Producenci samochodów wstrzymali produkcję po rosyjskiej inwazji, a inne firmy też przepychają się

25 lutego (Reuters) – Kilka firm, w tym producent samochodów Volkswagen, jest (VOWG_p.DE) Królikarnia (RENA.PA) Firma Nokian Tyres do produkcji opon (OPONY.HE)W piątek przedstawił plany zamknięcia lub przekształcenia działalności produkcyjnej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po inwazji na początku tego tygodnia, rosyjskie siły naciskały w piątek, gdy pociski uderzyły w Kijów, a władze poinformowały, że przygotowują się do ofensywy mającej na celu obalenie rządu. Czytaj więcej

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek szerokie ograniczenia eksportowe wobec Rosji, utrudniając jej dostęp do globalnego eksportu towarów, od komercyjnej elektroniki i komputerów po półprzewodniki i części do samolotów. Może to prowadzić do zmiany planów produkcyjnych lub poszukiwania alternatywnych linii dostaw. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Inwazja była czynnikiem, w którym firmy konsultingowe JD Power i LMC Automotive obniżyły swoją prognozę globalnej sprzedaży nowych samochodów na 2022 r. o 400 000 pojazdów do 85,8 miliona sztuk. Branża motoryzacyjna już wtedy borykała się z niedoborem samochodów z powodu światowego niedoboru półprzewodników. Czytaj więcej

„I tak już napięta podaż samochodów i wysokie ceny na całym świecie będą pod dodatkową presją ze względu na intensywność i czas trwania konfliktu na Ukrainie” – powiedział Jeff Schuster, szef globalnego prognozowania pojazdów w LMC.

„Prawdopodobnie wyższe ceny ropy naftowej i aluminium wpłyną na chęć i zdolność konsumentów do kupowania samochodów, nawet jeśli stan zapasów ulegnie poprawie” – dodał. „Dokonaliśmy znacznego zmniejszenia oczekiwań wobec Ukrainy i Rosji ze względu na eskalację konfliktu między tymi dwoma krajami i implikacje związane z sankcjami wobec Rosji” – dodał.

Konflikt może spowodować wzrost cen ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę, co zwiększy presję inflacyjną na europejskich i amerykańskich konsumentów, powiedział Colin Langan, analityk z Wells Fargo w notatce badawczej. Powiedział, że podczas gdy konsumenci są skłonni płacić ceny wyższe od ceny rynkowej za nowe samochody, utrzymujące się wysokie ceny gazu mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na ożywienie gospodarcze.

READ  Fed Powell rozwiewa obawy związane z recesją, odmawiając podniesienia stóp procentowych o 75 punktów bazowych

Niemiecki Volkswagen zapowiedział, że wstrzyma na kilka dni produkcję w dwóch niemieckich zakładach po opóźnieniu w produkcji części na Ukrainie. Czytaj więcej

Francuskie Renault zapowiedziało, że w przyszłym tygodniu zawiesi niektóre operacje w montowniach samochodów w Rosji z powodu wąskich gardeł logistycznych spowodowanych brakiem części zamiennych. Nie sprecyzowała, czy konflikt miał wpływ na jej łańcuch dostaw, ale rzeczniczka powiedziała, że ​​środek ten był wynikiem wzmocnienia granicy między Rosją a sąsiednimi krajami, przez które przewożone są części. Czytaj więcej

Według Citibanku producent samochodów należy do zachodnich firm z największą ekspozycją na Rosję, zarabiając 8% swoich podstawowych dochodów.

„Przestoje są spowodowane głównie zaostrzeniem kontroli granicznych w krajach tranzytowych i przymusową koniecznością zmiany szeregu istniejących tras logistycznych” – powiedział rosyjski oddział firmy, nie wymieniając kraju.

Rosyjski producent samochodów AvtoVAZ (AVAZI_p.MM)Kontrolowana przez Renault firma poinformowała również, że w poniedziałek może zawiesić na jeden dzień niektóre linie montażowe w zakładzie w centralnej Rosji z powodu trwającego globalnego niedoboru komponentów elektronicznych. Avtovaz również nie wspomniał o inwazji w swoim oświadczeniu. Czytaj więcej

Fiński producent opon Nokian poinformował, że przenosi produkcję niektórych głównych linii produkcyjnych z Rosji do Finlandii i Stanów Zjednoczonych, aby przygotować się na ewentualne dalsze sankcje po inwazji. Czytaj więcej

Zarządzanie zaburzeniami

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy amerykański producent części samochodowych zastąpił wielkoseryjne części z Ukrainy na rzecz produktów produkowanych w mniejszych ilościach, „więc mamy lepszą pozycję do zarządzania awariami” – powiedział w czwartek dyrektor generalny Aptiv Kevin Clark. Czytaj więcej

Japońska firma Sumitomo Electric Industries, która zatrudnia na Ukrainie około 6000 osób do produkcji przewodów, poinformowała, że ​​zawiesiła działalność w swoich tamtejszych zakładach i rozmawia z klientami na temat możliwości zastąpienia dostaw z innych miejsc. Czytaj więcej

Ford Motor Company (Fn) Ma 50% joint venture w Ford Sollers, który według strony internetowej Forda ma trzy zakłady montażowe w Rosji. Ford powiedział w oświadczeniu, że jest „głęboko zaniepokojony” sytuacją i „zarządza wszelkimi skutkami” na swoją działalność w czasie rzeczywistym.

READ  Akcje, S&P 500, Bear Market News: Aktualizacje na żywo

Amerykański producent samochodów powiedział również, że będzie przestrzegać wszelkich przepisów związanych z sankcjami handlowymi, ale odmówił dyskusji, czy dotyczyły one zakładów Sollers.

Podczas gdy francuski producent części samochodowych Valeo (VLOF.PA) Powiedział, że bezpośredni wpływ na firmę jest minimalny, a inwazja może zmniejszyć wielkość produkcji przemysłu i podnieść ceny energii lub surowców.

Dla producentów samochodów jeden z koncernów w łańcuchu dostaw stworzony przez konflikt na Ukrainie koncentruje się na metalach palladu, platyny i rodu stosowanych w katalizatorach do myjek wydechowych.

Rosja produkuje około 38% światowego palladu, z wyłączeniem materiałów pochodzących z recyklingu, powiedział Mark Wakefield, współprzewodniczący globalnej firmy konsultingowej AlixPartners, specjalizującej się w branży motoryzacyjnej.

„Trudno wyobrazić sobie globalną firmę motoryzacyjną, w której pallad nie pochodzi z Rosji” – powiedział.

Wakefield powiedział, że producenci samochodów nie powinni zmagać się z natychmiastowym niedoborem palladu, ponieważ w Londynie znajdują się zapasy tego metalu. Jest „sześć miesięcy podróży, zanim pallad znajdzie się w samochodzie” – powiedział.

Wakefield powiedział, że ceny aluminium rosły przed konfliktem na Ukrainie. Odcięcie dostaw rosyjskiego aluminium zwiększy presję kosztową na producentów samochodów.

Nippon Steel, największy japoński producent stali, powiedział w piątek, że zapewni substytuty surowców, które kupuje z Rosji i Ukrainy w przypadku jakichkolwiek zakłóceń w dostawach.

Nippon Steel kupuje 14% swoich granulek rudy żelaza, które są małymi granulkami proszku rudy żelaza używanego do produkcji stali, z tych krajów. Urzędnicy powiedzieli, że przeniósł źródła do Brazylii i Australii, a wpływ powinien być minimalny.

Producent sprzętu rolniczego Deere & Co (legowisko) W piątek poinformował, że w ramach ostrożności zamknął swoje biuro na Ukrainie w ostatnich tygodniach. Na Ukrainie zatrudnia około 40 osób.

Tymczasem Rosja poinformowała, że ​​częściowo ogranicza dostęp do Meta Platforms Inc (FB.O) Facebook oskarżył ją o „cenzurowanie” rosyjskich mediów. Czytaj więcej

READ  Wyłącznie: za wyzwaniem ustawodawców UE, by powstrzymać ChatGPT i generatywną sztuczną inteligencję

Delta Airlines Inc (DAL.N)W piątek poinformował, że zawiesił usługę code-sharingu z rosyjskimi liniami lotniczymi Aeroflot, które nie obsługują połączeń na Ukrainę ani do Rosji. (AFLT.MM) Czytaj więcej

Ring, firma zajmująca się bezpieczeństwem domowym Amazon.com Inc, powiedziała, że ​​ściśle koordynuje współpracę z partnerami Squad na Ukrainie „w celu wspierania bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia zespołu i ich rodzin”. Według danych LinkedIn, Squad zatrudnia ponad 700 osób, z których część pracowała jeszcze rok temu w dziale badawczym Ring Ukraine.

Amazon nie miał dalszych komentarzy na temat swojej obecności na Ukrainie lub w Rosji ani tego, w jaki sposób amerykańskie środki handlowe wpłyną na jego działalność.

Kinross Gold Corporation z siedzibą w Toronto (K.TO) Powiedział, że jego podziemna kopalnia złota Kobol, położona na dalekim północnym wschodzie Rosji, działała normalnie. Prawie wszyscy pracownicy firmy w kraju to Rosjanie, podała firma, a Kupol zgromadził na miejscu zapasy na rok, biorąc pod uwagę, że działa w zimnym regionie.

Kinross dodał, że dokonuje przeglądu ostatnich sankcji wobec Rosji, aby zobaczyć, jak mogą one wpłynąć na operacje.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe reportaże Bena Klaymana w Detroit; Dodatkowe reportaże Jill Guillaume w Paryżu, Toma Simsa we Frankfurcie, Josepha White’a w Detroit, Ernesta Scheidera w Houston i Jeffreya Dustina w San Francisco; Montaż) Matthew Lewisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *