Rosja gwałtownie podnosi stopy procentowe, gdy sankcje obniżają rubla

Rosyjski bank centralny podwoił w poniedziałek stopy procentowe, starając się ustabilizować rynki finansowe kraju, po bezprecedensowych sankcjach zachodnich, które obniżyły kurs rubla aż o 29 procent.

Bank centralny podniósł swoją kluczową stopę procentową do 20 procent z 9,5% w nagłych przypadkach, aby zrównoważyć ryzyko gwałtownej deprecjacji rubla dla stabilności finansowej i chronić oszczędności Rosjan przed zniszczeniem, według RIA Novosti, własna agencja informacyjna.

Rubel spadł w poniedziałek do prawie 118 wobec dolara amerykańskiego w handlu zagranicznym, według danych Bloomberg, po weekendzie, gdy prezydent Rosji Władimir Putin był Postawił swoje siły nuklearne w stan najwyższej gotowości Stany Zjednoczone i Europa go uwolniły Najsurowsze kary Próbując odizolować kraj od globalnego systemu finansowego.

Bank centralny poinformował również, że w poniedziałek ogłosi, czy akcje wrócą do obrotu po odwołaniu porannej sesji. Krajowy benchmark Moex spadł jak dotąd o około 30 procent w lutym w lokalnej walucie.

Ruchy rynkowe pojawiły się, gdy ukraińskie wojsko poinformowało w poniedziałek, że odparło kolejną noc ataków na Kijów, gdy kolumna wojsk rosyjskich wielokrotnie próbowała szturmować stolicę.

Ukraińskie wojsko poinformowało również, że siły wroga nadal atakują lotniska, systemy obrony przeciwlotniczej, infrastrukturę krytyczną i obszary mieszkalne w całym kraju. Roszczenia wojskowe Rosji i Ukrainy nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

A Norwegia powiedziała we wczesnych wskazówkach, jak zepchnąć Moskwę na obrzeża rynków globalnych w niedzielę Że jego fundusz naftowy o wartości 1,3 biliona dolarów, największy na świecie państwowy fundusz majątkowy, zamrozi swoje inwestycje w rosyjskie aktywa i zacznie zbywać z tego kraju. BP, także brytyjska grupa energetyczna Powiedział Zrezygnuje z 20-proc. udziałów w rosyjskiej państwowej spółce naftowej Rosnieft, którą ma od 2013 roku.

Rubel już mocno uderzył w zeszłym tygodniu, spadając do rekordowo niskiego poziomu w następstwie inwazji i nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone i Europę.

READ  Reddit inwestorzy oczekują do 748 milionów dolarów w ramach planowanej oferty publicznej

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaostrzyli w sobotę te środki karne, celując w rosyjski Bank Centralny, aby uniemożliwić mu korzystanie z międzynarodowych rezerw. Zachodni sojusznicy zgodzili się również na wyłączenie niektórych krajowych pożyczkodawców z systemu przesyłania wiadomości Swift, ważnej części globalnej infrastruktury płatniczej.

Rosjanie ustawiali się w długich kolejkach do wypłaty pieniędzy z bankomatów, ponieważ bankowi centralnemu brakowało jasnego mechanizmu stabilizacji gospodarki i waluty.

Rosyjski Bank Centralny interweniował w zeszłym tygodniu, aby wesprzeć rubla, sprzedając rezerwy walutowe. Ale weekendowe sankcje wobec banku centralnego zagroziły jego możliwości kontynuowania tego wsparcia.

„Mówiąc najprościej, zdolność Rosji do zawierania transakcji z dowolną instytucją finansową na całym świecie byłaby poważnie osłabiona, ponieważ większość międzynarodowych banków w dowolnej jurysdykcji używa SWIFT” – napisał w notatce do klientów George Saravelos, analityk Deutsche Bank.

Saravelos dodał, że oczekuje, iż rynki finansowe odzwierciedlą zwiększone ryzyko dostaw energii, co zmniejszy apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa, a także może doprowadzić do spadku euro.

Rynki finansowe mogą doświadczyć w tym tygodniu pewnego pogorszenia warunków finansowania w związku z niepewnym wpływem zamrożenia aktywów na globalną płynność. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny, Fed i inne banki centralne wkroczą, aby zapewnić silne wsparcie, jeśli zajdzie taka potrzeba, i nie wykluczymy ogłoszeń między posiedzeniami” – powiedział, dodając, że prawdopodobnie pojawi się rubel i inne europejskie waluty rynków wschodzących pod presją.

W piątek agencja ratingowa S&P Global Obniżył rating Rosji do „śmieciowego” Sytuacja, podkreślająca niebezpieczeństwo, że atak militarny na Ukrainę może okazać się jeszcze bardziej szkodliwy dla rynków finansowych tego kraju.

Rosyjski bank centralny próbował w niedzielę uspokoić nerwy rynkowe, mówiąc, że zapewni bankom nieograniczoną płynność. „Rosyjski system bankowy jest stabilny i ma wystarczającą zdolność kapitałową i płynnościową do działania w każdej sytuacji” – powiedziała.

READ  Prezes Mining Capital Coin został oskarżony o prowadzenie piramidy kryptowalut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *