Rekin może być dzieckiem dysydent

W tym tygodniu ludzie wspólnie cieszyli się fotografowaniem z drona mlecznobiałego rekina unoszącego się blisko powierzchni w zielonych wodach w pobliżu Santa Barbara. Szczeniak wyglądał nieskazitelnie, prawie błyszcząco, jak skóra rekina zbyt młodego, by nosić blizny zdobiące starsze osobniki tego rodzaju, trofea bitew z ofiarami. Na jednym ujęciu szczeniak wydaje się wpatrywać w kamerę z gumowatym uśmiechem, jego zęby są całkowicie zasłonięte, a czarne oczy są duże i puste jak u dziecka.

Zdjęcia pierwotnie ukazały się w gazecie Biologia środowiska ryb, którego autorzy zasugerowali, że może to być pierwszy znany materiał filmowy przedstawiający nowonarodzonego rekina białego. (Naukowcy nazywają je po prostu białymi rekinami, a fani uważają je za urocze.) Piękne dziecko trafiło na pierwsze strony gazet: „Zgłoszono pierwszą w historii obserwację dużego, białego dziecka”. CNN Oraz „Święty Graal” nauki o rekinach: nowonarodzony żarłacz biały uchwycony po raz pierwszy na filmie. salonmiędzy innymi.

Ale naukowcy nie są do końca przekonani. „Z pewnością może to być nowonarodzony rekin, rekin z chorobą skóry lub może to być wiele innych rzeczy, o których nawet nie pomyśleliśmy” – powiedział Chris Lowe z California State University Shark Laboratorium. BBC. Gavin Naylor, badacz rekinów na Uniwersytecie Florydy, powiedział: Lis „Wydaje mi się najprawdopodobniejsze, że to młode zwierzę miało może dwa tygodnie i zagubiło się w płytkiej wodzie”.

Czy ten mały biały rekin nie był przecież dzieckiem, ale weteranem mórz od tygodni? Czy istnieje duża różnica między niedawno wynurzonym rekinem a małym rekinem pływającym w dzieciństwie? Przyjrzeliśmy się tej sprawie i oto wszystko, co musisz wiedzieć o rekinie, który będzie polował po południu.

Dziecko? Kto może powiedzieć, że tak. | Carlos Gaona / artysta z Malibu

Sprawa dla dziecka

Według UC Riverside 9 lipca 2023 r. Carlos Juana, reżyser filmów o dzikiej przyrodzie, i Philip Stearns, absolwent UC Riverside, poszukiwali rekinów u środkowego wybrzeża Kalifornii. komunikat prasowy. Gauna zauważyła szczenię kamerą drona pływającego około 300 metrów od brzegu. Duet przybliżył zdjęcia i zobaczył, jak rekin zrzuca ze skóry białą substancję. Całkowity? Może. dziecko? Może też!

READ  Sygnał radiowy został przechwycony z odległości 9 miliardów lat świetlnych

To tutaj dowiedziałem się, że rekiny mają „mleko”, co wydaje się niewykorzystanym potencjałem dla alternatywnego przemysłu mleczarskiego. Ciężarne żarłacze białe wydzielają kremowy płyn zwany „mlekiem macicznym”, który spożywają ich płody. Jednak młode żarłacze białe są w ciąży przez około rok, a naukowcy nie wiedzą, czy matka produkuje to „mleko” przez cały okres ciąży. Matki żarłacza białego mogą urodzić od 2 do 17 młodych, które mają około czterech stóp długości i wyglądają jak płody z zaokrąglonymi płetwami. Naukowcy oszacowali, że sfotografowane dziecko miało około półtora metra długości – wciąż w zasięgu nowonarodzonego rekina – i zasugerowali, że biała substancja, którą szczenię wydala, może być mlekiem macicznym, które przykleiło się do jego skóry w łonie matki.

Jako kolejny dowód Gaona stwierdził w notatce prasowej, że obserwował w okolicy „duże, prawdopodobnie ciężarne białe” na kilka lat i tygodni przed zobaczeniem szczenięcia. „Moim zdaniem ten utwór miał prawdopodobnie kilka godzin, a może najwyżej dzień” – stwierdził Stearns w komunikacie prasowym. Zwracają uwagę, że nagranie dziecka oznacza, że ​​obszar ten może być kolebką żarłaczy białych, jak wcześniej spekulowali badacze. „Miejsce, w którym rodzą się żarłacze białe, jest jednym ze świętych Graali nauki o rekinach” – stwierdziła Gaona.

Sprawa dla nieco starszego dziecka

Wszyscy zgadzają się, że mały biały rekin to tak naprawdę dziecko. Jednak nie widząc małego żarłacza białego wyłaniającego się z większego żarłacza białego, naukowcy nie mogą być pewni, ile lat ma dziecko ani jaka jest istota biała. Gaona i Stearns oferują inne możliwe wyjaśnienie materiału, który wydaje się znacznie mniej prawdopodobny jako inspirowany. Rekin może cierpieć na „wyjątkową, nieznaną chorobę skóry” – napisali w gazecie. Zaobserwowano, że u rekinów i płaszczek rozwija się zapalenie skóry i inne infekcje bakteryjne, chociaż nie wykazują żadnych objawów przypominających te ukąszenia.

READ  Zielona kometa minie Ziemię po raz pierwszy, odkąd neandertalczycy wędrowali po Ziemi

Chociaż z pewnością możliwa jest choroba skóry, najbardziej przekonującym argumentem przeciwko prawdziwemu dziecku jest po prostu brak dowodów. Robert Hueter, główny doradca naukowy w OCEARCH, powiedział… Poczta Waszyngtońska Nie są mu znane żadne dowody na to, że mleko domaciczne może zamarzać u noworodków. Jak Naylor zwrócił uwagę Vox i CNN, żarłacze białe zazwyczaj rodzą od 8 do 12 młodych na raz, co rodzi pytanie o miejsce pobytu innych noworodków. Chociaż obecność dziecka w tym obszarze pozwala ustalić, gdzie urodził się żarłacz biały, możliwe jest, że dziecko przepłynęło w znacznej odległości od miejsca urodzenia, powiedział CNN Greg Skomal, starszy naukowiec ds. rybołówstwa w Departamencie Rybołówstwa Morskiego stanu Massachusetts. .

Jeśli dziecko złapie rybę, co z tego?

Pomimo dominacji żarłaczy białych w kulturze popularnej i środowisku naukowym, wiele aspektów ich życia pozostaje dość tajemniczych. Naukowcy nie wiedzą, czy rodzą w płytkiej wodzie, na przykład na terenach, na których stąpa dziecko z Santa Barbara, czy też rodzą dalej od morza. Lepsza wiedza o miejscach narodzin tych kultowych rekinów, które Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje jako wrażliwe, pomaga naukowcom je chronić – chociaż rekinom i płaszczkom na całym świecie grozi wyginięcie z powodu przełowienia, liczebność żarłacza białego rośnie. wzrastać. wzrastający Na wodach USA.

Na razie to, co faktycznie uchwyciło nagranie z drona – słodkie, karmione mlekiem dziecko zrzucające się z płodowego kocyka, nieco starszy rekin przechodzący kryzys związany z pielęgnacją skóry czy jeszcze inna trzecia rzecz – pozostaje tajemnicą. Ale jedno jest pewne: podczas gdy ludzkie dzieci często potrzebują trochę czasu, aby wyschnąć, nabrać kształtu i wyglądać uroczo, młode rekiny od samego początku są bez zarzutu. I choć wizerunek tego małego rekina, nawet jeśli jego wiek jest nieokreślony, może nie jest świętym Graalem nauki, w moich oczach stał się on Gerberskim dzieckiem ryb chrzęstno-chrzęstnych, ze szczęką, która wydała tysiąc „och”. „

READ  Rosyjscy astronauci na spacerze kosmicznym przed stacją kosmiczną orbitującą nad Brazylią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *