do której muzułmanie modlą się pięć razy dziennie.

W Iranie, który uważa się za przywódcę mniejszości szyickiej na całym świecie, władze zwykle rozpoczynają miesiąc Ramadan dzień po rozpoczęciu Ramadanu. Według państwowej agencji informacyjnej IRNA biuro najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, ogłosiło, że Ramadan rozpocznie się we wtorek.

„W tym roku Ramadan zbiegnie się z Nowruz” – powiedziała mieszkanka Teheranu Rababa Khodkama, nawiązując do perskiego Nowego Roku rozpoczynającego się 20 marca. „Od dawnych czasów mamy zwyczaj całkowitego sprzątania domów z okazji Nowruz i tworzenie każdego „czegoś, co wydaje się nowe”. . W tym roku, ponieważ jest to również Ramadan, również oczyścimy nasze serca i wykorzystamy go jako nowy początek.

Tylko sunnici w Iraku i Libanie rozpoczną post w poniedziałek, natomiast szyici rozpoczną się we wtorek.

Podczas Ramadanu poszczący zwykle przerywają post daktyliami i wodą, zgodnie z tradycją ustanowioną przez Proroka Mahometa. Wtedy będą mogli cieszyć się „śniadaniem” lub obfitym posiłkiem. Jedli posiłek przed świtem, czyli „suhur”, aby przetrwać w ciągu dnia.

READ  Państwowe media podały, że w wyniku pożaru w nocnym klubie w Stambule dziesiątki osób zginęło podczas prac remontowych

Ramadan to dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza księżycowego; Miesiąc przechodzi przez pory roku i miesiące w kalendarzu gregoriańskim.

Muzułmanie starają się unikać konfliktów i podczas świętego miesiąca skupiają się na dziełach charytatywnych. Jednak dla wielu muzułmanów wojna w Strefie Gazy podczas tegorocznego Ramadanu staje się coraz poważniejsza.

Wojna rozpoczęła się 7 października atakiem Hamasu na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a 250 zostało zakładników. Izrael odpowiedział wyniszczającą wojną wycelowaną w Strefę Gazy, w której do tej pory zginęło ponad 30 000 Palestyńczyków, intensywne oblężenie pasa przybrzeżnego oraz odcięcie prądu, żywności i wody.

Sceny Palestyńczyków modlących się przed zbombardowanymi meczetami i goniących za żywnością zrzucaną przez zagraniczne kraje nadal denerwują ludzi na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Stany Zjednoczone wywierają presję na Izrael, który jest zależny od amerykańskiego sprzętu wojskowego i wsparcia, aby pozwolił na większe dostawy żywności na początku Ramadanu. Planuje także utworzenie korytarza morskiego z innymi partnerami.

Wojna także Izraelskie ograniczenia dotyczące modlitwy muzułmańskiej Atak na meczet Al-Aksa w Jerozolimie, trzecie najświętsze miejsce islamu, może rozpalić gniew ekstremistów. Miejsce to znane jest również jako Wzgórze Świątynne, które Żydzi uważają za swoje najświętsze miejsce. W poniedziałek Ramadan ma się rozpocząć także na terytoriach palestyńskich.

grupa Państwa IslamskiegoKalifat, który niegdyś ogłosił kalifat na ziemiach Iraku i Syrii, przeprowadzał ataki również podczas Ramadanu. Chociaż obecnie podzielona, ​​grupa próbowała wykorzystać wojnę między Izraelem a Hamasem, aby wzmocnić swój wizerunek.

Wojna trwa także w całym Sudanie, pomimo prób dotarcia do niej Ramadanowe zawieszenie broni.

___

Relacje związane z religią Associated Press otrzymują wsparcie za pośrednictwem AP współpraca W przypadku The Conversation US, finansowanego przez Lilly Endowment Inc., AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.

READ  Kreml jest „obleśny”, a Putin to dezinformacja i „placebo”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *