Rosja wskazuje na zmniejszone cele wojenne, Ukraińcy zbliżają się do Kijowa

  • Od tygodni wojska rosyjskie stoją u bram Kijowa
  • Prośba o ocenę reakcji uchodźców w Polsce
  • Chiński Sinopec przestaje rozmawiać o inwestycjach

BUSHA/Lwów, Ukraina (Reuters) – Moskwa zasygnalizowała w piątek, że ograniczyła swoje ambicje na Ukrainie, by skoncentrować się na terytorium zajmowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów, gdy siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę w celu odzyskania miast na obrzeżach stolicy. Kijów.

Jako pierwszy poważny sygnał, że zachodnie sankcje nałożone na Moskwę wpływają na inwestycje z Chin, źródła podają, że państwowa Grupa Sinopec, największa rafineria w Azji, wstrzymała rozmowy na temat inwestycji petrochemicznej i projektu marketingu rosyjskiego gazu. Czytaj więcej

W ciągu miesiąca, który minął od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, siłom rosyjskim nie udało się zdobyć żadnego większego miasta. Ich atak spotkał się z ostrym oporem sił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zatrzymał się u bram Kijowa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zamiast tego Rosjanie bombardują i odgradzają miasta, wyrzucając śmieci na tereny mieszkalne i wyrzucając z domów około jednej czwartej 44 milionów mieszkańców Ukrainy.

Ponad 3,7 mln z nich uciekło za granicę, z czego połowa do Polski, którą w piątek odwiedził prezydent USA Joe Biden.

Linie bojowe pod Kijowem zostały zamrożone na kilka tygodni z dwoma głównymi rosyjskimi kolumnami pancernymi przyklejonymi na północny zachód i wschód od stolicy. Raport brytyjskiego wywiadu opisał ukraiński kontratak, który zepchnął Rosjan z powrotem na wschód.

W raporcie stwierdzono, że „ukraińskie kontrataki i wycofanie się sił rosyjskich z wydłużonych linii zaopatrzenia pozwoliły Ukrainie na ponowne zajęcie miast i pozycji obronnych aż do 35 km na wschód od Kijowa”. Wielka Brytania zapewniła Ukrainie broń i szkolenie wojskowe.

W komunikacie, który wydawał się wskazywać na ograniczone cele, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pierwsza faza operacji została w większości zakończona i że teraz skupi się na „wyzwoleniu” separatystycznego wschodniego Donbasu. Czytaj więcej

READ  Co zaskakujące, nowym brytyjskim premierem jest Ameryka

„Potencjał bojowy Sił Zbrojnych Ukrainy został znacznie zmniejszony, co pozwala skoncentrować nasze główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu, jakim jest wyzwolenie Donbasu” – powiedział Siergiej Rudskoj, szef rosyjskiego Sztabu Generalnego. Dyrekcja Operacyjna.

„Nieprzygotowane siły”

Starsze źródło dyplomatyczne w Moskwie określiło to ogłoszenie jako możliwe preludium do obniżenia cen.

„Ich cele wojenne są znacznie szersze niż w Donbasie, a ich siły zostały podzielone ze słabo skoordynowanymi atakami na wielu frontach przez nieprzygotowane siły”, powiedział źródło. Czytaj więcej

Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że ​​od czasu inwazji na Ukrainie zginęło 1081 cywilów, a 1707 zostało rannych, dodając, że realna liczba ofiar była prawdopodobnie wyższa.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że 1351 rosyjskich żołnierzy zabiło 3825 rannych, podała agencja Interfax. Ukraina twierdzi, że zginęło 15 000 rosyjskich żołnierzy.

Wołodymyr Borisenko, burmistrz Boryspola, wschodniego przedmieścia Kijowa, gdzie znajduje się główne lotnisko Kijowa, powiedział, że 20 000 cywilów ewakuowało się z tego obszaru, odpowiadając na wezwanie do ewakuacji z tego obszaru, aby siły ukraińskie mogły kontratakować. Powiedział, że siły ukraińskie odbiły dzień wcześniej pobliską wioskę i poszły naprzód, ale zatrzymały się, aby uniknąć zagrożenia dla ludności cywilnej.

Na drugim głównym froncie pod Kijowem, na północny zachód od stolicy, siły ukraińskie próbują otoczyć siły rosyjskie na przedmieściach Irpin, Bucha i Hostomil, które zostały obrócone w gruzy w wyniku ciężkich walk.

W miejscowości Bosza, 25 kilometrów (15 mil) na północny zachód od Kijowa, niewielka grupa sił ukraińskich uzbrojonych w pociski przeciwpancerne kopała okopy. Andrey powiedział Reuterowi, że został zwerbowany, gdy tylko rozpoczęła się inwazja.

READ  Ukraińscy urzędnicy publikują nowe wideo z wnętrza reaktora jądrowego w Zaporożu po ataku

„Poprosiłem żonę, aby trzymała dzieci i ukryła się w piwnicy, po czym udałem się do centrum rekrutacyjnego i natychmiast dołączyłem do mojej jednostki” – powiedział.

Moskwa określa swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie i „zdyskredytowanie” Ukrainy. Ukraina i Zachód twierdzą, że Putin rozpoczął nieuzasadnioną wojnę agresywną.

Nie mogąc zdobyć miast, Rosja zbombardowała je artylerią i nalotami lotniczymi.

Największym ciosem był wschodni port Mariupol, 400-tysięczne miasto. Jest to największe kontrolowane przez Ukraińców miasto w regionie, którego odstąpienie od separatystów domaga się Rosja.

Nadal uważa się, że dziesiątki tysięcy ludzi wciąż są uwięzione i mają niewielki dostęp do żywności, elektryczności czy ogrzewania, a miasto wokół nich obróciło się w ruinę.

Kompleksowe raporty

Rada miejska Mariupola najpierw oszacowała liczbę zabitych podczas bombardowania głównego teatru 16 marca, mówiąc, że świadkowie powiedzieli teraz, że zginęło 300 osób spośród setek setek, które schroniły się w piwnicy. Rosja zaprzecza winy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​bada doniesienia o masowych grobach w Mariupolu, w tym jednego z co najmniej 200 ciałami.

Niszczycielskim bombardowaniom poddano również miasta Czernihów, Charków i Sumy na wschodzie. Gubernator Czernihowa powiedział, że siły rosyjskie skutecznie otoczyły.

W Charkowie urzędnicy powiedzieli, że sześć osób zginęło w zamachu bombowym na punkt dystrybucji pomocy. Klip wideo pokazał eksplozję uderzającą w parking, z dziesiątkami ludzi w kolejce. Reuters był w stanie potwierdzić, że film został nakręcony przed supermarketem w Charkowie.

Sankcje Zachodu odizolowały Rosję od światowego handlu w stopniu, jakiego nigdy wcześniej nie widziano w tak dużej gospodarce. Rosja ostrzegła, że ​​fakturowanie w rublach za eksport gazu ziemnego do silnie zależnej Europy może być oddalone o zaledwie kilka dni, pozostawiając nabywców zastanawiających się, jak zdobyć tę walutę. Czytaj więcej

READ  Aktualizacje na żywo: Ukraina wycofuje się z Siewierodoniecka

Chiny są największym mocarstwem, które nie potępiło rosyjskiej inwazji i wielokrotnie wyrażało swój sprzeciw wobec sankcji.

Raport Reutersa, w którym stwierdzono, że Sinopec zawiesił dyskusje na temat inwestycji o wartości potencjalnie 500 milionów dolarów, był pierwszą konkretną wskazówką, że sankcje ingerują w handel między Moskwą a Pekinem.

Pekin nalegał, by utrzymał kontakty handlowe. Ale za kulisami chińskie firmy naciskają na zachowanie ostrożności.

„Firmy będą ściśle przestrzegać polityki zagranicznej Pekinu w tym kryzysie”, powiedział dyrektor chińskiego państwowego koncernu naftowego. „Nie ma absolutnie żadnej możliwości podejmowania przez firmy jakichkolwiek inicjatyw dotyczących nowych inwestycji”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacje z Reuters w Mariupolu, Natalii Zenets we Lwowie i biur Reuters na całym świecie.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *