Rosyjskie akcje spadły, a rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu

Powszechny atak sił rosyjskich był skierowany na infrastrukturę wojskową i kilka lotnisk na całej Ukrainie. Gdy siły rosyjskie zaatakowały ze wszystkich trzech stron, ofensywa rozpoczęła się zaledwie kilka godzin przed świtem i szybko rozprzestrzeniła się na środkową i wschodnią Ukrainę. Putin ostrzegł, że jeśli siły ukraińskie nie złożą broni, nastąpi rozlew krwi.

Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła obrót w czwartek, ale gdy transakcja została wznowiona, akcje zaczęły spadać.

Indeks MOEX spadł o 33% do 45% przed sesją, podczas gdy denominowany w dolarach indeks RTS spadł o 38% do 8:25 ET. Katastrofa zniszczyła około 70 miliardów dolarów wartości największych rosyjskich firm.

Rosyjskie banki i firmy naftowe, wraz z akcjami, zostały mocno dotknięte niestabilnym handlem Sbierbank (SBRCY) – Największy pożyczkodawca Rosji – w pewnym momencie stracił 57% swojej wartości. Rosnieft, in PP (PP) Trzyma 19,75% udziałów, spadając do 58%, po czym nieznacznie się stabilizuje. Akcje BP spadły w Londynie o 3%. Cosprom (GZPFY)Gigantyczna firma gazowa stojąca za gazociągiem North Stream 2 spadła o 40%.

Rosyjski bank centralny poinformował w oświadczeniu, że doradzał brokerom zawieszenie krótkiej sprzedaży „w celu ochrony obecnej sytuacji na rynkach finansowych oraz praw i uzasadnionych interesów inwestorów”. Oznacza to, że nie mogą pożyczać, aby sprzedać papiery wartościowe w oczekiwaniu na odkup po niższej cenie. Rozkaz wszedł w życie o godzinie 11:00 czasu lokalnego.

Kurs rubla wobec dolara wynosił 84, spadając o 3% po wcześniejszym osiągnięciu nowego maksimum na poziomie 89,60. Rosyjski bank centralny zapowiedział, że będzie interweniował na rynku walutowym i zapewni większą płynność sektorowi bankowemu.

„Ta emocjonalna reakcja jest nieunikniona, ale jednocześnie zostanie potwierdzona” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami o zawirowaniach na rynku. Powiedział, że podjęto w tym celu wszelkie niezbędne kroki.

READ  Stany Zjednoczone ogłaszają dużą azjatycką umowę gospodarczą, aby podnieść swój profil przeciwko Chinom

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i inni sojusznicy ogłosili na początku tego tygodnia ograniczenie nowych sankcji na Rosję, a Moskwa zapowiedziała, że ​​wyśle ​​wojska do dwóch dzielących się obszarów na wschodniej Ukrainie. Niemcy zawieszają certyfikację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2

Urzędnicy USA, UE i Wielkiej Brytanii jasno powiedzieli, że w przypadku inwazji Rosji zostaną podjęte bardziej drastyczne środki.

W czwartek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbach powiedziała, że ​​UE niedługo nałoży „pełne sankcje” na Rosję, wzywając świat do zdecydowanej reakcji lub ryzyka zapłacenia jeszcze wyższych cen.

„Obudziliśmy się dzisiaj w innym świecie” – powiedział dziennikarzom w Berlinie. „Rozpoczniemy cały zestaw masowych sankcji wobec Rosji” – powiedział.

Kraje bałtyckie Litwa, Estonia i Łotwa wezwały Rosję do usunięcia SWIFT, bezpiecznej usługi przesyłania wiadomości, która ułatwia płatności 11 000 instytucjom finansowym w 200 krajach.

Trzy kraje wezwały społeczność międzynarodową do „stanowczego potępienia rosyjskiej agresji i nałożenia surowych sankcji w odpowiedzi na tak skandaliczne akty, w tym odejście rosyjskich banków od Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT).” Wspólne sprawozdanie.

W oświadczeniu Swift powiedział, że jest to „neutralna globalna spółdzielnia” i że „każda decyzja o nałożeniu sankcji na kraje lub poszczególne podmioty należy wyłącznie do kompetentnych agencji rządowych i zgodnych ustawodawców”.

Wyłączenie Rosji ze SWIFT zmniejszyłoby jej gospodarkę o 5% – szacuje były minister finansów Aleksiej Goodrin w 2014 roku – ostatni raz rozważano zezwolenie w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję.

Reuters informuje, że Sbierbank powiedział, że jest gotowy na wszelkie ulepszenia i działał zgodnie ze scenariuszami, aby zagwarantować ochronę finansów, aktywów i interesów swoich klientów.

– Charles Riley przyczynił się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *