Elon Musk odwiedza Auschwitz po wrzasku wywołanym antysemickimi wiadomościami na pokładzie statku X

KRAKÓW, Polska — KRAKÓW, Polska (AP) — Elon Musk oskarżony o dopuszczenie antysemickich wiadomości na swojej platformie mediów społecznościowych: „W twoim sercu więcej, gdy zobaczysz ją osobiście”.

Przyznał, że do niedawna był „naiwny”, jeśli chodzi o skalę antysemityzmu, twierdząc, że dzieje się tak dlatego, że większość jego przyjaciół była Żydami, a on miał z nim niewielki kontakt w swoim życiu.

„W kręgach, w których się poruszam, prawie nie widzę antysemityzmu” – powiedział Musk na konferencji w rozmowie z prezenterem Daily Wire Benem Shapiro. „I wiesz, jest taki stary dowcip: „Mam takiego żydowskiego przyjaciela”. ” „Nie, mam około dwóch trzecich moich przyjaciół, którzy są Żydami. Mam dwa razy więcej żydowskich przyjaciół niż moich nieżydowskich przyjaciół. Jestem Żydem z urodzenia i jestem Żydem z aspiracji”.

Bronił swojego

„Nadrzędnym celem Platformy X jest bycie najlepszym źródłem prawdy na świecie” – powiedział. „Silne dążenie do prawdy jest celem X i umożliwienie ludziom mówienia tego, co chcą powiedzieć, nawet jeśli jest to kontrowersyjne, pod warunkiem, że nie łamie to prawa”.

Miliarder spotkał się z oskarżeniami ze strony Ligi Przeciwko Zniesławieniom, prominentnej żydowskiej organizacji praw obywatelskich, a także innych osób o tolerowanie antysemickich wiadomości na platformie, wcześniej znanej jako Twitter, od momentu jej zakupu w 2022 roku.

W listopadzie wywołał zamieszanie, także w Białym Domu, kiedy odpowiedział użytkownikowi X, który oskarżył Żydów o nienawiść do białych i zadeklarował obojętność na antysemityzm, zamieszczając post: „Powiedziałem prawdę”. Później przeprosił za komentarz, nazywając go „najgłupszym” postem, jaki kiedykolwiek napisał.

Kilka dużych marek, w tym Disney i IBM, przestało wyświetlać reklamy na platformie w zeszłym roku po tym, jak liberalna grupa medialna Media Matters stwierdziła, że ​​ich reklamy pojawiają się obok treści pronazistowskich i postów białych nacjonalistów. Od tego czasu X Corp złożyło pozew przeciwko Media Matters, twierdząc, że organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie skomponowała raport, „aby wypędzić reklamodawców z platformy i zniszczyć X Corp”.

READ  Rosja oskarża Stany Zjednoczone o dostarczanie Ukrainie „starej” broni

Musk odwiedził teren Auschwitz-Birkenau ze swoim 3-letnim synem i innymi osobami, w tym Shapiro oraz założycielem i prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Żydów, rabinem Menachemem Margolinem. Teren w pobliżu miasta Oświęcim na południu Polski jest ogrodzony drutem kolczastym. Drewniane baraki więźniarskie i ruiny komór gazowych do dziś stanowią dowód zbrodni hitlerowskich. Znajduje się tu także pomnik ofiar, przy którym co roku odbywają się uroczystości upamiętniające.

„To bardzo poruszające, bardzo smutne i bardzo tragiczne, że ludzie mogli zrobić to innym ludziom” – powiedział Musk o wizycie. „Jestem studentem historii, więc widziałem zdjęcia i filmy, ale… kiedy widzisz to osobiście, uderza cię to w serce”.

Musk miał przyjechać we wtorek i wziąć udział w nabożeństwie żałobnym wraz z politykami obecnymi na konferencji EJA w Krakowie, ale zamiast tego w poniedziałek pojawił się w nazistowskim obozie zagłady.

„Ze względu na problemy związane z harmonogramem, zanim Elon Musk przybył na konferencję Europejskiego Stowarzyszenia Żydów, wziął udział w prywatnej wizycie w Auschwitz-Birkenau z przewodniczącym EJA rabinem Menachemem Margolinem, Benem Shapiro i ocalałym z Holokaustu Gidonem Lev. Musk złożył wieniec” – podała EJA. w e-mailu Kwiaty na Ścianie Śmierci oraz wziął udział w krótkim nabożeństwie żałobnym i nabożeństwie pod Pomnikiem Birkenau.”

Oliver Bradley, doradca ds. mediów EJA, powiedział, że kilka miesięcy temu organizacja „rzuciła wyzwanie” Muskowi, aby przyjechał do Auschwitz podczas konferencji Zoom na temat antysemityzmu w mediach społecznościowych.

„Musk wzruszył ramionami na sugestię, że znał już historię Holokaustu… tak jakby wizyta nie była przejmującym przeżyciem” – powiedział Bradley.

Jednak Margolinowi, prezesowi EJA, „udało się przekonać Muska o konieczności doświadczenia miejsca ludobójstwa, aby zacząć naprawdę rozumieć wymiary Holokaustu” – powiedział Bradley.

X, platforma mediów społecznościowych kupiona przez Muska, gdy była znana jako Twitter, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz na temat jego podróży, wysyłając automatyczną wiadomość o treści: „Teraz zajęty, sprawdź później”. SpaceX, firma zajmująca się rakietami Muska, również nie odpowiedziała na e-maile z prośbami o komentarz.

READ  Cztery osoby zginęły w lawinie we francuskich Alpach

Konferencja EJA na temat wzrostu antysemityzmu odbyła się w Krakowie przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście przypadającym 27 stycznia.

Podczas II wojny światowej naziści i ich zwolennicy zamordowali w Auschwitz ponad 1,1 miliona ludzi. Większość zabitych stanowili Żydzi, ale ofiarami byli także Polacy, Cyganie, jeńcy radzieccy i nie tylko. W sumie w czasie Holokaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów. Kiedy Sowieci wyzwolili obóz, znaleźli około 7 000 ocalałych.

Musk powiedział, że gdyby w czasie II wojny światowej istniały media społecznościowe, Holokaustu nie dałoby się ukryć, a życie dałoby się uratować.

___

Kelvin Chan przyczynił się do powstania tego raportu z Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *