Rosja twierdzi, że nie zaakceptuje ograniczeń cen ropy i przygotowuje się do odwetu

(Reuters) – Kreml powiedział w opublikowanych w sobotę komentarzach, że Rosja „nie zaakceptuje” ograniczenia cen ropy i zastanawia się, jak zareagować na porozumienie między mocarstwami zachodnimi, mające na celu ograniczenie kluczowego źródła finansowania . za swoją wojnę na Ukrainie.

Oficjalna rosyjska agencja informacyjna Tass zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że Moskwa poczyniła przygotowania do deklaracji G7, UE i Australii w piątek.

„Nie zaakceptujemy tego pułapu” – cytuje go agencja informacyjna RIA. Dodał, że Rosja przeprowadzi szybką analizę umowy, a następnie udzieli odpowiedzi – poinformowała agencja informacyjna RIA.

Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​nie będzie zaopatrywać krajów, które stosują pułap paliwowy – stanowisko to potwierdził w sobotę w mediach społecznościowych ambasador Moskwy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Michaił Uljanow.

„Od tego roku Europa będzie żyć bez rosyjskiej ropy” – powiedział.

Pułap cenowy G7 pozwoliłby krajom spoza UE na dalszy import rosyjskiej ropy drogą morską, ale uniemożliwiłby firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługę przesyłek rosyjskiej ropy na całym świecie, chyba że są one sprzedawane za mniej niż 60 USD. Może to skomplikować transport rosyjskiej ropy, której ceny przekraczają pułap, nawet do krajów niebędących stroną porozumienia.

Rosyjska ropa Urals kosztowała w piątek około 67 dolarów za baryłkę.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​ograniczenie przyniosłoby szczególne korzyści krajom o niskich i średnich dochodach, które poniosły ciężar wyższych cen energii i żywności.

„Gospodarka Rosji już się kurczy, a jej budżet coraz bardziej się kurczy, pułap cenowy zostanie natychmiast odcięty od najważniejszego źródła dochodów (prezydenta Władimira) Putina” – powiedziała Yellen w oświadczeniu.

Rosyjska ambasada w Stanach Zjednoczonych w uwagach opublikowanych na Telegramie skrytykowała to, co nazwała „niebezpiecznym” posunięciem Zachodu, i powiedziała, że ​​Moskwa będzie nadal szukać nabywców na swoją ropę.

READ  Kanadyjskie śledztwo w sprawie zarzutów ingerencji w wybory w Chinach zostało wykluczone

„Takie kroki nieuchronnie doprowadzą do zwiększonej niepewności i wyższych kosztów dla konsumentów surowców” – dodała.

„Niezależnie od obecnego flirtu z niebezpiecznym i nielegalnym instrumentem, jesteśmy przekonani, że rosyjska ropa będzie nadal poszukiwana”.

Napisane przez Marka Trevelyana. Pod redakcją Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *