Ropa naftowa wzrosła o prawie 3%, gdy zniknęły obawy przed recesją

  • Ropa naftowa rośnie po trzech kolejnych tygodniowych spadkach
  • Goldman Sachs twierdzi, że obawy dotyczące popytu są „przesadzone”
  • Dane inflacyjne z USA i raport OPEC są w tym tygodniu pod lupą

SINGAPUR (Reuters) – Ropa naftowa wzrosła w poniedziałek o prawie 3 procent, ponieważ obawy przed recesją w Stanach Zjednoczonych wyblakły, a niektórzy handlowcy uznali niedawny spadek cen ropy naftowej za przesadę, z trzema kolejnymi tygodniowymi spadkami po raz pierwszy od listopada.

Optymistyczny raport o zatrudnieniu w USA za kwiecień pomógł w piątek wzroście ropy o około 4%, mimo że siła rynku pracy może zmusić Rezerwę Federalną do utrzymania przez jakiś czas wyższych stóp procentowych.

Ropa Brent wzrosła o 1,83 USD, czyli 2,4%, do 77,13 USD za baryłkę do godziny 1200 GMT. Ropa US West Texas Intermediate wzrosła o 2,06 USD, czyli 2,9%, do 73,40 USD.

„Odbicie cen ropy naftowej następuje po powrocie akcji spółek energetycznych na Wall Street w ubiegły piątek po tym, jak Stany Zjednoczone podały dobre dane o zatrudnieniu, łagodzące obawy o nadchodzącą recesję gospodarczą” – powiedziała Tina Teng, analityk CMC Markets.

Brent zakończył tydzień na minusie około 5,3%, podczas gdy amerykańska ropa spadła o 7,1%, nawet po piątkowym odbiciu. Oba wskaźniki spadły przez trzy kolejne tygodnie po raz pierwszy od listopada.

Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank, powiedział, że niedawny spadek cen ropy wydaje się nadmierny.

„Warunek wyprzedania na rynku w połączeniu z tym, że Brent zdołał znaleźć wsparcie przed marcowym spadkiem, zmusił niedawno ustanowionych krótkich sprzedawców do szukania osłony, potencjalnie podkreślając, że ostatnia wyprzedaż była przesadzona” – powiedział.

Analitycy Goldman Sachs stwierdzili w sobotę, że obawy dotyczące krótkoterminowego popytu i rosnącej podaży są „przesadzone”.

Runda dobrowolnych cięć produkcji przez niektórych członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, zwanych wspólnotą OPEC+, rozpoczyna się w tym miesiącu, a kolejne spotkanie organizacji odbędzie się 4 czerwca.

READ  Raport CPI: Roczna inflacja spadła w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od kwietnia 2021 r

Wcześniej w środę w centrum uwagi będą dane o inflacji cen konsumpcyjnych w USA za kwiecień, co może wpłynąć na stanowisko Fed w sprawie przyszłych decyzji w sprawie stóp procentowych.

Najnowszy miesięczny raport OPEC dotyczący rynku ropy ma się ukazać w czwartek i zawiera zaktualizowany odczyt prognoz podaży i popytu.

(Raportowanie) Sudarshan Varadhan. Montaż przez Sonali Paul

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *