Ajodhja: Modi uroczyście otworzył świątynię Ram przed wyborami w Indiach

AYODYA, Indie (AP) – W poniedziałek zainaugurowano inaugurację premiera Indii Narendry Modi Kontrowersyjna świątynia hinduska Zbudowany na ruinach historycznego meczetu w północnym mieście Ajodhja, stanowił ważne hinduistyczne przyrzeczenie nacjonalistyczne, że jego partia rządząca ma nadzieję zapewnić mu trzecią kadencję z rzędu w nadchodzących wyborach.

Świątynia, która jest wciąż w budowie, poświęcona jest Panu Ramie hinduizmu i spełnia wieloletnie zapotrzebowanie milionów Hindusów oddających cześć czcigodnemu bóstwu. Partia Modiego i inne hinduskie grupy nacjonalistyczne uwzględniły to żądanie i przedstawiły świątynię jako kluczową dla swojej wizji przywrócenia hinduskiej dumy, która ich zdaniem została przyćmiona przez stulecia rządów Mogołów i brytyjskiego kolonializmu.

Ubrany w tradycyjną kurtę Modi przewodniczył odsłonięciu, podczas gdy hinduscy kapłani skandowali kirtany w wewnętrznym sanktuarium świątyni, gdzie w zeszłym tygodniu zainstalowano kamienną rzeźbę o wysokości 1,3 metra (4,3 stopy). Aby uczcić otwarcie świątyni, kapłan zadął w konchę, a Modi umieścił kwiat lotosu przed bożkiem z czarnego kamienia, ozdobiony misternymi złotymi ozdobami i niosący złoty łuk i strzały. Następnie oddał pokłon bożkowi.

Miliony Hindusów oglądało ceremonię w telewizji, a kanały informacyjne bez przerwy relacjonowały to wydarzenie i przedstawiały je jako widowisko religijne.

Pracownicy dekorują kwiatami świątynię poświęconą hinduistycznemu bogu Ramie, dzień przed otwarciem świątyni w Ajodhji w Indiach, niedziela, 21 stycznia 2024 r. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

„Rozpoczyna się raj (panowanie) Ramy” – czytamy w nagłówku wiadomości telewizyjnych. Rama Rajyam to sanskryckie wyrażenie oznaczające w hinduizmie sprawiedliwą i etyczną administrację, ale jest używane przez hinduskich nacjonalistów w odniesieniu do dominacji Hindusów w oficjalnie świeckich Indiach.

W procesji, podczas której wojskowy helikopter obsypał kwiatami wielki ekran przed świątynią, wzięło udział około 7500 osób, w tym biznesmeni, politycy i gwiazdy filmowe.

Modi jest twarzą bezprecedensowego i bezlitosnego związku religii i polityki w Indiach. Przed otwarciem świątyni Rama nadał ton, odwiedzając przez 11 dni liczne świątynie w ramach hinduskich rytuałów religijnych.

READ  Po 5 latach przerwy Obama wrócił do Białego Domu

Analitycy i krytycy obserwują poniedziałkową ceremonię Rozpoczyna się kampania wyborcza Modiego, był zagorzałym hinduskim nacjonalistą i jednym z najwybitniejszych przywódców Indii, który podczas swoich 10-letnich rządów dążył do przekształcenia kraju ze świeckiej demokracji w państwo wyraźnie hinduskie. Mówią, że ekstrawagancja państwa pokazuje, jak daleko zatarła się granica między religią a państwem pod rządami Modiego.

„Premierowie przed Modim także odwiedzali świątynie i inne miejsca kultu, ale udali się tam jako wielbiciele. Po raz pierwszy jedzie tam jako rytualista” – powiedział Nilanjan Mukhopadhyay, znawca hinduskiego nacjonalizmu i autor książki o Modim.

Oczekuje się, że sanktuarium, jedno z najbardziej niespokojnych miejsc kultu religijnego w Indiach, zwiększy szanse Modiego na trzecią kadencję z rzędu, grając na uczuciach religijnych Hindusów, którzy stanowią 80% 1,4 miliarda populacji Indii.

Helikoptery indyjskich sił powietrznych obsypują płatkami kwiatów świątynię poświęconą hinduskiemu bogu Ramie przed jej wielkim otwarciem w Ajodhji w Indiach, niedziela, 21 stycznia 2024 r.  (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Helikoptery indyjskich sił powietrznych obsypują płatkami kwiatów świątynię poświęconą hinduskiemu bogu Ramie przed jej wielkim otwarciem w Ajodhji w Indiach, niedziela, 21 stycznia 2024 r. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Ajodhja była kiedyś pełna ciasno upakowanych domów i straganów Wykonano misterną dekorację Aż do ceremonii otwarcia świątyni. Wąskie drogi zamieniono w czteropasmowy szlak pielgrzymkowy prowadzący do świątyni, turyści gromadzą się na nowym lotnisku i rozległym dworcu kolejowym, a główne sieci hotelowe budują nowe obiekty.

Radosni wielbiciele z całego kraju przybywają, aby świętować otwarcie, a grupy tańczą do hymnów religijnych rozbrzmiewających z głośników wzdłuż usianych kwiatami dróg. Ogromne wycięcia przedstawiające Pana Ramę i billboardy przedstawiające Modiego są wszechobecne w całej Ajodhji, gdzie granice zostały uszczelnione, aby uniemożliwić wjazd większej liczbie osób. Zaangażowano około 20 000 pracowników ochrony i ponad 10 000 kamer bezpieczeństwa.

Wielu hinduskich obywateli tego kraju zapamięta ten moment jako ważny i historyczny.

„Jestem tutaj, aby oglądać historię rozgrywającą się na naszych oczach. Przez stulecia historia Pana Ramy rezonowała w sercach milionów” – powiedział Harish Joshi, który przybył do Ajodhji ze stanu Uttarakhand cztery dni przed festiwalem.

READ  Narrator: Za 100 dni wojna rosyjsko-ukraińska w liczbach

Zbudowana kosztem 217 milionów dolarów i zajmująca powierzchnię prawie 3 hektarów (7,4 akra) świątynia znajduje się na szczycie ruin XVI-wiecznego Babri Masjid, który został zrównany z ziemią przez hinduski tłum w 1992 roku. Ruiny świątyni oznaczające miejsce narodzin Pana Ramy.

Strażnik stoi na straży przed sanctum sanctorum świątyni poświęconej hinduskiemu bogu Ramie w Ajodhji w Indiach, niedziela, 21 stycznia 2024 r.  (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Strażnik stoi na straży przed sanctum sanctorum świątyni poświęconej hinduskiemu bogu Ramie w Ajodhji w Indiach, niedziela, 21 stycznia 2024 r. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Miejsce to od dawna stanowi punkt zapalny na tle religijnym dla obu społeczności, a zburzenie meczetu wywołało krwawe zamieszki w całych Indiach, w których zginęło 2000 osób, głównie muzułmanów.

Spór zakończył się w 2019 roku W kontrowersyjnym orzeczeniu indyjski Sąd Najwyższy stwierdził, że zniszczenie meczetu stanowi „rażące naruszenie” prawa, ale przyznał to miejsce Hindusom, a inne ziemie oddał muzułmanom.

Ta pełna napięć historia wciąż pozostaje otwartą raną dla wielu muzułmanów, którzy postrzegają budynek świątyni jako dowód polityki Modiego skupiającej się przede wszystkim na hinduizmie.

Urzędnicy twierdzą, że trzypoziomowa świątynia wykonana z różowego piaskowca zostanie otwarta dla zwiedzających po festiwalu i spodziewają się, że będzie ją odwiedzać codziennie 100 000 wiernych. Konstruktorzy wciąż pracują nad ukończeniem 46 wyszukanych drzwi i misternych rzeźb ściennych.

Inauguracja stała się ważnym wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim.

Rząd Modiego zaplanował pokazy na żywo w całym kraju, a nawet pokazał je w kinach w niektórych miastach, oferujących bezpłatny popcorn. Pracownicy partii rządzącej chodzili od drzwi do drzwi, rozdając flagi religijne, a Modi zachęcał ludzi do świętowania, zapalając lampy w domach i lokalnych świątyniach. W poniedziałek urzędy rządowe były zamknięte na pół dnia, a kilka stanów ogłosiło święta państwowe. Nawet giełdy i rynki pieniężne były tego dnia zamknięte.

Ale nie wszyscy są szczęśliwi. Cztery prominentne hinduskie władze religijne odmówiły przybycia, twierdząc, że poświęcenie niedokończonej świątyni jest sprzeczne z pismami hinduskimi. Niektórzy czołowi przywódcy głównej indyjskiej opozycyjnej partii Kongresowej również bojkotują to wydarzenie, a wielu ustawodawców opozycji oskarża Modiego o wykorzystywanie świątyni do zdobywania punktów politycznych.

READ  Bliscy przyjaciele Reese Witherspoon i Jima Totha uważają, że niespodziewany rozwód pary jest spowodowany dramatyczną zmianą stylu życia.

___

Relacja Salik i Pati z New Delhi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *