UE zawarła umowę gazową ze Stanami Zjednoczonymi, starając się zmniejszyć swoją zależność od Rosji

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyn podają sobie ręce po rozmowie o taryfach na stal i aluminium po jednej ze stron szczytu G20 w Rzymie we Włoszech 31 października 2021 r.

Kevin Lamarck | Reuters

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że będą współpracować z międzynarodowymi partnerami w celu dostarczenia w tym roku co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego do Europy, kończąc zależność Rosji od eksportu energii po inwazji Kremla na Ukrainę.

Oczekuje się, że te dodatkowe poziomy LNG będą dalej rosnąć, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Wiąże się to z dużymi obawami, że kraje będące importerami energii będą nadal sprawować prezydencję Władimir PutinSkrzynia wojenna z codziennymi przychodami z ropy i gazu.

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosili utworzenie wspólnej grupy roboczej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Unii Europejskiej.

Grupie zadaniowej ds. ochrony energii będzie przewodniczył przedstawiciel Białego Domu i Komisji Europejskiej, władzy wykonawczej Unii Europejskiej.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska stwierdziły, że podstawowymi celami misji jest dywersyfikacja dostaw LNG i zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny do celów klimatycznych.

Inicjatywa będzie wymagać nowych obiektów do importu LNG, zwłaszcza że UE dąży do zwiększenia zapotrzebowania na dostawy gazu z USA.

Biały Dom zapowiedział, że UE będzie działać na rzecz zaspokojenia zapotrzebowania na około 50 miliardów metrów sześciennych dodatkowego amerykańskiego LNG rocznie co najmniej do 2030 roku. Dodał, że jest „spójny z naszymi wspólnymi celami zerowymi netto”.

„Będzie to również zrobione w świetle faktu, że ceny muszą odzwierciedlać długoterminowe podstawy rynku oraz stabilność podaży i popytu” – powiedział Stany Zjednoczone.

Rosyjska energia jest dla Moskwy głównym źródłem dochodów i wpływów politycznych.

READ  Samolot Japan Airlines zderzył się z samolotem ratunkowym na lotnisku Haneda w Tokio i stanął w płomieniach.

W rzeczywistości UE otrzymuje obecnie około 40% swojego gazu rosyjskimi rurociągami, a wiele z nich przechodzi przez Ukrainę.

Były dochody z rosyjskiej ropy i gazu Widział Kreml odpowiada za około 43% budżetu federalnego w latach 2011-2020, co pokazuje, jak ważne dla rosyjskiego rządu są paliwa kopalne.

Wojna Rosji z Ukrainą zbiegła się w czasie z gwałtownymi wzrostami cen węgla, ropy i gazu, ponieważ kraje walczyły o przekierowanie rosyjskich zasobów energetycznych.

W następstwie kryzysu na Ukrainie pilna potrzeba dalszego pogłębiania zależności ludzkości od paliw kopalnych wywołała surowe ostrzeżenie ze strony sekretarza ONZ – generała Antonio Guterresa.

„Kraje konsumują tak dużo z powodu bezpośredniej luki w dostawach paliw kopalnych, że albo ignorują politykę ograniczania zużycia paliw kopalnych, albo obniżają limit”, powiedział Guterres na początku tego tygodnia. „To jest szaleństwo: uzależnienie od paliw kopalnych jest wzajemnie potwierdzonym zniszczeniem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *