Rosyjscy kosmonauci „zszokowani” kontrowersją wokół przybycia na Międzynarodową Stację Kosmiczną w żółtych skafandrach kosmicznych, mówią astronauci NASA

Kosmonauci Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov byli zaskoczeni kontrowersją dotyczącą ich skafandrów kosmicznych, powiedział Vande He.

„Tak się złożyło, że wszyscy trzej byli połączeni z tym samym uniwersytetem i myślę, że byli tym zaskoczeni” – powiedział na konferencji prasowej.

Vande Hei powiedział, że nie wstydził się rozmawiać o wojnie z innymi członkami załogi ISS.

„Dyskusje nie trwały długo, ale zapytałem ich, jak się czują, a czasem zadałem konkretne pytania, ale skupiliśmy się na naszej wspólnej misji”.

Vande Hei wylądował w Kazachstanie w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz MS-19 30 marca po pobiciu rekordu 355 dni w kosmosie. Wrócił ze stacji kosmicznej z kosmonautami Antonem Shkaplerovem i Peterem Dubrowem.

napięcia geopolityczne

Jego powrót z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był bardzo oczekiwany i przyciągnął bezprecedensową uwagę z powodu eskalacji napięć geopolitycznych podsycanych przez szefa Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, Dmitrija Rogozina, który zamieścił kilka gorących postów w mediach społecznościowych skierowanych do Stanów Zjednoczonych.

Obejmowało to retweet częściowo animowanego wideo Rogozina, które wydawało się grozić rosyjskim kosmonautom, by porzucili Vande Hee w kosmosie. Rogozin zaangażował się również w kłótnię na Twitterze z emerytowanym astronautą NASA Scottem Kellym, który najdłużej utrzymywał rekord amerykańskiego astronauty w kosmosie, dopóki Vandy Hee go nie przewyższył.

Astronauta NASA Mark Vande Hee zostaje przeniesiony do namiotu medycznego wkrótce po tym, jak on i inni członkowie załogi Peter Dubrov i Anton Shkaplerov z Roscosmosu wylądowali na statku kosmicznym Sojuz MS-19 w pobliżu miasta Zizkazgan 30 marca 2022 r. w Zizkazgan w Kazachstanie.

Vande Hei powiedział, że słyszał o tweetach od swojej żony. „Nigdy tak naprawdę nie rozumiałem tych tweetów jako czegoś, co należy traktować poważnie” – powiedział, dodając, że widział, jak tweety są skierowane do „innych odbiorców” innych niż on.

Powiedział: „Po prostu nie poświęciłem dużo emocjonalnej energii na opiekę nad nią. Słyszałem o niej. Śmiałem się z niej i przezwyciężyłem to”.

Rosyjscy kosmonauci podnoszą spekulacje po przybyciu na Międzynarodową Stację Kosmiczną w barwach Ukrainy
W sobotę Rogozin zasugerował w serii tweetów, że Rosja Może zakończyć współpracę z MSK z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na Moskwę i powiedział, że Rosja przygotuje „konkretne propozycje dla przywództwa naszego kraju” w sprawie możliwości zakończenia współpracy na MSK z agencjami kosmicznymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i USA. Unia Europejska Japonia.

NASA powiedziała: „Profesjonalne relacje między naszymi międzynarodowymi partnerami, astronautami i astronautami są kontynuowane dla bezpieczeństwa i misji wszystkich na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Wojna na Ukrainie wpłynęła na inne części rosyjskiego programu kosmicznego. ten Projekt łazika marsjańskiego w kraju Z zawieszonym ESA.
Sonda Sojuz MS-19 ląduje w odległym obszarze w pobliżu miasta Zhezkazgan w Kazachstanie z Mark Vande Hei z NASA i rosyjskimi kosmonautami Piotrem Dubrowem i Antonem Szkaplerowem w środę, 30 marca.

Rosyjscy koledzy z załogi „Drodzy Przyjaciele”

Vande He odmówił ujawnienia, jak Rosjanie na pokładzie czuli inwazję na Ukrainę. „Wolałbym, żeby otrzymali je z pierwszej ręki, niż podzielili się swoją opinią na ten temat” – powiedział.

READ  Paradoks dystrybucji ciemnej materii

Powiedział, że sama inwazja była „rozdzierająca serce, bardzo smutna” i czuł się „bezradny” w poznawaniu jej podczas pobytu w kosmosie. Vande Hei powiedział, że nie zmieniło to jego uczuć do rodaków.

„Byli, są i nadal będą moimi drogimi przyjaciółmi. Wspieraliśmy się nawzajem we wszystkim. Nie miałem żadnych skrupułów, by móc dalej z nimi pracować”.

Po wylądowaniu po swojej rekordowej misji, Vande Hei powiedział, że był w stanie chodzić po około ośmiu godzinach, chociaż powiedział, że jest chwiejny.

Powiedział też, że był szczęśliwy, mogąc popijać guacamole po raz pierwszy od roku, i był zszokowany tym, jak bardzo czuje się z powrotem na Ziemi po tak długim czasie w kosmosie.

„To trochę rozczarowujące, jak to jest normalne”.

Rachel Crane i Ross Levitt z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *