Restart Amazona Road House oskarżony o naruszenie praw autorskich – i klonowanie dźwięku AI

Scenarzysta filmu akcji z 1989 roku Dom drogowy Przeciwko MGM Studios i jej właścicielowi Amazon Studios toczy się pozew, zarzucając im naruszenie praw autorskich w nadchodzącym okresie Dom drogowy Nowe wydanie, relacja the Los Angeles Times I Reporter z Hollywood. W pozwie złożonym we wtorek przed amerykańskim sądem rejonowym w Los Angeles zarzuca się, że Amazon Studios wykorzystało generatywną sztuczną inteligencję do klonowania głosów aktorów, aby ukończyć film. Dom drogowy Remake podczas zeszłorocznych strajków w Hollywood, które w dużej mierze wstrzymały produkcję filmową.

Scenarzysta R. Lance Hill w skardze twierdzi, że w listopadzie 2021 roku złożył wniosek do amerykańskiego Urzędu ds. Praw Autorskich o odzyskanie praw do scenariusza (które nabył do obu scenariuszy oryginalnych). Dom drogowy Ponowne uruchomienie opiera się na Amazon Studios). W tym momencie Amazon był właścicielem praw Dom drogowy ze względu na przejęcie przez giganta technologicznego biblioteki filmowej MGM, ale roszczenia giganta technologicznego do firmy wygasły w listopadzie 2023 r.

Ale według THRpierwotna umowa Hilla z United Artists (która zapewniła prawa do scenariusza z 1986 r., zanim zostały one później przejęte przez MGM Studios) została zdefiniowana jako „dzieło stworzone do wynajęcia”. Według Urzędu ds. Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych termin ten oznacza, że ​​stroną zatrudniającą osobę do stworzenia dzieła są obie strony Właściciel i właściciel praw autorskich Z tej pracy.

Hill twierdzi, że wymóg dotyczący pracy do wynajęcia był jedynie szablonowy i że Amazon zignorował jego roszczenia dotyczące praw autorskich i pospieszył z produkcją remake'u, podejmując nawet „drastyczne środki”, takie jak wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji. Pozew dotyczy nakazu sądowego blokującego premierę filmu, którego premiera zaplanowana jest na 8 marca w dniu premiery SXSW, a transmisja w Prime Video 21 marca.

Amazon MGM Studios kategorycznie zaprzecza używaniu sztucznej inteligencji do zastępowania lub odtwarzania głosów aktorów w danych krawędź„Studio wyraźnie poinstruowało twórców filmu, aby nie używali sztucznej inteligencji w tym filmie” – powiedziała nam rzeczniczka Jenna Klein.

READ  Justin Lin jest poza „Fast X”: świat w kosztownym wyścigu, by go zastąpić

„Gdyby kiedykolwiek zastosowano sztuczną inteligencję, zrobiliby to filmowcy (podczas montażu wczesnych fragmentów filmu).”

„Jeśli kiedykolwiek zastosowano sztuczną inteligencję, to przez twórców filmu (podczas montażu wczesnych fragmentów filmu), a nie przez studio, ponieważ to oni kontrolowali montaż” – napisał Klein, dodając, że twórcy filmu zostali poinstruowani, aby usunąć wszelkie „sztuczne wersje” lub aktorzy spoza SAG AFTRA” po ukończeniu filmu.

Amazon stwierdził również, że „wiele zarzutów” zawartych w pozwie jest „kategorycznie fałszywych” i że firma nie wierzy, że jej prawa autorskie faktycznie wygasły w Dom drogowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *