Rosyjski statek kosmiczny zaczął przeciekać w niekontrolowany sposób w środę wieczorem

Zbliżenie / Widok tylnej części statku kosmicznego Sojuz, z którego wycieka coś, co wydaje się być amoniakiem w środę wieczorem.

Telewizja NASA

Rosyjski spacer kosmiczny został odwołany w ostatniej chwili w środę wieczorem, kiedy statek kosmiczny podłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spowodował nieoczekiwanie duży wyciek.

Kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petlin mieli na sobie skafandry kosmiczne ze śluzą powietrzną pod ciśnieniem, kiedy kontrolerzy lotów kazali im przygotować się do badania wycieku w statku kosmicznym Sojuz. Spacer kosmiczny został następnie odwołany na krótko przed 22:00 ET (03:00 UTC w czwartek).

Wydaje się, że wyciek pochodzi z zewnętrznej pętli chłodzącej znajdującej się z tyłu statku kosmicznego Sojuz MS-22. Rzecznik prasowy Rob Navias, komentując spacer kosmiczny dla telewizji NASA, opisał statek kosmiczny jako przeciekający „dość dramatycznie”. Film z wyciekiem pokazywał cząsteczki nieustannie wylewające się z Sojuza, co jest raczej fajnym widokiem. Prawdopodobnie jest to amoniak, który jest używany jako chłodziwo statku kosmicznego, chociaż rosyjscy urzędnicy tego nie potwierdzili.

W żadnym momencie nikt z załogi stacji kosmicznej nie był zagrożony, w tym Prokopyev i Petlin, ich koleżanka z kosmosu Anna Kikina; astronauci z NASA Frank Rubio, Nicole Mann i Josh Cassada; i japoński astronauta Koichi Wakata. Wyciek był poza stacją, a nie w laboratorium na orbicie.

Mimo to wyciek rodzi pytania o żywotność statku kosmicznego Sojuz, podróż powrotną na Ziemię Prokopjewa, Betlina i Franka Rubio z NASA. Ponownie polecieli na stację kosmiczną we wrześniu na pokładzie statku kosmicznego Sojuz i mają wrócić na Ziemię następnej wiosny. Trzy godziny później w poniedziałek wieczorem wyciek wciąż trwał i nie wykazywał oznak zmniejszania się.

Sojuz jest bardzo sztywnym statkiem kosmicznym, więc jest prawdopodobne, że nie będzie to miało wpływu na jego zdolność do odłączenia się od stacji kosmicznej i powrotu na Ziemię. Jeśli jednak rosyjscy inżynierowie – i ci z NASA, biorąc pod uwagę, że Rubio będzie na pokładzie – stwierdzą, że jest problem, na stację trzeba będzie przylecieć zastępczym Sojuzem. Pojazdy Sojuz mają możliwość samodzielnego startu i dokowania. Oznaczałoby to jednak, że do czasu przybycia zastępczego statku kosmicznego trzej członkowie załogi nie mieliby statku ewakuacyjnego.

READ  Żadnych WIMPSÓW! Ciężkie cząstki nie wyjaśniają soczewkowatych anomalii grawitacyjnych - Ars Technica
Trzy godziny po początkowym wykryciu wycieku nadal działał.
Zbliżenie / Trzy godziny po początkowym wykryciu wycieku nadal działał.

Telewizja NASA

Pozostali czterej astronauci polecieli na pokład stacji na statku kosmicznym SpaceX Crew Dragon w październiku. Ten pojazd nie może pomieścić siedmiu osób, aby powrócić na Ziemię.

Biorąc pod uwagę długość wycieku, NASA prawdopodobnie ma również obawy dotyczące wpływu całego tego amoniaku na powierzchnie stacji kosmicznej i innych zadokowanych pojazdów. Znaczna część amoniaku prawdopodobnie z czasem wygotuje się z powierzchni urządzenia, ale z pewnością skomplikuje operacje, ponieważ amerykańska agencja kosmiczna pracuje nad własnym spacerem kosmicznym 19 grudnia, aby zainstalować nowe panele słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *