Rosyjski żołnierz Vadim Shishimarin jest oskarżony o zbrodnie wojenne w zabójstwie nieuzbrojonego ukraińskiego cywila.

ten Pierwszy rosyjski żołnierz, który stanął przed sądem za zbrodnie wojenne Na Ukrainie w środę doszło do rozstrzelania i zabójstwa nieuzbrojonego 62-letniego cywila. Vadim Shishimarin, lat 21, który był częścią rosyjskiej jednostki pancernej schwytanej przez siły ukraińskie na początku marca, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu wojny, może zostać skazany na dożywocie.

Shishimarin pojawił się w środę przed Sądem Okręgowym w Kijowie. Na wstępnym przesłuchaniu w zeszłym tygodniu prokuratorzy powiedzieli, że Shishimarin prowadził prywatny samochód z innymi żołnierzami, który ukradli, próbując uciec po tym, jak ich kolumna została zaatakowana przez siły ukraińskie zaledwie kilka dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 28 lutego. .

Wojna ukraińsko-rosyjska
Sierżant armii rosyjskiej Vadim Shishimarin, 21 lat, za szybą podczas przesłuchania w Kijowie na Ukrainie, 18 maja 2022 r.

Efrem Łukacki/AFP


Pojechali do wsi Czupachiwka, gdzie natknęli się na ofiarę, 62-letniego mężczyznę jadącego na rowerze i rozmawiającego przez telefon.

Prokuratorzy powiedzieli, że Shishimarin rozkazał cywilowi ​​rozstrzelanie, aby uniemożliwić mu poinformowanie ukraińskich obrońców o lokalizacji Rosjan. Powiedzieli, że Shishimarin oddał kilka strzałów z otwartego okna samochodu w głowę ofiary, natychmiast ją zabijając.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że strzelanina została nagrana na wideo przez państwową służbę bezpieczeństwa, ale CBS News nie widziała tego wideo.


Pojmany rosyjski żołnierz staje teraz przed sądem za zbrodnie wojenne

03:31

„Rozkazałem strzelanie” – powiedział Shishimarin w filmie zeznania pokazanym przez prokuratorów w zeszłym tygodniu i najwyraźniej zwolnionym przez władze ukraińskie. – Strzeliłem mu jednego. Upadł. Jechaliśmy dalej.

Służba Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy nazwała wizualne oświadczenie Shishimarina „jednym z pierwszych wyznań wrogich najeźdźców”.

Ukraina wraz ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami społeczności międzynarodowej oskarżyła Rosję o popełnienie okrucieństw wobec ludności cywilnej podczas jej wojny z Ukrainą i twierdzi, że zidentyfikowała ponad 10 000 możliwych zbrodni wojennych.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej i oskarżyła Ukrainę o okrucieństwa.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości - The New York Times

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *