Recenzja „Domniemanej niewinności”: Thriller Jake’a Gyllenhaala jest wyjątkowy

W serialu Domniemany niewinny w Apple TV+ Jake Gyllenhaal gra zastępcę prokuratora okręgowego w Chicago, Rusty’ego Sabicha. Serial oparty na powieści Scotta Turowa pod tym samym tytułem z 1987 roku przedstawia historię Rusty’ego sądzonego za potworne morderstwo jego kolegi i kochanki Caroline Polhemus (Renate Rainsvi). Ośmiodcinkowy miniserial Davida E. Kelleya oferuje zupełnie nową i zaktualizowaną perspektywę, odróżniając go od adaptacji filmowej z 1990 roku, w której wystąpił Harrison Ford. Wiele kluczowych elementów pozostaje takich samych, ale ta wersja nie jest przesiąknięta męczącym seksizmem, który ciążył na filmie. Zamiast tego postacie kobiece, w tym Caroline; Żona Rusty’ego, Barbara (olśniewająca Ruth Negga); A jego główny śledczy, Det. Alana Rodriguez (Nana Mensah) jest przedstawiana jako trójwymiarowa, zamyślona kobieta, zmagająca się z chaotycznymi wyborami Rusty’ego. Podczas gdy Ford traktuje Rusty’ego ze stoickim spokojem, Gyllenhaal gra zdesperowanego mężczyznę, który nie jest w stanie pogodzić swoich szkodliwych decyzji z wizerunkiem, jaki kreuje na innych. „Uważany za niewinnego”, który można obejrzeć w całości, to jeden z najlepszych thrillerów prawniczych, jakie od lat trafiły do ​​telewizji.

Historia zaczyna się pewnego malowniczego dnia w Wietrznym Mieście. Rusty i jego nastoletnie dzieci, Kyle (Kingston Romy Southwick) i Jaden (Chase Infinity), spędzają czas na podwórku. Słoneczne popołudnie zmienia się, gdy Rusty otrzymuje telefon z informacją, że Caroline została znaleziona zatłuczona na śmierć. Zaniepokojony przekazuje tę wiadomość Barbarze, po czym pędzi do mieszkania zmarłej kochanki.

Następnie życie Rusty’ego rozwija się w sposób, jakiego on, jego rodzina i publiczność nie mogli się spodziewać. Ponieważ związek Caroline i Rusty’ego był tajemnicą, prokurator okręgowy Raymond Horgan (Bill Camp) początkowo przydzielił sprawę Rusty’emu. Ale prawybory w Illinois szybko wywracają śledztwo Rusty’ego do góry nogami. Po zwolnieniu Raymonda ze swojej roli Rusty pozostaje pod dowództwem nowego prokuratora okręgowego Nico Della Guardia (OT Fagbenle) i znienawidzonego Tommy’ego Molto (Peter Sarsgaard), który przejmuje stanowisko zastępcy prokuratora okręgowego, przejmując sprawę od Rusty’ego.

READ  Siostra Williego Nelsona, kolega z zespołu Bobby zmarł w wieku 91 lat

Wyczuwając, że jego aresztowanie jest nieuchronne, Rusty zaczyna podejmować dziwne kroki, aby pozostać poza radarem Tommy’ego i Nico. Jednak nie minęło dużo czasu, zanim stanął przed sądem za morderstwo. Tymczasem wśród medialnego szaleństwa na temat ukrytego życia Rusty’ego Barbara, Jaden i Kyle wpadają w krzyżowy ogień. Zbyt często żony i dzieci są pokazywane na ekranie jako przypisy z życia męskich bohaterów, ale tutaj rodzina Rusty’ego jest misternie wpleciona w historię jako osoby najbardziej dotknięte jego arogancją i egoizmem.

„Domniemana niewinność” jest tak skuteczna, ponieważ pozwala widzowi dokładnie poznać każdą postać. Od sesji terapeutycznych Barbary z psychiatrą, doktor Liz Rush (Lily Rabe), po reakcje nastolatków Sabic na kłamstwa ojca i zrozumienie ich – zdolność serialu do oddychania nadaje serialowi zapadający w pamięć realizm. Dodatkowo Kelly, specjalistka od pisania dramatów prawniczych, dekonstruuje barokową politykę prokuratury okręgowej i jej wpływ na śledztwo w sprawie morderstwa Carolyn i proces Rusty’ego.

Współczynnik „domniemanej niewinności” wzrasta, ponieważ publiczność nie jest do końca pewna, co zrobić z Rusty’m. W jednej chwili jest zbyt przyjacielski, a w następnej na granicy narcyzmu, zawsze pozostawiając swoją uczciwość i niewinność pod dyskusję. Co więcej, kilka świetnych zwrotów akcji sprawia, że ​​widz nie czuje się zbyt komfortowo. Od początku Gyllenhaal przedstawia Rusty’ego jako zagadkę – niezależnie od tego, czy czuje się winny, wstyd, czy jedno i drugie.

Pierwsze dwa odcinki „Uznanego za niewinnego” będą miały premierę 12 czerwca w Apple TV+, a nowe odcinki będą pojawiać się co tydzień w środy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *