Rishi Sunak wita nową umowę NI Brexit, ale obawy DUP pozostają

wyjaśnij wideo,

Zobacz: Kluczowe momenty przemówienia premiera w sprawie umowy brexitowej

Premier Rishi Sunak okrzyknął swoją umowę dotyczącą porozumień handlowych z Irlandią Północną po Brexicie jako „kluczowy przełom”.

Kilku konserwatywnych posłów, w tym ci, którzy poparli Brexit, wyraziło poparcie dla porozumienia.

DUP, którego wsparcie będzie kluczem do przywrócenia podziału władzy w Irlandii Północnej, powiedział, że nastąpił „znaczący postęp”.

Ale partia ostrzegła, że ​​pozostają „główne kwestie budzące niepokój”.

We wtorek Sunak był w Belfaście w ramach starań o sprzedaż umowy Brexit, szczegółowo opisując biznesowi i politykom, w jaki sposób jego zdaniem ułatwi to przepływ handlu między Wielką Brytanią, Irlandią Północną i Irlandią.

A lider Demokratycznej Partii Unionistów, Sir Geoffrey Donaldson, powiedział, że jego partia przestudiuje teraz tekst prawny, zanim podejmie decyzję o poparciu porozumienia.

Partia bojkotowała zdecentralizowany rząd, dopóki jej obawy dotyczące protokołu z Irlandii Północnej nie zostały rozwiązane, a niektórzy konserwatywni posłowie powiedzieli, że poprzeją umowę tylko wtedy, gdy uzyska ona poparcie DUP.

Sinn Féin, największa partia w zgromadzeniu Irlandii Północnej, z zadowoleniem przyjęła porozumienie, chociaż stwierdziła, że ​​musi jeszcze zbadać szczegóły.

Wiceprzewodnicząca partii, Michelle O’Neill, powtórzyła swój apel do DUP o powrót do zdecentralizowanego rządu, dodając: „Zawsze mówiliśmy, że dzięki pragmatyzmowi można znaleźć rozwiązania”.

Po miesiącach negocjacji i spekulacji związanych z potencjalną umową, w końcu została ona ujawniona podczas dnia starannie zaplanowanych wydarzeń.

Około godziny 14:00 GMT w rządzie rozpoczęły się rozmowy, że osiągnięto porozumienie w sprawie, która ostatecznie zaniepokoiła czterech premierów.

Premier potwierdził naruszenie wkrótce potem podczas wspólnej konferencji prasowej w Windsorze z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Zauważalne było ciepło między premierem a panią von der Leyen, kiedy w poniedziałek przedstawili swoje porozumienie, a szef UE nazwał premiera „Drogi Rishi” i powitał „nowy rozdział” „silniejszych relacji między UE i Wielka Brytania”.

Gdy pan Sunak wrócił do Londynu, aby przemawiać w Izbie Gmin, szczegóły długo oczekiwanej umowy były w porządku z niektórymi posłami, od których można było oczekiwać, że sprawią polityczne kłopoty premierowi.

Minister biura Irlandii Północnej i lider Partii Brexitu Steve Baker powiedział, że Sunak „przymknął oczy”.

Zdradził, że rozważa rezygnację „wczoraj późnym wieczorem”, ale dodał, że porozumienie „powinno wystarczyć każdemu rozsądnemu związkowcowi”.

Podczas debaty w Izbie Gmin była premier Theresa May wezwała posłów do poparcia umowy – ale pozostali dwaj byli przywódcy, Boris Johnson i Liz Truss, nie pojawili się.

Numer 10 będzie zadowolony z odpowiedzi Stanów Zjednoczonych, ponieważ nierozstrzygnięte kwestie dotyczące ustaleń w Irlandii Północnej są postrzegane jako przeszkoda we wszelkich potencjalnych rozmowach handlowych między Londynem a Waszyngtonem.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że umowa była „niezbędnym krokiem w zapewnieniu zachowania z trudem wywalczonego pokoju i postępu porozumienia Belfast/Wielkopiątkowy”.

Umowa, zwana Windsor Framework, zmienia protokół dotyczący Irlandii Północnej, który Johnson podpisał i wszedł w życie w 2021 roku.

Protokół ma na celu zapewnienie swobodnego przepływu towarów przez irlandzką granicę lądową poprzez przeprowadzanie kontroli między Irlandią Północną a Wielką Brytanią.

Jednak na mocy traktatu Irlandia Północna musiała nadal przestrzegać niektórych przepisów UE.

podpis pod zdjęciem,

Ursula von der Leyen spotkała króla Karola w zamku Windsor po ogłoszeniu umowy

Pan Sunak powiedział, że nowa umowa „zapewnia płynny handel w Wielkiej Brytanii, chroni miejsce Irlandii Północnej w naszej Unii i zabezpiecza suwerenność mieszkańców Irlandii Północnej”.

  • Towary z Wielkiej Brytanii będą przemieszczać się do Irlandii Północnej przez nowy „zielony pas”, z oddzielnym „czerwonym pasem” dla towarów zagrożonych przedostaniem się do UE.
  • Produkty przywożone do Irlandii Północnej przez Zielony Korytarz będą podlegały znacznym ograniczeniom kontroli i formalności, podczas gdy towary przesyłane Czerwonym Korytarzem nadal będą podlegać regularnym kontrolom.
  • „Hamulec Stormont” pozwala Zgromadzeniu Irlandii Północnej zakwestionować „znacząco różne” przepisy UE, które miałyby zastosowanie w Irlandii Północnej
  • Brytyjskie przepisy dotyczące podatku VAT i podatków będą miały zastosowanie do Irlandii Północnej w odniesieniu do napojów alkoholowych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia oraz towarów nieruchomych, takich jak pompy ciepła. Wcześniej przepisy UE dotyczące VAT mogły być stosowane tylko w Irlandii Północnej

Ale nie ma gwarancji, że doprowadzi to do powrotu zdecentralizowanego rządu podziału władzy w Irlandii Północnej. „Znaczący postęp został dokonany w wielu obszarach” – stwierdziła Federalna Unia Demokratyczna w oświadczeniu, ale obawy pozostają.

„Nie da się ukryć, że w niektórych sektorach naszej gospodarki w Irlandii Północnej nadal obowiązuje prawo unijne” – powiedziała.

Strona powiedziała, że ​​teraz przestudiuje umowę i będzie szukać „dalszych wyjaśnień, przeróbek lub zmian w stosownych przypadkach”.

Partia Socjaldemokratyczna, Partia Akcji Nacjonalistycznej i Partia Sojuszu, która nie jest ani nacjonalistyczna, ani związkowa, z zadowoleniem przyjęły umowę, chociaż obie stwierdziły, że mają obawy co do klauzuli hamulca Stormont.

Ale tradycyjna partia jednolitego głosowania powiedziała, że ​​​​umowa jest „dużo wirowania, mało treści” i oznacza, że ​​​​protokół „pozostaje skuteczny”.

Ulster Unionist Party powiedziała, że ​​zbada szczegóły, ale nie będzie przykrywać innych partii.

wyjaśnij wideo,

DUP mówi, że weryfikacja umowy zajmie trochę czasu

Wielu posłów opowiadających się za Brexitem pozytywnie zareagowało na porozumienie.

Były sekretarz Brexit David Davis powiedział, że premier odniósł „niezwykły sukces w negocjacjach” i „dostał najlepszą możliwą umowę”.

Były sekretarz biznesowy Andrea Leadsom powiedział, że nastąpił „ogromny postęp”, dodając: „Wszystko zależy teraz od tego, czy społeczności w NI uznają to za właściwe rozwiązanie”.

Jednak inni posłowie torysów byli bardziej ostrożni, a Sir Bill Cash, wybitny eurosceptyk, powiedział, że „diabeł tkwi w szczegółach bardziej niż kiedykolwiek”.

Poseł DUB, Ian Paisley, powiedział, że umowa „nie powiodła się” w wielu kluczowych obszarach, w tym w ciągłej roli Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jako ostatecznego arbitra w sporach dotyczących przepisów UE.

„Mój instynkt mówi, że on nie kroi musztardy” – powiedział BBC Newsnight.

Sunak powiedział, że parlament będzie głosował nad porozumieniem w „odpowiednim czasie”, ale posłowie potrzebowali szansy na rozważenie szczegółów.

Partia Pracy zapowiedziała, że ​​poprze porozumienie, ale rząd powstrzyma się od polegania na głosach opozycji.

Lider Sir Keir Starmer powiedział, że umowa nie była „idealna”, ale „teraz, kiedy została uzgodniona, wszyscy mamy obowiązek, aby to zadziałało”.

Pan Sunak potwierdził również, że rząd odrzucił kontrowersyjny projekt ustawy o protokole z Irlandii Północnej, który został wprowadzony za Johnsona, gdy był premierem i dałby Wielkiej Brytanii prawo do jednostronnego obalenia części starej umowy.

Powiedział, że ustawa nie jest już potrzebna, a jej pierwotne uzasadnienie prawne „upadło”.

READ  Izraelskie naloty zabijają syryjskich żołnierzy i zamykają lotnisko w Damaszku | Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *