Rosyjskie rakiety na żywo | Reuters

  • Uderzenie rosyjskich rakiet pod Lwowem
  • Biden porozmawia z Xi w piątek
  • Obywatel amerykański wśród cywilów zabitych w Czernihowie
  • Negocjatorom jeszcze daleko do negocjacji

KIJÓW / LWÓW, Ukraina, 18 marca (Reuters) – Rosja wystrzeliła w piątek rakiety na lotnisko w pobliżu Lwowa, gdzie schroniły się setki tysięcy uchodźców, z dala od ukraińskich pól bitewnych. Ukraina.

Prezydent USA Joe Biden miał rozmawiać w piątek z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, który nie potępił machiny wojennej Rosji, próbującej odizolować Moskwę od innego mocarstwa.

Ponad trzy tygodnie po tym, jak prezydent Władimir Putin rozpoczął inwazję, aby stłumić to, co nazywa sztucznym państwem niegodnym kraju, wybrany rząd Ukrainy nadal stoi, a siły rosyjskie nie zdobyły nawet dużego miasta.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rosyjskie wojska siały spustoszenie na obszarach mieszkalnych, pozostawiając ponad 3 miliony uchodźców na lodzie. Moskwa odmawia atakowania cywilów w tak zwanej „operacji specjalnej” mającej na celu rozbrojenie sąsiadów.

„W tym tygodniu rosyjskie siły poczyniły minimalne postępy” – poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w codziennej aktualizacji wywiadu wojskowego.

„Siły ukraińskie wokół Kijowa i Mikołajowa nadal udaremniają rosyjskie próby okrążenia miast. Miasta Charków, Czernihów, Sumi i Mariupol zostały odgrodzone i poddane ciężkiemu rosyjskiemu ostrzałowi”.

W piątek rano w pobliżu lotniska Livy słychać było co najmniej trzy wybuchy, a w mediach społecznościowych unosiły się filmy pokazujące duże eksplozje i dym w kształcie grzyba.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy powiedział, że kilka pocisków uderzyło w bazę lotniczą, niszcząc budynki, ale nie było ofiar.

Na zachodniej Ukrainie miasto przy granicy z Polską jest oddalone o setki kilometrów od postępów Rosji i było jednym z głównych ośrodków dla Ukraińców zmuszonych do opuszczenia stref wojennych.

Władze ukraińskie ostatnio zintensyfikowały ataki rakietowe na rozproszone cele na zachodniej Ukrainie, co władze ukraińskie postrzegają jako próbę rozszerzenia konfliktu poza obszary, na których obecnie uwięzione są ich wojska.

READ  Były dyrektor CDC przedstawia prognozę dotyczącą niebezpiecznej ptasiej grypy

Biden wywiera presję na Pekin

Chiny są ostatnią główną deską ratunku dla Rosji, ponieważ sankcje i bojkot dyplomatyczny odcięły Rosję od zaawansowanych gospodarek świata.

Putin i Xi podpisali umowę o przyjaźni na trzy tygodnie przed inwazją podczas wystawnego wydarzenia rankiem w dniu ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w zeszłym miesiącu. Dokument powtórzył niektóre skargi Rosji na Ukrainę.

ONZ potępia Rosję Chiny, które wstrzymały się od głosowania nad rezolucjami, dotychczas publicznie zachowywały ostrożność, odmawiając określania ataku jako inwazji i powtarzającej krytyki Zachodu.

Ale Waszyngton ogłosił w tym tygodniu nową pomoc wojskową dla Kijowa w wysokości 800 milionów dolarów, mówiąc, że Moskwa chce teraz od Pekinu czegoś więcej niż tylko ochrony dyplomatycznej i poprosił o pieniądze i broń na kontynuowanie wojny, a Moskwa i Pekin odmówiły.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone, że „Chiny rozważają bezpośrednią pomoc Rosji w sprzęcie wojskowym do wykorzystania na Ukrainie”.

Opisując Putina jako „morderczego dyktatora”, Biden powiedział dziennikarzom, że jasno da do zrozumienia Xi w swoim apelu, że „Chiny muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wszelkie działania podjęte na rzecz rosyjskiej okupacji”. Dwaj przywódcy mają przemawiać o godzinie 1300 GMT.

„Pekin zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uniknąć otwartego opowiedzenia się po jednej ze stron, ale stosunkowo niedrogie relacje z Rosją stały się skomplikowane, narażając Chiny na pojawiające się obecnie zagrożenia geopolityczne, gospodarcze i reputacyjne” – powiedziała czołowa analityk Helena Legarda. W Instytucie Studiów Chińskich Mercator.

Kilka godzin przed rozmową telefoniczną Chiny poinformowały, że lotniskowiec przeleciał przez wrażliwą Cieśninę Tajwańską – w cieniu amerykańskiego okrętu wojennego – podało źródło mające bezpośrednią wiedzę w tej sprawie. Czytaj więcej

READ  Śledczy twierdzą, że zbadają nagrania głosowe i dane ze statku macierzystego, który przewoził łódź podwodną Titanic.

Rosja od trzech tygodni aktywnie ostrzeliwuje wschodnie miasta Ukrainy, zwłaszcza oblegane porty południowe w Czernihowie, Sumi, Charkowie i Mariupolu.

Jednym z zabitych w Czerniowcach był amerykański obywatel Jimmy Hill, który został zastrzelony podczas oczekiwania w kolejce po chleb, jak mówi jego rodzina. Czytaj więcej

„Jego ciało znaleziono na ulicy” – napisała na Facebooku jego siostra.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport biura Reuters; Napisane przez Petera Groffa; Montaż przez Tomasza Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *