Rosja zawetuje środki bezpieczeństwa ONZ wobec Ukrainy, Chiny ignorują

Organizacja Narodów Zjednoczonych, 25 lutego (Reuters) – Rosja zawetowała w piątek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą inwazję Moskwy na Ukrainę, podczas gdy Chiny wycofały się z głosowania, mówiąc, że narody zachodnie postrzegają ten krok jako zwycięstwo pokazujące międzynarodową izolację Rosji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie również wstrzymały się od głosu nad tekstem wyprodukowanym w USA. Pozostałych 11 członków rady głosowało za. Obecnie projekt rezolucji składa się z 193-członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Kilka tygodni po tym, jak Pekin i Moskwa ogłosiły sojusz „bez ograniczeń”, Chiny zbojkotowały konflikt o Ukrainę i Tajwan, zobowiązując się do wzajemnego wspierania się i dalszej współpracy z Zachodem. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Jesteśmy zjednoczeni za Ukrainą i jej mieszkańcami, pomimo tego, że nieodpowiedzialny i nieodpowiedzialny stały członek Rady Bezpieczeństwa nadużywa swojej władzy do atakowania sąsiednich krajów i destabilizowania ONZ i naszej międzynarodowej społeczności” – powiedziała ambasador USA Linda Thomas-Greenfield po tym, jak Rosja wykorzystała swoje weta. . .

Dyplomaci powiedzieli, że głosowanie ONZ spóźniło się o dwie godziny na rozmowy w ostatniej chwili między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami o wygraniu referendum w Chinach. Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Francja i Wielka Brytania przystąpiły do ​​ONZ. Rada Bezpieczeństwa ma prawo weta.

W swojej rezolucji Rada złagodziła swój język, mówiąc, że „ubolewa” z powodu „agresji” Rosji na Ukrainę, usuwając jednocześnie wzmiankę w rozdziale 7 o sankcjach i uznaniu władzy. Notatka o „Prezydencie”.

Prezydent Rosji Władimir Putin napada na Ukrainę, ONZ Rada Bezpieczeństwa w środę starała się złagodzić napięcia w Nowym Jorku, które narastały od tygodni. Czytaj więcej

„Nie popełnij błędu. Rosja jest izolowana. Nie ma poparcia dla inwazji na Ukrainę” – powiedziała po głosowaniu Barbara Woodward, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ.

READ  Bostoński ojciec został usunięty z listy operacji przeszczepu serca, ponieważ stan szczepionki „bardzo, bardzo szybko” psuje się, mówi rodzina

Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywał Rosję do „natychmiastowego zawieszenia swoich sił przeciwko Ukrainie” oraz „natychmiastowego, pełnego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych z uznanej przez społeczność międzynarodową granicy z Ukrainą”.

W projekcie wezwano także do cofnięcia uznania przez Rosję dwóch separatystycznych krajów wschodniej Ukrainy za niepodległe państwa.

„To niefortunne, że droga dyplomatyczna została porzucona. Musimy do niej wrócić. Z tych powodów Indie zignorowały tę rezolucję” – powiedział Izbie ambasador Indii DS Thirumurthy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Michaela Nicholsa i Humeria Pamuk Edycja autorstwa Chrisa Reese i Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *