Ropa osiąga 120 USD, gdy lipcowa podwyżka cen w Arabii Saudyjskiej wyprzedza transakcję OPEC+

Platforma wiertnicza pracuje na obszarze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w basenie permskim w hrabstwie Lea w stanie Nowy Meksyk, USA, 10 lutego 2019 r. REUTERS/Nick Oxford/ Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Arabia Saudyjska podnosi oficjalne ceny dla azjatyckich nabywców
  • OPEC+ prawdopodobnie nie osiągnie celu wzrostu produkcji – JP Morgan
  • Ropa naftowa West Texas Intermediate jest na najwyższym poziomie od początku marca

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy osiągnęły w poniedziałek 120 USD za baryłkę po tym, jak Arabia Saudyjska podniosła lipcowe ceny ropy w związku z wątpliwościami, czy wzrost celu produkcyjnego OPEC+ pomoże złagodzić ograniczenia podaży.

Ropa Brent spadła o 32 centy, czyli 0,3 procent, po 120,04 USD za baryłkę o 0858 GMT, po osiągnięciu najwyższego w ciągu dnia poziomu 121,95 USD.

Kontrakty terminowe na ropę naftową West Texas Intermediate w USA wzrosły o 40 centów, czyli 0,3%, do 119,27 USD za baryłkę, po osiągnięciu najwyższego od trzech miesięcy poziomu 120,99 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Arabia Saudyjska podniosła oficjalną lipcową cenę sprzedaży swojej głównej arabskiej lekkiej ropy naftowej do Azji o 2,10 USD od czerwca do 6,50 USD, co jest najwyższą ceną od maja, kiedy ceny osiągnęły rekordowe poziomy w obawie przed zakłóceniami dostaw z Rosji. Czytaj więcej

Podwyżka cen nastąpiła po podjęciu w zeszłym tygodniu decyzji Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników, zwanej społecznością OPEC+, o zwiększeniu produkcji w lipcu i sierpniu o 648 000 baryłek dziennie, czyli o 50% więcej niż wcześniej planowano.

Podwyższony cel rozprzestrzenił się na wszystkich członków OPEC+, jednak wielu z nich nie ma dużego pola do zwiększenia produkcji, a wśród nich jest Rosja, która boryka się z zachodnimi sankcjami.

READ  Akcje azjatyckie rosły, ponieważ inwestorzy oczekiwali końca podwyżek Fed i bodźca ze strony Chin

„Mając tylko garstkę… uczestników OPEC+ wolnych mocy produkcyjnych, spodziewamy się, że produkcja OPEC+ wzrośnie o około 160 000 baryłek dziennie w lipcu i 170 000 baryłek dziennie w sierpniu” – napisali analitycy JPMorgan w notatce.

Citibank i Barclays podnieśli w poniedziałek swoje prognozy cen na lata 2022 i 2023, mówiąc, że do końca 2022 r. spodziewają się spadku rosyjskiej produkcji i eksportu o 1-1,5 mln baryłek dziennie. Więcej

Osobno pięć osób zaznajomionych z tą sprawą powiedziało Reuterowi, że włoska Eni i hiszpańska Repsol mogą zacząć wysyłać niewielkie ilości wenezuelskiej ropy do Europy już w przyszłym miesiącu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Florence Tan w Singapurze i Sonali Paul w Melbourne. Edytowanie przez Jasona Neely

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *